Grafiki na ścianę
Grafiki na ścianę to dobry pomysł, kiedy urządzamy mieszkanie i poszukujemy przysłowiowej kropki nad i - czegoś, co doda wnętrzom indywidualnego charakteru. W jakie grafiki na ścianę warto zainwestować?
Sztuka we wnętrzach - grafiki na ścianę
Warto rozważyć zakup oryginalnego dzieła sztuki, które może stanowić zwieńczenie koncepcji naszego mieszkania. W tym momencie pewnie wiele osób pomyśli: nie stać mnie na sztukę. Jest to mylne wyobrażenie. Na sztukę może sobie pozwolić większość z nas, ale trzeba wiedzieć, gdzie i czego szukać. Rozwiązaniem dla pragnących posiadać dzieło w przystępnej cenie jest zakup grafiki.
Co warto wiedzieć o grafikach?
Grafika jest dziełem powielanym w limitowanych edycjach i tym samym jej ceny nie są wygórowane. Jednak niska cena nie oznacza niskiej wartości artystycznej. Grafika to szlachetna technika znana od stuleci - niezwykle pracochłonna, wymagająca od artysty nie tylko talentu, ale ogromnej biegłości warsztatowej i cierpliwości.
Grafika warsztatowa od początku do końca jest dziełem artysty, który samodzielnie przygotowuje matryce, a następnie odbitki. Dodatkowo jej wartość wyznacza ograniczony nakład i sygnatura artysty.
- Liczba odbitek zależy od zastosowanej techniki oraz decyzji artysty. Jednak generalnie przyjmuje się nakład do max. 100 sztuk.
- Ważne są sygnatury umieszczone na papierze tuż pod odbitką. Znajduje się tam tytuł pracy; opis techniki graficznej (np. akwaforta); cyfry, np. 5/30, gdzie pierwsza cyfra oznacza numer odbitki, a druga to całkowita ilość odbitek wykonanych z danej matrycy; następnie podpis artysty i rok powstania dzieła. Sygnatury zawsze wykonywane są ołówkiem i to jest gwarancją ich autentyczności.
- Format pracy podawany jest w kolejności wysokość x podstawa. W przypadku grafik podaje się wymiar matrycy, ale czasem również format papieru, na którym została wykonana odbitka.
- Istotna jest również oprawa oraz właściwa ekspozycja grafiki w mieszkaniu.
Grafiki w oprawach
Grafiki oprawia się w pass-partout, które kolorem może nawiązywać do tonacji pracy lub kontrastować. Dobrze wygląda szerokie pass-partout, które stanowi dla grafiki rodzaj tła i dodaje wyrazu nawet niepozornej pracy. Pass-partout powinno być tak przycięte, aby widoczne były sygnatury znajdujące się pod odbitką. Całość trzeba umieścić za szybą i w ramę metalową lub drewnianą. Oprawiając grafikę nie powinno się przycinać, ani zaginać papieru, na którym została wykonana odbitka. Format papieru został wybrany przez artystę i taki powinien pozostać.
Grafiki we wnętrzach
- Należy pamiętać, że ostre światło słoneczne niekorzystnie wpływa na pracę i może spowodować jej wyblaknięcie, dlatego wieszając grafikę lepiej unikać miejsc nasłonecznionych.
- Grafiki zwykle nie mają dużych formatów, więc można zawiesić na ścianie kilka prac obok siebie, tworząc w ten sposób własną kompozycję i zalążek prywatnej kolekcji. Wspólnym mianownikiem takiego zestawu, poza techniką, może być autor, temat lub oprawa.
- Grafika pasuje w zasadzie do każdego wnętrza - zarówno nowoczesnego, minimalistycznego, jak i bardziej tradycyjnego. Znaczenie ma oprawa, którą możemy dobrać pod kątem wystroju mieszkania.
Gdzie kupić grafikę?
Na rynku istnieje wiele galerii sprzedających polską grafikę. Warto skorzystać z oferty galerii internetowych - grafiki to obiekty niedrogie i łatwe do przesyłki, więc zakup takiego dzieła za pośrednictwem internetu nie stanowi ryzyka. Ceny grafik zaczynają się już od 100 zł.
Zobacz także:
Plakaty na ścianę. Jakie plakaty i obrazy wybrać do salonu, kuchni i sypialni?
Plakaty na ścianę: proste dekoracje salonu i pokojów
Ściany w salonie. 12 pomysłów na modną dekorację ściany w salonie
DIY: Oplątwa w roli obrazu
Jak wieszać obrazy we wnętrzach?
Paweł Kowalewski: Całe życie jest sztuką
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach