Zrób to sam, czyli stroiki wielkanocne na cmentarz
Już wkrótce czeka nas jedno z najweselszych świąt - Wielkanoc! To wyjątkowy dzień, który wnosi do każdego domu odrobinę wiosennego ciepła, gromadzi rodziny przy jednym dużym zastawionym stole. Czasem także udajemy się do naszych bliskich na cmentarzu by zanieść im w prezencie stroiki wielkanocne.
Jednocześnie przygotowania do Wielkanocy sprawiają nam nie mniejszą przyjemność niż sama celebracja. Dorośli i dzieci wspólnie malują jajka, wymyślając fantazyjne dekoracje wielkanocne, żywe wianki, pieką pachnące ciasta wielkanocne i przygotowują stroiki wielkanocne. Podpowiemy wam jak własnoręcznie stworzyć wielkanocny stroik na cmentarz. Skąd wziąć pomysł i jak sprawić, aby był utrzymany w naturalnych kolorach, a jednocześnie pełne ciekawych dekoracji.
Z jakich elementów składa się stroik wielkanocny?
Stroik wielkanocny to kompozycja wykonana w formie pierścienia. Symbolizuje słońce i nieskończoność. Całość składa się najczęściej z następujących elementów:
- Wianek - najczęściej stosuje się gałązki wierzby i brzozy
- Karton - wystarczy prosty
- Koło z kwiatów, które ozdabia kompozycje.
Oczywiście stroiki wielkanocne są niekompletne bez jajek. Możesz wybrać zarówno najprostsze, jednokolorowe jajka, jak i takie z motywem tematycznym - na przykład ozdobione piórkami z rysunkiem zabawnego kurczaka lub uroczego królika z uszami. Możesz też wybrać wstążki o dowolnym odcieniu, długości i szerokości, uzupełnione koronką lub ozdobnymi wzorami. Te ozdobią koszyczki w prosty, acz urokliwy sposób. Z tak przygotowanym stroikiem możemy udać się na groby bliskich czy wykorzystać go do składania tradycyjnych życzeń świątecznych.
Jak wykonać stroik wielkanocny na cmentarz?
Wielkanoc to także święto związane z nadejściem wiosny. Dlatego jednym z dodatków mogą być gałązki z kwiatami. Można je ostrożnie wkręcić w podstawę, nadając stroikowi szczególnego uroku. Urocze magnolie, storczyki, skromne stokrotki i pełne wdzięku dalie, bujne róże czy żonkile – każdy z tych kwiatów nadaje się na dekoracje wielkanocne. Musisz tylko dobrać ich odpowiednią długość i położyć obok nich jajeczka.
Ciekawym i oryginalnym pomysłem jest filcowy stroik. Do wykonania potrzebujemy filcu, ołówka, nożyczek, nici z igłą, foremki piankowej lub mocnego drutu, wstążek z papieru i tkaniny, kleju, pistoletu do klejenia.
Przede wszystkim tworzymy dekoracje na nasz filcowy wianek. Z tego materiału możesz wycinać wszelkiego rodzaju liście, kwiaty lub wykroje - na przykład kurczaki i zabawne króliki, a następnie naszyć je za pomocą nici, igieł.
Jakie detale powinny znaleźć się w stroiku na cmentarz?
Jak wspomnieliśmy, dekoracja tego typu jest niepełna bez kwiatów. Kwiaty to symbole wiosny, ciepła i przebudzenia przyrody po długiej zimowej hibernacji. Mogą być naturalne lub sztuczne na klipsie, lub na drucie. Kwiaty powinny być różnorodne pod względem wielkości, odcienia, liczby płatków. Najczęściej do dekoracji koszyka wykorzystuje się kwitnące kwiaty wczesnej wiosny.
Kolejnym elementem dekoracyjnym powinny być ptaki lub motyle. Bez nich trudno też wyobrazić sobie ciepłe, wiosenne dni.
Gdy tylko ptaki zaczynają ćwierkać, a nad kwitnącymi kwiatami pojawiają się motyle, wiemy, że w końcu przyroda się obudziła i nadeszło długo oczekiwane ciepło. Tak więc ptaki i motyle, które uzupełnią świąteczną kompozycję, pomogą ci nastroić się we właściwy sposób i poczuć magiczny moment nadejścia wiosny.
Motyle możesz stworzyć samodzielnie. Wystarczy dowolny stosunkowo gruby papier z jasnym wzorem. Gęstość powinna być taka, aby skrzydła pozostały proste i nie zapadały się pod własnym ciężarem. Weź kwadrat papieru. Zegnij go w pół. Wytnij połowę skrzydeł motyla (możesz na oko, możesz podążać za wzorem) - motyl jest prawie gotowy. Wystarczy go tylko pokolorować.
Przydadzą się też ozdobne figurki w postaci kurczaków. Śliczne psotne pisklęta podbiją serca dzieci i dorosłych i doskonale uzupełnią każdy stroik. Ponadto nie zapominaj, że kurczaki wraz z królikami są symbolami tego długo oczekiwanego święta. Ich narodziny zdają się przypominać nam, że życie toczy się dalej i ważne jest, aby móc się nim cieszyć;
Dekoracja może być bardzo prosta, ale jednocześnie jasna i zauważalna. Z reguły stroiki wielkanocne są także symbolem nadchodzącej wiosny. Więc pasuje do nich wszystko, co związane jest lub przypomina nam o wiośnie. Wierzba, bazie, trawa ozdobna, kwiaty w zamkniętych i otwartych pąkach. I na koniec dodajemy obowiązkowy symbol wielkanocny - malowane jajka. Najlepsze są własnoręcznie przygotowane i pomalowane jajka, ale w sklepach znajdziesz też ich drewniane odpowiedniki. Ich zaletą jest to, że najczęściej wyglądają niezwykle efektownie i posłużą nam przez wiele lat.
- Więcej o:
- wielkanoc 2023
- wielkanoc 2024
Wiosenny stół - dekoracje i inspiracje
Pisanki - wzory. Nowe sposoby na dekoracje jajek na Wielkanoc
Jak zrobić kartkę wielkanocną? Krok po kroku
Stoły projektowane na Wielkanoc
Ozdoby wielkanocne z papieru
Porcelana na wielkanocnym stole
Wianek wielkanocny na drzwi - jak zrobić? DIY
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione - najciekawsze pomysły