Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jadalnia - jak ją urządzić?

Monika Grabowska

Jadalnia to niezwykle ważne miejsce w naszych domach. Urządzając mieszkanie powinniśmy poświęcić więcej czasu na jej aranżację. Tu spędzimy wiele godzin z rodziną i przyjaciółmi. Wspólne posiłki integrują domowników. Jak dobrze urządzić jadalnię? Na co zwrócić uwagę?

jadalnia
Jadalnia - inspiracja
Autor: Gaf_Lila/Shutterstock

Według słownika PWN jadalnia to pomieszczenie, w którym spożywa się posiłki. Obecnie jadalnia ma jednak coraz częściej nowe funkcje. Przy stole w jadalni dzieci odrabiają lekcje, malują. Chętnie też w jadalni, czytamy i wykonujemy niektóre domowe prace.

Jadalnia w osobnym pomieszczeniu jest idealnym rozwiązaniem. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Nawet jeżeli dysponujemy niewielka przestrzenią w kuchni czy wielofunkcyjnym pokoju dziennym, również możemy stworzyć przytulną i nastrojową część jadalną. Można ją wyodrębnić za pomocą odpowiedniego światła, wydzieleniu przestrzeni ruchomym parawanem, symbolicznym oznaczeniem np. użyciem innego materiału na podłodze w części jadalnej.

Stół

Stół jest najważniejszy w jadalni. Jego wybór powinien uwzględniać nasze potrzeby i preferowany styl. Aby swobodnie się przemieszczać dookoła stołu , powinniśmy go odsunąć od ścian i mebli o 45-60 centymetrów. Idealne wymiary stołu dla czterech osób to 90 cm x 130cm. Minimalne wymiary to 80cm x 120cm. Jakie rozwiązanie jest najlepsze przy niewielkiej powierzchni jadalni? Rozkładany stół, albo narożna ława do siedzenia zamiast krzeseł. Ława wprowadzi bardziej domową, nieformalna atmosferę.

Kształt stołu dobieramy do kształtu jadalni. Okrągłe stoły będą odpowiednie do małych pomieszczeń. W dużych możemy pozwolić sobie na podłużne czy kwadratowe. Te ostatnie, o większych rozmiarach, niestety trudno znaleźć w polskich sklepach, ale można zrobić je na zamówienie. Jeżeli lubimy drewniane, solidne stoły , powinniśmy przejrzeć ofertę firm sprzedających meble egzotyczne. Za stół wykonany z palisandru, przy którym zmieści się 6 osób, zapłacimy 979 złotych. Dla miłośników nowoczesnego stylu są szklane stoły.

Krzesła

Krzesła zajmują minimum 60 centymetrów przy stole. Jeżeli po jednej stronie chcemy postawić krzesła dla trzech osób, potrzebujemy stołu o długości 180 centymetrów. Wysokość siedziska krzesła znajduje się na wysokości 45-49 centymetrów.

Przechowywanie

W jadalni nie powinno zabraknąć komody czy kredensu do przechowywania zastawy stołowej i sztućców. Może się tu również znaleźć miejsce na obrusy, serwetki, świeczniki i elementy ozdobne.

Oświetlenie

Oświetlenie jest istotnym elementem wnętrza. Potrafi wprowadzić przyjemny nastrój. Powinniśmy dobrać nie tylko odpowiednią formę i kolor abażuru, ale również natężenie i odcień źródła światła. Oświetlenie o wysokim wskaźniku oddawania barw sprawi, że potrawy będą wyglądały naturalnie i apetycznie. Lampa powinna wisieć 50-60 centymetrów nad blatem, tak aby nie zasłaniała osób siedzących przy stole.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jadalnia - jak ją urządzić?