Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Święto Róży – wyjątkowy wrześniowy weekend pachnący różami.

Polskie Towarzystwo Różane

Za nami pełna wrażeń 45. edycja Święta Róży – największego w Polsce wydarzenia kulturalno- rozrywkowego o tematyce różanej. Kutno – miasto róż odwiedziło tysiące gości z kraju i zagranicy, którzy skorzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów tego niezwykłego wydarzenia.

Święto Róży
Święto Róży
Fot. Polskie Towarzystwo Różane

W przygotowaniu 45. Święta Róży Kutnowski Dom Kultury wsparło ponad 30 partnerów, nie zabrakło też sponsorów, dzięki którym po raz kolejny mieliśmy pełen atrakcji program wydarzenia.

Głównym i najważniejszym punktem 45. Święta Róży była Ogólnopolska Wystawa Róż zlokalizowana w Kutnowskim Domu Kultury, w tym roku pod nazwą ,,Blisko ziemi, blisko nieba”.

Największą w Polsce wystawę różaną Kutno od kilku lat organizuje z Polskim Towarzystwem Różanym, które zapewnia profesjonalne wsparcie i znakomitych gości. Na wystawie w części poświęconej różom ogrodowym zaprezentowano 178 bukietów róż dostarczonych przez najlepszych polskich producentów. Publiczność zachwyciły również niezwykłe aranżacje florystyczne nawiązujące do tematu wystawy, wykonane przez mistrzów florystyki i florystów z całej Polski.

W trakcie 45. Święta Róży odbyły się trzy konkursy różane dzięki, którym możemy dowiedzieć się, które odmiany najlepiej przetrwały upalne lato i zachwyciły zwiedzających. Najważniejszy Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż w Kutnie organizowany jest od zeszłego roku a jego celem jest popularyzacja oraz upowszechnianie wiedzy o tematyce różanej a w szczególności wiedzy o odmianach róż uprawianych w gruncie.Jury z Polskiego Towarzystwa Różanego oceniało róże wg. regulaminu konkursowego oraz w skali punktacji przyjętej przez PTR. Jury zwracało uwagę na m.in. wrażenie ogólne, formę, wybarwienie ale także substancję płatków, rozmiar kwiatów i zdrowotność. Róże zdobyły nagrody w 5 klasach konkursowych (wielkokwiatowe, retro, wielokwiatowe, miniaturowe i okrywowe, parkowe i pnące oraz inne). Złotą Różę za różę odmiany Pastella® (hodowca: Tantau) oraz Srebrną Różę za Piano® (hodowca: Tantau) otrzymał Pan Mariusz Sobieszek z Gospodarstwa Ogrodniczego w Łasku, z kolei Brązowa Róża trafiła do Pana Adama Choduna ze szkółki róż Rosarium w Wielkopolsce za różę odmiany Dominica® (hodowca: Interplant). Do Amatorskiego Konkursu o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż Kutno 2019 mógł zgłosić się,każdy kto w swoim ogródku lub na działce posiada choć jedną pięknie kwitnącą różę. Kutnowscy miłośnicy róż zgłosili aż 57  eksponatów. Złota Różę otrzymała Aneta Wypyszyńska, Srebrną – Anna Zydorczyk , a brązową Teresa Marciszuk . W ramach Ogólnopolskiej Wystawy Róż odbył się również Konkurs Publiczności na Najpiękniejszą Różę Wystawy, w którym mogli oddać głos wszyscy odwiedzający Kutnowski Dom Kultury w trakcie Święta Róży. Faworytką publiczności okazała się purpurowo-czerwona róża OLA® (nr 79) wyhodowana i zaprezentowana przez Krzysztofa Kozaka z Łasku. II miejsce zajęła róża nr 151 – Piano® (Hodowca Tantau, producent – Mariusz Sobieszek) a III miejsce róża nr 77 – Gospel® (Hodowca Tantau, producent – Krzysztof Kozak).

W ramach Święta Róży odbyła się V Konferencja Różana pod tytułem „Różany Eden Rodem z Francji”. Została zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Różane we współpracy z Kutnowskim Domem Kultury. Do Kutna, w związku z tym właśnie wydarzeniem, zawitał gość specjalny – Jacques Mouchotte, dyrektor ds. badań MeillandGroup, twórca róż  Eden Bonica’82. Nie zabrakło także polskich hodowców róż - Stanisława Żyły i Marcelego Ciesielskiego. Na Konferencji pojawili się również m.in. Prezydent  Miasta Kutno pan Zbigniew Burzyński wraz z zastępcami – Jackiem Boczkają oraz Zbigniewem Wdowiakiem, Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego Bożena Matysiak,  delegacje z Końskowoli i Łasku oraz producenci róż i szkółkarze, a także floryści.Poza wystąpieniami prelegentów (m.in. Łukasza Rojewskiego, JacquesaMouchotta, Bożeny Matysiak), w ramach Konferencji wręczono honorowe członkowstwo Polskiego Towarzystwa Różanego. Otrzymali je pan Marian Sołtys - bloger różany oraz pani Teresa Mosingiewicz – miłośniczka róż i wieloletnia organizatorka Święta Róży.Po raz kolejny Kutno zaistniało jako ważne miasto na różanej mapie Polski, dając możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń, a także organizując przyjazną i serdeczną atmosferę do spotkań i rozmów.

Wiele osób odwiedziło także Zieloną Strefę Relaksu zaprojektowaną przez Małgorzatę Bogusławską z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. W tym roku odpocząć wśród zieleni można było przy Urzędzie Stanu Cywilnego – czyli niedawno odrestaurowanej Willi Troczewskiego gdzie zgromadzono ciekawe odmiany drzew, krzewów ozdobnych, traw oraz róż i zaaranżowano w miejski ogród. Całość zdobiła ogromna 5 metrowa pergola, do ozdobienia której floryści użyli ponad 500 szt róż ciętych.

W trakcie imprezy można było spotkać Królową Róż, kutniankę, która co roku zdobywa ten zaszczytny tytuł w castingu i przewodzi kampanii reklamowej oraz uczestniczy w wydarzeniach promujących imprezę na terenie całej Polski. W tym roku poznaliśmy już 11. Królową Róż, którą została Alicja Strupagiel. Na uroczystym otwarciu udało się również zgromadzić wszystkie dotychczasowe Królowe Róż, które zaprezentowały biżuterię florystyczną wykonaną przez mistrzów florystyki.

Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszył się Lunapark i Jarmark Różany. Mimo deszczu na koncertach zespołów Afromental, Blue Cafe, Poparzeni Kawą Trzy i Urszuli bawiły się tłumy fanów. W parku Traugutta na Plenerowych Targach Różanych kupić można było piękne sadzonki róż, a najmłodsi mogli pobawić się na Przystanku Dziecko. Po raz pierwszy poza animacjami, pojawiły się nowe atrakcje – mobilne planetarium i stanowisko z książkami dla dzieci.

Za rok organizatorzy na pewno nie dadzą się nam nudzić i już teraz zabierają się za przygotowanie 46. edycji Święta Róży, na którą na pewno warto będzie poczekać wspominając miniony, wrześniowy i różany, weekend. Zapraszamy do Kutna w dniach 4-6 września 2020 roku na kolejne Święto Róży.

Skomentuj:

Święto Róży – wyjątkowy wrześniowy weekend pachnący różami.