Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany jednowarstwowe - detale i wykonanie

Katarzyna Wangin

Aby ściany dobrze spełniały swoje funkcje, należy je wybudować starannie i zgodnie z zaleceniami producenta bloczków lub pustaków. Ściany budowane w różnych technologiach mają swoje słabe miejsca, w których szczególnie łatwo popełnić błąd.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Elementy służące do ocieplenia wieńca w domach z jednowarstwowymi ścianami z betonu komórkowego mają fabrycznie doklejoną warstwę ocieplenia
Fot. Xella/Ytong
Ściany jednowarstwowe wznosi się bardzo szybko. Zaraz po wymurowaniu wystarczy je otynkować, ewentualnie pomalować. Prace trwają więc krócej, niż przy ścianach dodatkowo ocieplanych, łatwiej też kontrolować ich wykonanie. Z drugiej strony nie ma tu - jak w ścianach z ociepleniem - kolejnej warstwy, która zakryłaby ewentualne niedoróbki - cała ściana musi zostać od razu zbudowana bardzo starannie. Jeśli więc kupiliśmy drogie materiały na ściany jednowarstwowe, zatrudnijmy taką ekipę, która umie się z nimi obchodzić. Producenci mają swoich certyfikowanych wykonawców, którzy ich materiał dobrze znają i regularnie z niego budują (niektórzy producenci systematycznie kontrolują, czy opracowane dla materiału rozwiązania są rygorystycznie przez nich przestrzegane - bez tego nie odnowią im certyfikatu) - najbezpieczniej więc będzie skorzystać z ich usług.

Ściany jednowarstwowe można budować jedynie ze specjalnych materiałów - nie tylko wytrzymałych, ale też i ciepłych. Wymagania te spełniają obecnie beton komórkowy,ceramika poryzowana i keramzytobeton z wypełnieniem styropianowym (przed ujednoliceniem przepisów dotyczących ciepłochronności, ściany bez ocieplenia można było budować także z keramzytobetonowych pustaków bez styropianu). Budowane z nich ściany mogą mieć współczynnik U nawet poniżej 0,2 W/ (m2K) - osiągają takie same parametry jak ściany z 12-20-centymetrową warstwą ocieplenia.

Materiały na ściany jednowarstwowe to nie tylko pustaki i bloczki. Trzeba także stosować pozostałe elementy, tworzące cały system budowlany: gotowe ciepłe nadproża, elementy ocieplenia wieńca i odpowiednią zaprawę (ciepłochronną, klejową lub piankę), dzięki której spoiny nie staną się mostkami termicznymi. Bez tego ściana nie będzie tak ciepła, jak deklaruje producent.

Newralgiczne miejsca ściany jednowarstwowej to nadproża i wieniec stropowy (źle zrobione będą przemarzać) oraz mury pod otworami okiennymi i narożniki (mogą się rysować).

Nadproża w ścianach jednowarstwowych

Najwygodniej skorzystać z gotowych elementów systemu, ciepłych i fabrycznie zbrojonych. Belki nadprożowe mają różną długość i wysokość, a ich szerokość jest dopasowana do grubości murów; bezpośrednio po ich ułożeniu można kontynuować budowę. Nadproża można robić też w gotowych kształtkach U, w których układa się zbrojenie i mieszankę betonową. Do kształtek - tuż przy ich ściance zewnętrznej - wkłada się też płytę z materiału termoizolacyjnego.

Wieniec stropowy w ścianach jednowarstwowych

To obwodowa belka żelbetowa, ułożona na ścianach nośnych. Jej zadaniem jest usztywnienie konstrukcji budynku i przeciwdziałanie ewentualnemu zarysowaniu ścian, spowodowanemu na przykład nierównomiernym osiadaniem fundamentów budynku. Ponieważ wieniec stropowy jest potencjalnym mostkiem termicznym, w ścianach jednowarstwowych ociepla się go od strony zewnętrznej warstwą wełny lub styropianu, pozostawiając licową warstwę muru grubości minimum 7-8 cm.

Mury podokienne i narożniki w ścianach jednowarstwowych

W ścianach murowanych z dużych elementów łączonych na pióro i wpust mogą czasem wystąpić rysy wywołane zmianami temperatury. Dotyczy to przede wszystkim murów podokiennych i narożników. Rysom termicznym w murach podokiennych na parterze można zapobiec, układając w jednej lub w dwóch spoinach poziomych zbrojenie z cienkich prętów. Rysy termiczne w narożniku natomiast nie pojawią się, jeśli wypełnimy spoiny pionowe oraz umieścimy w dolnej części narożników ścian zbrojenie z cienkich prętów.

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego

0,29-0,19 W/(m2K) - współczynnik przewodzenia ciepła U ściany z betonu komórkowego

36-48 cm - grubość ściany jednowarstwowej z betonu komórkowego

Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej

0,29-0,23 W/(m2K) - współczynnik przewodzenia ciepła U ściany z ceramiki poryzowanej

38-50 cm - grubość ściany jednowarstwowej z ceramiki poryzowanej

Ściana jednowarstwowa z keramzytobetonu

0,28-0,15 W/(m2K) - współczynnik przewodzenia ciepła U ściany z keramzytobetonu ze styropianem

36-42 cm - grubość ściany jednowarstwowej z keramzytobetonu ze styropianem

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Ściany jednowarstwowe - detale i wykonanie