Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wąska łazienka - jak ją urządzić?

Redakcja Pressland

Problem wąskiej łazienki nie dotyczy właścicieli domków jednorodzinnych - projektanci odchodzą już od takich rozwiązań. Niestety, właściciele mieszkań w blokach bądź starych kamienicach muszą liczyć się z niewielkim metrażem łazienki, którą trudno urządzić, tak by korzystanie z niej było maksymalnie komfortowe. Jak sobie poradzić z problemem?

Wąska łazienka może być funkcjonalna

Na samym wstępie musimy zaznaczyć, że każdą łazienkę można funkcjonalnie urządzić. Konieczne jest jednak zachowanie minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi przyborami sanitarnymi, tak by korzystanie z nich było komfortowe. Przed umywalką, natryskiem i wanną powinniśmy pozostawić około 0,7 m2 wolnej przestrzeni natomiast przed miską ustępową około 0,5 m2. Decydując się na umieszczenie pralki w łazience trzeba doliczyć dodatkowe około 0,8 m2 przestrzeni. Znamy już ilość potrzebnego wolnego miejsca, warto jednak wspomnieć jeszcze o ilości miejsca, jaką zajmą przybory sanitarne. Wbrew panującemu przekonaniu, przybory sanitarne małych rozmiarów, nie zawsze zapewniają komfortowe użytkowanie. Nie mówimy, że warto postawić na te dużych rozmiarów. Zaznaczamy jedynie, że ich wybór należy dokładnie przemyśleć. Na tym etapie należy również zaznaczyć, że w wąskich łazienkach lepiej sprawdzi się wyposażenie o opływowych kształtach, które poszerzy optycznie wnętrze.

Wąska łazienka - jak ją urządzić?
Wąska łazienka - jak ją urządzić?
shutterstock
Wąska łazienka - jak ją urządzić?
Wąska łazienka - jak ją urządzić?
shutterstock

Zadbaj o odpowiednią ceramikę

Płytki ceramiczne to najczęściej wybierany materiał służący wykończeniu łazienki. Warto jednak postawić na ich odpowiedni kształt i kolor. Wbrew pozorom nie musimy stawiać na małe płytki – te duże również można wykorzystać. Warto jednak pamiętać, że dłuższą ścianę łazienki urządzić w jaśniejszym kolorze niż krótszą ścianę. Tak niewiele trzeba by zmienić optyczne proporcje wnętrza. Gra kolorów potrafi zrobić wiele, jednak musi być spójna. Można pokusić się o połączenie bieli z czerwienią czy też szarości z zielenią. Wybierając płytki do łazienki warto pomyśleć również o ich fakturze. Spokojnie można łączyć gładkie modele z modelami ozdobnymi.

Wąska łazienka - jak ją urządzić?
Wąska łazienka - jak ją urządzić?
shutterstock

Postaw na lustro i dobre oświetlenie

Lustra odgrywają niezwykle ważną rolę w każdym wnętrzu. Może wydawać się to zaskakujące, ale rozmieszczenie luster na odpowiednich ścianach pozwala całkowicie zmienić charakter wnętrza. Najczęściej, w przypadku wąskich łazienek umieszcza się je na dłuższych ścianach. Zdecydowanie warto zrezygnować z małych luster, w dużych ramach. Idealnym rozwiązaniem będzie zawieszenie dużego lustra na ścianie nad umywalką.

Wąska łazienka - jak ją urządzić?
Wąska łazienka - jak ją urządzić?
shutterstock

Jeśli chodzi o oświetlenie to chyba zbyt dużo nie musimy tłumaczyć. Zarówno naturalne jak i sztuczne światło jest niezwykle ważne. Warto zainwestować w intensywne światło sufitowe, które powinno zostać umieszczone nie tylko nad wolną przestrzenią łazienki, ale też np. nad prysznicem. Poza światłem umieszczonym na suficie warto zadbać również o świetle na ścianach – idealnie sprawdzą się halogeny, bądź kinkiety.

Jak widzisz – wąska łazienka nie musi być przeszkodą do stworzenia funkcjonalnego miejsca ułatwiającego kąpiel. Aranżując jednak wąskie wnętrza nie patrz na nie jedynie przez pryzmat praktyczności. Wystarczy kilka wspomnianych zabiegów, by optycznie zwiększyć jej rozmiary. Stosując powyższe zasady możesz nawet bez większego problemu urządzić wąską, a długą łazienkę na poddaszu i cieszyć się relaksem w przyjemnej atmosferze.Skomentuj:

Wąska łazienka - jak ją urządzić?