Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zioła na balkon: jak je uprawiać?

tekst: KATARZYNA JODŁOWSKA-TUREK zdjęcia: SHUTTERSTOCK.COM

Wiosna i lato to czas, aby zadbać o nasze balkony i przemienić je w piękne, wielobarwne i pachnące ogrody. Warto na nich posadzić nie tylko kwiaty, ale również zioła, które będziemy mogli na bieżąco używać w kuchni.

zioła na balkon
Zioła na balkon
Shutterstock

Jakie zioła możemy posadzić na balkonie?

Balkon lub taras to idealne miejsce do uprawy ziół, które na co dzień stosujemy w kuchni. Świetnie nadają się do tego rośliny jednoroczne takie jak: bazylia, pietruszka naciowa, koper, majeranek, cząber, kolendra, rzeżucha, rukola czy roszponka. Z roślin wieloletnich proponuję różne odmiany mięty, melisę, rozmaryn, lubczyk, tymianek, estragon, lebiodkę pospolitą, popularnie zwaną oregano, oraz lawendę i szałwię lekarską. Nie zapominajmy również o szczypiorku, szalotce i czosnku.

Zachęcam również do uprawy mniej popularnych roślin zielnych takich jak np.: kozieradka, trawa cytrynowa, mizuna (japońska musztarda) oraz ogórecznik lekarski, którego kwiaty i liście możemy dodawać do sałatek.

Zioła jednoroczne

1. Rukola 2. Koper ogrodowy 3. Rzeżucha 4. Cząber ogrodowy 5. Bazylia 6. Szczypiorek 7. Roszpunka warzywna 8. Majeranek

zioła na balkon
Zioła na balkon
Shutterstock
Rośliny na balkon
Rośliny na balkon
Shutterstock

Zioła wieloletnie

1. Lawenda 2. Oregano 3. Mięta pieprzowa 4. Tymianek 5. Lubczyk ogrodowy 6. Szałwia 7. Rozmaryn 8. Melisa lekarska

Rośliny na balkon
Rośliny na balkon
Shutterstock
Zioła na balkon
Zioła na balkon
Shutterstock

Gdzie kupić zioła do uprawy balkonowej?

Tych, którzy w tym roku, nie zdecydowali się na przygotowanie rozsad w domu, zachęcam do zakupu sadzonek w sklepach ogrodniczych lub sprawdzonych warzywniakach. Dobrej jakości sadzonki na pewno sprawdzą się w naszej balkonowej uprawie.

Sadzonki możemy przesadzać do skrzynek lub doniczek od drugiej połowy maja do końca lata. Jeśli jesteśmy zwolennikami siania ziół bezpośrednio do pojemników balkonowych to polecam, do wysiewu przez cały sezon pietruszkę, rzodkiewkę, kolendrę i koperek oraz fasolkę szparagową lub fasolkę ozdobną, o czerwonych kwiatach, której strączki również są jadalne.

Gdzie ustawić na balkonie pojemniki z ziołami?

Zioła lubią słońce, dlatego najlepiej się czują na balkonie skierowanym na południe,  południowy-wschód lub południowy-zachód. W  półcieniu możemy posadzić miętę, pietruszkę, szczypiorek, szałwię lekarską, estragon, melisę, rzeżuchę i roszponkę.

W czym sadzić zioła na balkonie?

Zioło na balkonie możemy posadzić klasycznie, w skrzyniach lub donicach, najlepiej o średnicy co najmniej 10 cm. Zawsze pamiętajmy o około 2 cm warstwy drenażowej, np. keramzytu, aby korzenie roślin nie stały w wodzie. Jeśli chcemy posadzić sałatę, szczypiorek, cebulę lub kalarepkę, to powinniśmy wybrać pojemniki o wielkości 30 x 30 cm.

Alternatywnym rozwiązaniem są ziołowe ogródki wertykalne, od bardzo prostych, w których pojemniki są zawieszone na haczykach na kracie, aż po rozwiązania z kategorii "Urban farming”.

W każdej z tych opcji możemy zadbać o to, aby ziołowe kompozycje na naszym balkonie były wielobarwne i niebanalne. Idealnie nadają się  do tego np. wybarwione odmiany sałat  - Fiero, Oakly, Solos i Pleasance . Pięknie będzie również wyglądać donica z bazylią, jeśli połączymy zielone odmiany 'Green Ball', ‘Habana’ i ‘Ajaka’, fioletową 'Wild Color' oraz bazylię 'Dark Lady' o purpurowych liściach.

zioła na balkon
Przesadzanie ziół
Shutterstock

Jaką ziemię stosować do uprawy ziół?

Zioła potrzebują żyznego, dobrze przepuszczalnego, próchniczego podłoża. W ich uprawie sprawdza się uniwersalna ziemia ogrodowa. Przed posadzeniem roślin warto zmieszać ją z nawozem granulatowym o spowolnionym działaniu, który będzie stopniowo uwalniał substancje odżywcze.

Podlewanie, nawożenie i pielęgnacja ziół na balkonie

Zioła wymagają regularnego podlewania. Zwłaszcza te, posadzone w mniejszych doniczkach, są narażone na przesuszenie.  Rośliny podlewamy zawsze rano i wieczorem, gdy słońce nie operuje zbyt mocno. Zioła jednoroczne i wieloletnie powinny być regularnie zasilane nawozem bez chemii np. biohumusem do roślin zielonych. W pielęgnacji ziół bardzo ważne jest regularne przycinanie i skubanie wierzchołków wzrostu. Zabiegi te powodują, że rośliny dobrze się rozkrzewiają. Ścinać zioła powinniśmy nożyczkami lub ostrym nożykiem, tylko w słoneczne dni, do południa.

zioła na balkon
Podlewanie ziół
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Zioła na balkon: jak je uprawiać?