Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Balkony i tarasy - wodne aranżacje

red.

Balkony czy tarasy, dzięki wielu nowoczesnym technologiom, mogą być namiastką ogrodu i spełnić większość funkcji, jakich oczekujemy od zielonego skrawka terenu wokół domu czy mieszkania.

Jakie materiały?

Na tarasach i balkonach sprawdzi się bez większego problemu większość elementów z wodą w obiegu zamkniętym. Ograniczeniem mogą okazać się jedynie ciężar montowanych elementów lub niemożliwość podłączenia prądu. Ze względu na ciężar, jeśli istnieją takie ograniczenia (taką informację można uzyskać u dewelopera, administratora lub biura architektonicznego), należy unikać betonowych czy kamiennych materiałów do konstrukcji, a wybierać lekkie, jak: blacha, drewno, tworzywa sztuczne. Dobrze jest też lokalizować je w pobliżu ścian nośnych, gdzie konstrukcja jest zwykle najbardziej wytrzymała na obciążenia. Takie elementy są najprostsze w obsłudze i nie wymagają specjalnych zabiegów, poza sporadycznym uzupełnieniem wody (wyparowującej pod wpływam ciepła) oraz oczyszczeniem materiału z którego wykonana jest rzeźba wodna. Na zimę należy też spuścić za zbiornika wodę, a wiosną go napełnić.

Inne warianty, to niewielkie zbiorniki wodne, w których można posadzić rośliny wodne, a nawet hodować rybki. Jest to rozwiązanie możliwe do wykorzystania w przypadku balkonów i tarasów, ale bardziej absorbujące, wymagające montaży systemu oczyszczania wody i stosowania systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponieważ taki zbiornik musi spełniać określone funkcje, należy wziąć pod uwagę ograniczenia w doborze jego formy i towarzyszących mu rozwiązań.

Co jest modne?

Obecnie najmodniejsza woda przyjmuje minimalistyczna formę: pionowych ścian, tafli, stołów wodnych czy geometrycznych kubików. Wysoka jakość materiałów wykorzystywanych we współczesnych rozwiązaniach: kamienia, nowoczesnego betonu, egzotycznego drewna, a także materiałów niestandardowych, takich jak szkło, metal czy sztuczne tworzywa zapewnia trwałość aranżacji. Należy jednak pamiętać, że zawsze najlepiej wygląda woda dostosowana formą do ogólnej stylistki wnętrz, która może wręcz stanowić kontynuację osi kompozycyjnej zaczynającej się w środku pomieszczeń.

Znakomitą propozycją dla wielbicieli rozwiązań ekologicznych są też upowszechniające się zbiorniki retencjonujące wodę opadową.

Ile to kosztuje?

W zależności od wielkości balkonu, tarasu czy ogródka na dachu podziemnego garażu (i zasobności portfela), elementy aranżacji można kupić w formie gotowego zestawu (nowoczesne rozwiązania są już dostępne nawet za kilkaset złotych w supermarketach budowlanych) lub zdecydować się na indywidualny projekt i wykonanie. W drugim wariancie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilku - kilkunastu tysięcy złotych, jednak pozwala on na większą możliwość dostosowania go do całości aranżacji i nadaje elementowi pewnego wysmakowania i ekskluzywności.

O czym warto pamiętać?

Rozważając różne rozwiązania warto pamiętać, że nawet w najskromniejszej postaci woda pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie i kompozycję. Jeśli nie mamy ograniczeń technicznych lokalizujmy wodę w pobliżu miejsca wypoczynku - kanapy lub stołu do biesiadowania. Wówczas najbardziej skorzystamy z dobrodziejstw wody: będziemy czuć nawilżone powietrze i słyszeć kojący nerwy szum przelewającej się wody. Warto również rozważyć lokalizację zapewniająca dobrą widoczność rzeźby wodnej z salonu. Odpowiednio podświetlona, nawet po spuszczeniu z niej wody, będzie ozdobą przez cały rok. Przy niewielkich powierzchniach, jakimi są tarasy i balkony, woda występuje często jako główny element ozdobny, warto więc , żeby podkreślała gust i status właścicieli.

Zobacz także:

Balkon w rozmiarze S

Skomentuj:

Balkony i tarasy - wodne aranżacje