Dom Roku na Świecie stoi pod Opolem

Dorota Wodecka-Lasota

Jednorodzinny dom, który stanął u granic Opola, został uznany za Dom Roku na Świecie 2006 i otrzymał prestiżową nagrodę portalu WorldArchitectureNews.com

Zobacz zdjęcia zwycięskiego projektu>>

- Zaprojektowaliśmy nowy typ budynku atrialnego. Normalnie charakteryzują się one tym, że otaczając wewnętrzne atrium, są zamknięte od zewnątrz, a otwarte do wewnątrz. Myśmy to odwrócili - wyjaśnia 37-letni architekt z katowickiej pracowni KWK Promes Robert Konieczny.

Taki projekt wymusiła działka pod Opolem, która posiadała jeden mankament - dojazd od strony południowo-zachodniej, czyli od tej, gdzie zwykle lokalizuje się ogrody i koncentruje się życie rodzinne. - Wymyśliliśmy, że wjazd będzie od spodu do środka domu, bezpośrednio na poziom parteru. Takie rozwiązanie stało się możliwe dzięki stworzeniu wewnętrznego atrium z mieszczącym się w nim podjazdem. W rezultacie budynek otwiera się swoimi tarasami na wszystkie strony w nieskrępowany sposób. Dzięki temu udało się uzyskać nowy model przestrzenny domu - zaprzeczenie budynku atrialnego - wyjaśnia Konieczny.

Nowoczesna bryła o powierzchni 526 metrów kw. budzi zachwyt wśród opolskich architektów. - I ta nagroda świadczy o klasie tego obiektu. Do tej pory żaden Polak nie zakwalifikował się do niej, co już byłoby wielkim wyróżnieniem - mówi Antoni Domicz, prezes opolskiego oddziału Związku Architektów Polskich, który oglądał dom nie tylko od zewnątrz, ale i w środku.

Jego mieszkańcy - opolscy biznesmeni - pragną pozostać anonimowi. - Nie życzą sobie, by podawać gdzie mieszkają. W końcu to dom, a nie muzeum do zwiedzania - kwituje Konieczny.

Projekt domu pod Opolem jest nominowany również do najważniejszej europejskiej nagrody przyznawanej architektom - fundacji Mies'a van der Rohe.

Konkurs na Dom Roku to pierwszy z serii międzynarodowych konkursów architektonicznych, które mają być organizowane przez portal WorldArchitectureNews .

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom Roku na Świecie stoi pod Opolem