Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaka powinna być wilgotność powietrza w pokoju?

Redakcja

Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu. Wiele osób monitoruje temperaturę w mieszkaniu, ale prawie nie zwraca uwagi na poziom wilgotności. Tymczasem ten wskaźnik jest bardzo istotny z punktu widzenia komfortu i naszego zdrowia.

Wilgotność powietrza. Jaka powinna być wilgotność w pokoju?
Wilgotność powietrza. Jaka powinna być wilgotność w pokoju?
Shutterstock

Optymalna wilgotność powietrza w pokoju

Każde powietrze zawiera też parę wodną. Wilgotność powietrza w pokoju, i nie tylko, jest mierzona w procentach. Kiedy jest gorąco i pada deszcz, wilgotność wynosi prawie 100%, i pojawia się uczucie duszności. Przy silnym wietrze i wilgotności poniżej 30% pojawia się uczucie suchości w ustach, gardle, nosie. Według norm powietrze może być (procentowa zawartość cząstek wody):

• Bardzo wilgotne powietrze powyżej 85%.

• Umiarkowanie wilgotne powietrze 70—85%.

• Umiarkowanie suche powietrze 55—70%.

• Suche powietrze 30—55%.

• Bardzo suche powietrze poniżej 30%.

Komfortowa i optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach

• Wilgotność powietrza zimą - 30-45%, ale nie więcej niż 60%.

• Wilgotność powietrza latem - 30-60%, ale nie więcej niż 65%.

W kuchni, łazience i toalecie wilgotność powietrza nigdy nie jest na optymalnym poziomie. Tam często pojawia się zbyt wysoka wilgotność powietrza, która może osiągnąć nawet 100%. Pomieszczenia te są zwykle wentylowane, więc wysoki poziom wilgotności nie jest stały. Wilgotność w innych pomieszczeniach nie powinna przekraczać 65%, w przeciwnym razie pojawi się nieprzyjemny zapach stęchlizny, mogą też zacząć się namnażać pleśnie i drobnoustroje. Wysoka wilgotność powietrza to też szybsze zużycie mebli, zwłaszcza tych wykonanych z drewna. Taki klimat źle działa też na układ oddechowy, powodując infekcje dróg oddechowych. Przy zbyt wysokim poziomie wilgotności powietrza mamy też wrażenie wszechobecnego chłodu.

Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi poniżej 30%, oznacza to suche powietrze - wtedy odczuwamy dyskomfort przejawiający się suchością w ustach czy nosie. Skóra łuszczy się, dodatkowo niski poziom wilgotności sprawia, że w pomieszczeniu gromadzi się więcej kurzu. Z problemem przesuszenia powietrza możemy sobie poradzić, jeśli wykorzystamy nawilżacze powietrza.

Nawilżacze powietrza, a wilgotność powietrza w pokoju

Jeśli w wyniku pomiaru wilgotności powietrza okaże się, że jest ona zbyt niska, możemy zastosować nawilżacz powietrza. To urządzenie przywróci odpowiedni klimat w pomieszczeniu, pomoże też zadbać o nasze zdrowie.

Optymalna temperatura a wilgotność powietrza w pokoju

Na wilgotność powietrza w pokoju ma wpływ również temperatura panująca we wnętrzach. Nadmiar pary wodnej usuniemy, jeśli podniesiemy temperaturę za pomocą grzejnika - można też wietrzyć pomieszczenia. W pokoju dziennym optymalna temperatura wynosi 19-21 ˚C - pod warunkiem, że pozostajesz w ruchu. Jeśli pracujesz przy komputerze lub oglądasz telewizję, zalecane jest podniesienie temperatury do 22 ˚C, inaczej pojawi się uczucie dyskomfortu. Aby wiedzieć, jaka wilgotność powietrza w pokoju panuje aktualnie, warto zakupić higrometr, który przy okazji będzie też podawał wartość aktualnej temperatury.

Jeśli natomiast wzrośnie wilgotność powierzchni ściany w pomieszczeniu, będzie potrzebna nagrzewnica, która pomoże w jej osuszeniu.

Zobacz także:

Wilgotność powietrza. Jaka powinna być wilgotność w pokoju?
Wilgotność powietrza. Jaka powinna być wilgotność w pokoju?
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Jaka powinna być wilgotność powietrza w pokoju?