Szklane ściany - architektura szkła

Andrzej Stempa

Szklane ściany zapewniają wnętrzom lekkość oraz nieograniczony dostęp do światła dziennego. Przełom w rozpowszechnieniu szkła budowlanego na szerszą skalę nastąpił, gdy technologia produkcji pozwoliła uczynić zeń materiał konstrukcyjny. Od tej pory szkło jest stosowane praktycznie wszędzie. Buduje się z niego ściany, dachy, świetliki, a coraz częściej spotyka się szklane schody i podłogi.

Szklane ściany i ścianki

" Mniej znaczy więcej". Motto twórczości Miesa van der Rohe, prekursora modernizmu i minimalizmu, świetnie ilustruje rolę szkła w kształtowaniu architektury. Ten światowej klasy architekt konsekwentnie realizował swoją ideę w okresie powojennym i jako jeden z pierwszych wprowadził na szeroką skalę szkło do architektury. Tafle szkła w jego obiektach pełnią rolę ścian osłonowych, ale również tam, gdzie to tylko możliwe, dzielą wnętrza budynków.

Otwarte, współczesne wnętrza mieszkalne są pozbawione ścianek działowych. Czasami trzeba w nich jednak rozgraniczyć różne strefy funkcjonalne. W takiej sytuacji najlepszym materiałem jest szkło.

Do niedawna szklane ściany były kojarzone wyłącznie z luksferami. Popularność pustaków szklanych wiąże się pewnie z łatwą technologią wykonania, ścianki te mają jednak pewne ograniczenia. Są to: geometryczny, znormalizowany kształt pustaka - najczęściej kwadratowy lub prostokątny oraz dość uboga, w wyniku seryjnej produkcji, paleta barw. Większą różnorodność w zakresie budowy przegród we wnętrzach dają tafle szklane. Mogą być wykonane w dowolnych wymiarach, kolorze dobranym zgodnie z indywidualnymi upodobaniami i zajmują mniej miejsca. Gdy szkło oprawimy w ramy, można je przesuwać - otwierać i zamykać pomieszczenia, zmieniając całkowicie układ wnętrz.

Szklane schody i podłogi

Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem są szklane schody. Kilkuwarstwowe stopnie i podesty montuje się najczęściej do stalowej konstrukcji nośnej. Naturalnym uzupełnieniem całości są oczywiście szklane balustrady. W podobny sposób wykonuje się szklane podłogi. Grubość paneli ze szkła hartowanego jest uzależniona od przewidywanego obciążenia oraz rozpiętości podpór. Można bez obawy po nim chodzić lub nawet skakać, o czym z pewnością wiedzą bywalcy dyskotek. Jako niezbędne minimum przyjmuje się trzy warstwy o łącznej grubości 30 mm. Szyby skleja się żywicami, a ostatnia warstwa powinna mieć antypoślizgową powierzchnię. Zastosowanie szklanych podłóg wymaga otwartości i odwagi - otwierają się bowiem widoki nie tylko z góry na dół. Dodatkowym walorem może być podświetlenie szklanych elementów. Szkło daje pod tym względem nieograniczone możliwości.

Jakie szkło?

Materiałem wyjściowym jest szklana tafla o grubości 3- 19 mm. Jej maksymalne wymiary to 225 x 320 cm. W zależności od przeznaczenia szkło może być tradycyjne, hartowane, klejone albo laminowane. Te trzy ostatnie rodzaje nazywamy szkłem bezpiecznym, ponieważ w bliskim kontakcie z twardym lub ostrym przedmiotem nie rozpada się na kawałki.

Szkło hartowane to pojedyncza szyba, której powierzchnie poddano obróbce termicznej.

Takie szkło ma dużą odporność na uderzenia, niemniej jednak pojedyncza szyba nie nadaje się do wykonania elementów przenoszących większy ciężar. W związku z tym ze szkła hartowanego wykonuje się wyłącznie drzwi, balustrady, przesłony i elementy mebli.

Do wykonania elementów konstrukcyjnych, takich jak stopnie schodów czy podłogi, stosuje się szkło laminowane albo klejone. Produkowane jest według różnych technologii. Pierwsza z nich polega na łączeniu szyb folią o wysokiej wytrzymałości na rozerwanie. Druga opiera się na zespoleniu tafli za pomocą żywicy chemoutwardzalnej. Trzecia to łączenie szyb za pomocą przeźroczystego kleju, który wiąże pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. We wszystkich przypadkach, przy uderzeniu szkło pęka, ale jego kawałki są trzymane przez nieuszkodzoną warstwę folii, żywicy lub kleju.

O czym należy pamiętać ?

Szkło hartowane jest materiałem bardzo twardym, dlatego wszystkie elementy wykonuje się na wymiar, w warunkach przemysłowych, przy pomocy specjalistycznych urządzeń.

W warunkach budowlanych nie ma możliwości obróbki elementów ze szkła hartowanego. W związku z tym przed wykonaniem tych elementów należy najpierw zmierzyć otwory i podać ich wymiary z dokładnością do jednego milimetra. Wykonanie projektu oraz pobranie wymiarów na budowie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Podczas prac budowlanych szkło może ulec stłuczeniu, porysowaniu lub pęknięciu. Z tego powodu montaż elementów ze szkła jest ostatnim etapem prac wykończeniowych.

Dziękujemy firmie Architektura Szkła z Katowic oraz Villa Glass Studio z Krosna za pomoc w przygotowaniu materiału.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Szklane ściany - architektura szkła