Odśnieżarki
Kto nie lubi zimowego sportu z przyrządem zwanym łopatą do śniegu, może wybrać wygodniejsze sposoby odśnieżania.
Odśnieżarki
To urządzenia bardzo łatwe w obsłudze i niewymagające siły. Prowadzone po śniegu wciągają go za pomocą obrotowego wirnika ze ślimakowatymi łopatkami, a następnie odrzucają go na bok lub do góry przez wyrzutnik.
Do niedużych podjazdów i ścieżek.
Do małych posesji, zwłaszcza na terenach, gdzie opady śniegu nie są zbyt obfite, wystarczą najprostsze i najtańsze urządzenia z silnikiem elektrycznym lub nieco wydajniejsze i łatwiejsze w obsłudze - z silnikiem spalinowym dwusuwowym. We wszystkich tych odśnieżarkach wirnik wykonany jest zwykle z plastiku, a brzegi mają gumowe kołnierze, dzięki czemu nie rysują oczyszczanych nawierzchni, na przykład kostki brukowej. Śnieg wyrzucany jest z wyrzutnika na bok, ale blisko urządzenia. Odśnieżarkę trzeba popychać ręcznie. Szerokość oczyszczania wynosi od 50 do 56 cm. Maszyny te są stosunkowo lekkie (15-28 kg), można je przechowywać w pozycji wiszącej - na ścianie. Urządzenia z silnikiem elektrycznym muszą być podłączone do prądu, a ich zasięg zależy od długości użytego przedłużacza. Moc wynosi około 1,5 kW. Maszyny z silnikiem spalinowym trzeba zasilać przygotowaną mieszanką oleju i benzyny, w proporcjach zalecanych przez producenta silnika. Rozruch ręczny - przez energiczne pociągnięcie linką.
Do średnich i dużych powierzchni.
Tam, gdzie trzeba odśnieżać długie ścieżki, podjazdy lub uliczki dojazdowe lub gdzie zimy są bardzo śnieżne, lepiej sprawdzają się silniejsze odśnieżarki z silnikiem spalinowym czterosuwowym. Mają dużo większą wydajność i moc niż te z silnikiem dwusuwowym. Łatwiej też nimi kierować, bo mają napęd, dzięki czemu same się przesuwają i wystarczy jedynie utrzymywać ich kierunek. Można wybierać wśród modeli prostszych lub bardziej rozbudowanych - profesjonalnych. Każda z odśnieżarek ma łyżkę (zbierak) do zgarniania śniegu, wyposażoną w wirnik, który przesuwa śnieg do turbiny i wyrzutnika, skąd odrzucany jest nawet na odległość kilkunastu metrów. Dzięki temu, że wirnik i turbina są metalowe, maszynie nie szkodzi, gdy śnieg zawiera drobne zanieczyszczenia, na przykład kamyki i gałęzie. Bardziej profesjonalne urządzenia mają również reflektory, a nawet podgrzewane uchwyty do prowadzenia.
W prostszych odśnieżarkach to wirnik napędzany motorem powoduje powolne przesuwanie się urządzenia. Szerokość odśnieżania: 51-56 cm. Rozruch ręczny - linką.
W bardziej profesjonalnych napędzane są również koła lub gąsienice, dzięki czemu maszyna sama jedzie, a urządzenie może mieć nawet po kilka biegów do przodu i do tyłu lub skrzynię bezstopniową. Szerokość odśnieżania wynosi do 90 cm. Napęd jest zwykle elektryczny - kluczykiem. Te urządzenia mają akumulator.
Wszystkie odśnieżarki z silnikiem czterosuwowym zasila się czystą benzyną.
Obsługa.
Najlepiej usuwać śnieg, gdy jest świeży i puszysty lub lekko zmrożony i sypki. Mokry i bardzo lepki może się sklejać w wyrzutniku. Wówczas odśnieżarka będzie pracowała wolniej. Jeśli się zablokuje, można go usunąć z wyrzutnika za pomocą cienkiej łopatki lub innego "przetykacza" .
Wszechstronne urządzenia
Właściciele dużych posesji lub mieszkańcy domów korzystających ze wspólnej drogi dojazdowej mogą ułatwić sobie odśnieżanie dzięki traktorkowi lub traktorkowi-kosiarce (urządzenia, którymi się jeździ), lub kosiarce listwowej albo mikrociągnikowi z dwoma kołami - te urządzenia trzeba prowadzić. Do nich wszystkich można podczepiać dodatkowy osprzęt, na przykład pług śnieżny, odśnieżarkę wirnikową lub też obrotowe szczotki. Zimą w urządzeniach tych trzeba wymieniać olej na zimowy.
Aby minitraktorek lub traktorek-kosiarka nie ślizgały się w trakcie odśnieżania, trzeba na ich koła zakładać łańcuchy, a czasami mogą też być potrzebne obciążniki zwiększające masę maszyny. A oto rodzaje wspomnianego osprzętu przeciwśnieżnego:
Pługi.
Różnią się łatwością obsługi i dostępnymi funkcjami. Najprostsze mogą pracować w dwóch pozycjach: roboczej (opuszczonej) i transportowej - uniesionej, a ustawienie to trzeba zmieniać ręcznie. W bardziej rozbudowanych można dźwignią regulować kąt ustawienia pługa i wysokość odśnieżania. Te pługi przeznaczone są tylko do podczepiania do traktorków. Większość pługów ma dwie wymienne listwy: gumową - do spychania śniegu, i metalową - do zdrapywania lodu.
Odśnieżarki wirnikowe.
Są bardzo wydajne i mogą zgarniać śnieg nawet z pasa szerokości do 1,2 m. Jedynym utrudnieniem w ich użytkowaniu bywa dość skomplikowane montowanie, które wymaga pomocy drugiej osoby; należy to robić zgodnie z instrukcją obsługi.
Obrotowe szczotki zamiatająco-odśnieżające.
Służą do usuwania niezbyt grubej warstwy świeżego śniegu. Szerokość odśnieżania to 100-120 cm.
- Więcej o:
Jak zrobić podjazd z betonu?
Sposób na zapadnięte fragmenty kostki betonowej
Czy można układać nawierzchnię zimą?
Mycie kostki brukowej - szybko i skutecznie
Opaska wokół domu z kostki betonowej i nie tylko
Ścieżki z betonu - najciekawsze propozycje
Płyty betonowe na podjazd zamiast kostki? Sprawdź co warto wybrać
Otoczenie domu - planowanie i aranżacja