Aneks kuchenny

Monika Grabowska

Aneks kuchenny. Wybór czy przykra koniczność? Dla niektórych osób aneks kuchenny otwarty na salon jest kuszącą propozycją, dla innych to potrzeba, do której nie są przekonani. Jakie są wady aneksu kuchennego? Czy są jakieś zalety?

6108151 https bi
fot. skibolodge.com

 

Aneks kuchenny to dziś powszechne rozwiązanie. Może jest to spowodowane tym, że dziś wspólne gotowanie z rodziną lub znajomymi jest dużą przyjemnością. Przyjemniej jest wspólnie pichcić, rozmawiać, pić kawę lub wino, niż samotnie przygotowywać jedzenie i donosić je do jadalni lub salonu.

Dodatkowo, wspólne gotowanie jest modne. Zamiast wychodzić do restauracji, spotykamy się ze znajomymi w domu. Swobodna atmosfera, luźne rozmowy, muzyka jaką lubimy, wspólne eksperymentowanie z tworzeniem nowych potraw i dzielenie się sprawdzonymi przepisami. Kto tego nie lubi? Aneks kuchenny połączony z salonem sprzyja takim spotkaniom.

Plusem jest również otwarta przestrzeń. Jest to ważne przy niewielkiej powierzchni mieszkania, ponieważ nie dzielimy przestrzeni, nie ograniczamy dostępu światła. Wolisz gotowanie w kuchni otwartej na salon, czy w wąskiej kuchni bez okien?

 

Osoby, które krępuje bałagan w kuchni powinny pomyśleć o ruchomej przesłonie- parawanie, rolecie lub przesuwanych drzwiach. Świetnym pomysłem jest wyższy barek, przy którym zjemy. Równocześnie przesłoni bałagan na blacie roboczym.

 

Przy aneksie kuchennym musimy nawiązać do wystroju i kolorystyki salonu. Meble w obydwu pomieszczeniach powinny do siebie pasować. Również kolory ścian, podłoga. Każdy detal jest ważny.

Podłoga w aneksie może być wykonana z innego materiału niż w salonie. Jednak jeżeli będzie wykonana z tego samego materiału, optycznie powiększy przestrzeń.

 

Jeżeli aneks nie sprawdzi się, możemy z czasem postawić ściankę np. z płyty gipsowo-kartonowej.

 

Aneks kuchenny. Minusy:

- Zapachy z kuchni przenikają do salonu. Potrzebny będzie dobry wyciąg.

- W salonie może przeszkadzać hałas z kuchni, np pracująca zmywarka, szum wody, włączony robot kuchenny, mycie naczyń.

- Nie jest to rozwiązanie dla osób, które lubią spokojnie gotować. W aneksie kuchennym trudno o ciszę. Rozpraszają cię biegające dzieci, włączony telewizor? Jeżeli nie umiesz skupić się w takich warunkach na gotowaniu, aneks kuchenny nie jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

 

 

Aneks kuchenny. Plusy:

- Mieszkanie wydaje się większe, jeżeli nie jest podzielone ściankami.

- Kuchnia jest jasna i doświetlona.

- Wszyscy domownicy mogą uczestniczyć we wspólnym gotowaniu.

 

Rozwiązanie powinno dostosować się do swoich potrzeb, trybu życia, ilości domowników, powierzchni mieszkania. Dla osób, które niewiele gotują, a jeżeli już to zazwyczaj z przyjaciółmi, nie mają dzieci, mają skromny metraż, to aneks kuchenny obok salonu jest dla nich trafnym pomysłem.

 

Monika Grabowska

 

Zobacz także:

Jak wybrać stół do kuchni?

Blaty kuchenne i łazienkowe

Pomysł na małą kuchnię

Skomentuj:

Aneks kuchenny