Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Meble w stylu retro

Redakcja Pressland

Stworzenie aranżacji przy wykorzystaniu mebli w stylu retro nie jest łatwe. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej konsekwencji w doborze zarówno mebli jak i dodatków. Co ważne - ich wybór i znalezienie wymagają poświęcenia dużej ilości czasu. Można jednak osiągnąć wiele - efekt, który wart jest każdej ceny i każdej minuty poświęconego czasu. Pamiętajmy, że wnętrza urządzone w stylu retro zachwycają nietuzinkowymi detalami.

Meble w stylu retro
Meble w stylu retro
Fot. Shutterstock

Czym wyróżnia się styl retro?

Styl retro łączy w sobie elementy nowoczesne z elementami charakterystycznymi dla baroku i sprzętów pochodzących z lat 60 ubiegłego wieku. Urządzenie pomieszczeń w stylu retro to nie tylko sposób na stworzenie pomieszczeń o wyjątkowym klimacie, ale też pomieszczeń funkcjonalnych i estetycznych. W stylu retro stawia się na kontrastowe połączenia np. surowość łączy się z dekoracyjnymi elementami. Wiele katalogów meblarskich inspiruje do stworzenia styl retro z wykorzystaniem dodatków historycznych. Pamiętajmy, że styl ten w każdy miejscu będzie wyglądał inaczej, odzwierciedlał inny pomysł osoby aranżującej.

O czym pamiętać urządzając wnętrza w stylu retro?

Ściany we wnętrzach w stylu retro powinny zostać pomalowane zwykłą pastelową farbą. Jasne i delikatne kolory ścian można urozmaicić wzorzystymi tapetami bądź wzorami wykonanymi przy użyciu szablonów. W pomieszczeniach urządzonych w stylu retro idealnie sprawdza się podłoga w postaci parkietu bądź drewnianych paneli podłogowych czy też płytek. Wybierając odpowiedni rodzaj podłogi należy pamiętać, że musi ona sprawiać wrażenie ciepłej. O ile w przypadku drewna właśnie tak jest, o tyle w przypadku pytek jest już dużo trudniej. Na rynku dostępne są drewniane podłogi w różnych wybarwieniach i o różnym charakterze, które każdemu pozwolą znaleźć coś dla siebie.

Urządzając wnętrza w stylu retro warto zadbać również o okna. Okna w stylu retro nie powinny przepuszczać dużej ilości światła, a bardzo jasne pomieszczenia warto przysłonić ciężkimi zasłonami, najlepiej w kwiatowe wzory. Obowiązkowym elementem we wnętrzach urządzonych w stylu retro są oczywiście meble. Powinny one tworzyć mieszankę nowoczesnych sprzętów z masywnymi, ozdobnymi bryłami popularnymi lata temu. Łącząc poszczególne elementy mebli należy kierować się wyczuciem. W takich wnętrzach mogą sprawdzić się różne meble, pochodzące z różnych czasów. Można połączyć wypoczynek w stylu Ludwika XVI z bogato zdobioną ramą zawierającą lustro. Można również łączyć prostą PRL-owską ławę z krzesłami, w nowoczesnej formie. Tak naprawdę w stylu retro nie ma nudy i tradycyjnych rozwiązań. Wszystko jest sztampowe i odrobinę zaskakujące.

Co jeszcze powinni Państwo wiedzieć przed przystąpieniem do urządzania wnętrz  stylu retro? Ważną rolę w urządzaniu wnętrz stanowią meble, ściany, podłoga czy okna, ale też dodatki. Wybierając odpowiednie bibeloty należy pamiętać, że mogą one pochodzić z różnych epok. Koniecznie jednak muszą to być elementy charakterystyczne. Idealnie sprawdzi się rzeźbiona drewniana lampa czy też telefon stacjonarny posiadający obrotową tarczę. Przy tak charakterystycznych elementach idealnie sprawdzi się również nowoczesny żyrandol wykonany na bazie szkła i metalu. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ilością dodatków i ozdób – mają Ne stanowić akcent uzupełniający aranżację a nie dominować pomieszczenie.


 

Skomentuj:

Meble w stylu retro