Mieszkanie na Pradze: warszawski Zen
Prezentowane mieszkanie znajduje się w odrestaurowanej kamienicy z początku XX wieku, utrzymanej w stylu eklektycznym. Zaprojektowania wnętrz tego 38-metrowego lokum podjęła się Pracownia Architektoniczna Decoroom. Autorzy koncepcji zastosowali tu rozwiązania, które miały za zadanie podkreślić atuty przestrzeni, a także wypełnić ją światłem i optycznie powiększyć. Zgaszona, subtelna kolorystyka, z nielicznymi, bardziej wyrazistymi akcentami, sprzyja relaksowi i pomaga się wyciszyć.
Skromny metraż nie przeszkodził w podzieleniu przestrzeni mieszkania na strefy - w dziennej znalazły się: aneks kuchenny i salon, z którego wchodzi się do łazienki, a w nocnej, czyli prywatnej - sypialnia właścicieli. Charakterystyczną cechą aranżacji jest zastosowanie sztukaterii - ozdobne listwy na ścianach wprowadzają odrobinę klasycznego stylu, jednocześnie świetnie oddają charakter kamienicy, w której znajduje się lokum. Ten prosty zabieg dekoracyjny dodaje elegancji, sprawdza się też doskonale wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niestandardową wysokością pomieszczeń - a tak jest w tym przypadku.
Ściany o wysokości 3,5 m dają pole do popisu, jeśli chodzi o kreatywność i zastosowanie zabiegów zmieniających sposób postrzegania wnętrz. Zdobienia sztukateryjne pochodzące z Orac Decor pomogły w delikatnym zamarkowaniu pożądanego stylu, a dodanie ich na jednym ze skrzydeł drzwiowych umożliwiło ich optyczne ukrycie.
W części wypoczynkowej strefy dziennej dominuje neutralna szarość, którą ożywiają kolorystyczne akcenty w na dywanie i grafikach umieszczonych na ścianie nad kanapą. Geometryczne wzory dodają wnętrzu nowoczesności, przy okazji kompozycje nawiązują do wybranych niedawno Kolorów Roku Instytutu Pantone. Przytulność zapewnia dębowa podłoga, która zawsze tworzy doskonałe połączenie z bielą i odcieniami szarości. Szafka rtv to autorski projekt architektów z pracowni Decoroom - delikatne, ozdobne frezowanie na frontach ma nawiązywać do listewek sztukateryjnych na ścianach.
Aneks kuchenny w 38-metrowym mieszkaniu nie może być zbyt obszerny, dlatego prawdziwa sztuka polega na takim jego zagospodarowaniu, które uwzględni wszystkie potrzebne sprzęty i pozwoli na komfortową pracę mimo niewielkich rozmiarów. W prezentowanej kuchni znalazły się: lodówka, zmywarka oraz dwupalnikowa płyta grzewcza. Blat roboczy został wykonany z wytrzymałego konglomeratu kwarcowego, a stojącą obok okna komodę wykończono malowanym szkłem hartowanym.
W strefie zmywania znalazło się miejsce na minimalistyczny zlew Blanco Subline w kolorze tartufo i pasującą kolorystycznie baterię Blanco Lanora w odcieniu stali szlachetnej szczotkowanej. Fronty szafek kuchennych zostały wykończone fornirem z patynowanego dębu masyw, malowanego razem z ramką. Szafki wiszące zakryto z kolei taflami lustra (na płycie meblowej) - architektki wybrały to rozwiązanie ze względu na ogromny potencjał, jakim charakteryzuje się ten materiał. Dzięki niemu szafki są niemal niewidoczne, a lustra odbijają światło i wnętrze, przez co optycznie strefa dzienna wydaje się większa.
Sypialnia w tym mieszkaniu znalazła się pod... chmurką. Wisząca lampa przypomina ją do złudzenia, jest też wyjątkowo subtelna i lekka oraz świetnie wpisuje się w kolorystykę wnętrza. Aby wzmocnić ten ciekawy efekt dekoracyjny, można umieścić na suficie kilka takich lamp. W niewielkim pomieszczeniu nie zmieściły się dwie szafki nocne, dlatego z jednej strony przy łóżko postawiono lampę. Miejsce do przechowywania ubrań (oraz ukrycia pralki) zorganizowano za lustrzanymi frontami - to autorski projekt pracowni Decoroom. Podobnie, jak ma to miejsce w kuchni, również tutaj lustra optycznie powiększają przestrzeń i odbijają światło.
Ściany i podłoga w niewielkiej łazience zostały wyłożone płytkami, które do złudzenia przypominają marmur calacatta - to gres Pietrasanta marki Tubądzin. Zatarcie zwykle wyraźnych granic między podłogą a ścianami sprawia, że wnętrze wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje brak tradycyjnego brodzika - pod prysznicem przewidziano odpływ liniowy z wypełnieniem z kawałka płytki. Jedna ze ścian jest wyjątkowo ozdobna - za sprawą mozaiki Raw Decor Shield Ocean Granate. Elegancki wzór pasuje do charakterystycznego, szarego żyłowania na sąsiednich ścianach, a kolor nawiązuje do szafki podumywalkowej w odcieniu petrol blue. "Marmurowy" deseń naturalnie komponuje się z nowoczesną miską WC Laufen PRO, umywalką nablatową z serii LIVING Laufen, baterią sztorcową Grohe Essence i podtynkową baterią prysznicową Grohe Essence.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach