Udekoruj wnętrza grafiką

Marta Lubaszewska

Zastanawiając się nad wystrojem mieszkania często poszukujemy przysłowiowej kropki nad i - czegoś, co doda wnętrzom indywidualnego charakteru.

W takiej sytuacji warto rozważyć zakup oryginalnego dzieła sztuki, które może stanowić zwieńczenie koncepcji naszego mieszkania . W tym momencie pewnie wiele osób pomyśli: nie stać mnie na sztukę. Jest to mylne wyobrażenie. Na sztukę może sobie pozwolić większość z  nas, ale trzeba wiedzieć, gdzie i czego szukać. Rozwiązaniem dla pragnących posiadać dzieło w przystępnej cenie jest zakup grafiki.

Grafika jest dziełem powielanym w limitowanych edycjach i tym samym jej ceny nie są wygórowane. Jednak niska cena nie oznacza niskiej wartości artystycznej. Grafika to szlachetna technika znana od stuleci - niezwykle pracochłonna, wymagająca od artysty nie tylko talentu, ale ogromnej biegłości warsztatowej i cierpliwości.

Grafika warsztatowa od początku do końca jest dziełem artysty, który samodzielnie przygotowuje matryce, a następnie odbitki. Dodatkowo jej wartość wyznacza ograniczony nakład i sygnatura artysty.

Ilość odbitek zależy od zastosowanej techniki oraz decyzji artysty. Jednak generalnie przyjmuje się nakład do max. 100 sztuk.

Ważne są sygnatury umieszczone na papierze tuż pod odbitką. Znajduje się tam tytuł pracy; opis techniki graficznej (np. akwaforta); cyfry, np. 5/30, gdzie pierwsza cyfra oznacza numer odbitki, a druga to całkowita ilość odbitek wykonanych z danej matrycy; następnie podpis artysty i rok powstania dzieła. Sygnatury zawsze wykonywane są ołówkiem i to jest gwarancją ich autentyczności.

Format pracy podawany jest w kolejności wysokość x podstawa. W przypadku grafik podaje się wymiar matrycy, ale czasem również format papieru, na którym została wykonana odbitka.

fot. Artpower.pl - Kamil Brama "Nati IV", technika mieszana (akwarela, akwatinta), 15X10 cm, cena: 104 zł

Istotna jest również oprawa oraz właściwa ekspozycja grafiki w mieszkaniu.

Grafiki oprawia się w pass-partout, które kolorem może nawiązywać do tonacji pracy lub kontrastować. Dobrze wygląda szerokie pass-partout, które stanowi dla grafiki rodzaj tła i dodaje wyrazu nawet niepozornej pracy. Pass-partout powinno być tak przycięte, aby widoczne były sygnatury znajdujące się pod odbitką. Całość trzeba umieścić za szybą i w ramę metalową lub drewnianą. Oprawiając grafikę nie powinno się przycinać, ani zaginać papieru, na którym została wykonana odbitka. Format papieru został wybrany przez artystę i taki powinien pozostać.

Należy pamiętać, że ostre światło słoneczne niekorzystnie wpływa na pracę i może spowodować jej wyblaknięcie, dlatego wieszając grafikę lepiej unikać miejsc nasłonecznionych.

Grafiki zwykle nie mają dużych formatów, więc można zawiesić na ścianie kilka prac obok siebie, tworząc w ten sposób własną kompozycję i zalążek prywatnej kolekcji. Wspólnym mianownikiem takiego zestawu, poza techniką, może być autor, temat lub oprawa.

Grafika pasuje w zasadzie do każdego wnętrza - zarówno nowoczesnego, minimalistycznego, jak i bardziej tradycyjnego. Znaczenie ma oprawa, którą możemy dobrać pod kątem wystroju mieszkania.

fot. artpower.pl - Piotr Wadowski, bez tytułu, grafika cyfrowa, 70X100 cm, cena: 950 zł.

Gdzie kupić grafikę? Na rynku istnieje wiele galerii sprzedających polską grafikę. Warto skorzystać z oferty galerii internetowych - grafiki to obiekty niedrogie i łatwe do przesyłki, więc zakup takiego dzieła za pośrednictwem internetu nie stanowi ryzyka. Ceny grafik zaczynają się już od 100 zł.

Gabriela Gancarz-Stasiak

www.artpower.pl  

Zobacz także:

Sztuka mieszkania ze sztuką

Wnętrze pełne designu

Słynne fotele XX wieku

Skomentuj:

Udekoruj wnętrza grafiką