Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z certyfikatem - świadectwo energetyczne

Piotr Rogalski

Od 1 stycznia 2009 roku każdy nowy dom oddawany do zamieszkania musi mieć certyfikat energetycznej jakości budynku. W praktyce oznacza to, że domy budowane w końcówce minionego roku powinny już mieć takie świadectwo.

Świadectwo energetyczne
Świadectwo energetyczne
Fot. archiwum redakcji
Pani Agnieszka wraz z mężem i dwójką dzieci mieszkała do tej pory w segmencie. Perspektywa powiększenia rodziny, marzenia o normalnym ogrodzie i dużym garażu zdecydowały o budowie nowego domu. Miał być wolno stojący, z relatywnie dużą działką oraz perspektywą niskich opłat eksploatacyjnych.

Zobacz też:

Co to jest świadectwo energetyczne?



Wiedza wyniesiona z budowy poprzedniego domu, rady znajomych i wyniki konsultacji z ekspertami spowodowały, że pani Agnieszka postanowiła kupić gotowy dom od producenta, który ma już doświadczenie w tego rodzaju realizacjach.

Dom szkieletowy, prefabrykowany w fabryce, precyzyjnie ocieplony, z dokładnie osadzonymi oknami, profesjonalnie zmontowany z elementów na placu budowy, dawał gwarancję, że budynek będzie miał wysoką efektywność energetyczną. To było ważne, nie tylko ze względu na obowiązującą od stycznia ustawę o certyfikacji energetycznej budynków, zgodnie z którą każdy oddawany do użytku budynek musi mieć świadectwo energetyczne, określające zużycie energii na jego ogrzanie i podgrzanie wody.

Już wstępne ustalenia były obiecujące: mimo że pani Agnieszka kupiła gotowy projekt jednego z polskich producentów, budynek można było modyfikować i dobierać jego elementy według potrzeb. Można było na przykład zwiększyć grubość ocieplenia ścian zewnętrznych czy zażyczyć sobie - za dopłatą - ulepszeń w instalacji grzewczej.

Jakość energetyczna

Certyfikat energetyczny to ocena domu pod względem zużycia energii na cele grzewcze. Ta weryfikacja dla wielu polskich domów nie wypadnie korzystnie, i to nie tylko dla starych, ale także nowo budowanych

Certyfikacja energetyczna to całkiem nowa sprawa, o której wie niewielu inwestorów indywidualnych. Pani Agnieszka trafiła na projektanta, który pracując nad zmianami w standardowym projekcie zwrócił uwagę, że warto zadbać zawczasu o świadectwo dla budynku; będzie on bowiem oddawany do użytku w 2009 r. Wymaga tego prawo i tutaj nie było dyskusji, jednak projektant przedstawił również inne powody, dla których takie świadectwo jest przydatne.

Otóż certyfikat energetyczny budynku stanowi nie tylko obiektywny zapis jego stanu, ale pozwala też na precyzyjne określenie kosztów eksploatacji domu oraz opisuje możliwe ulepszenia, choćby w systemie grzewczym. Certyfikacja energetyczna domu jednorodzinnego nie jest niczym skomplikowanym, zwłaszcza dla budynku nowego - w myśl zapisów ustawy Prawo budowlane z 19 września 2007 r. taki certyfikat powinien być przygotowany już na etapie projektu. Ponieważ w zakupionym projekcie domu pani Agnieszki dokonywane były zmiany i ulepszenia, więc certyfikat wykonano po zatwierdzeniu zgłoszonych w urzędzie gminy zmian.

Projekt domu

Pani Agnieszka zdecydowała się na dom piętrowy, z użytkowym poddaszem. Katalogowy Topaz, produkowany przez firmę z dużym doświadczeniem, to klasyczny budynek ze zwartą bryłą, o zużyciu energii przewidzianym szacunkowo przez projektanta na poziomie o wiele niższym niż standardowe, średnie zużycie w Polsce - na poziomie 145 kWh/m2/rocznie.

Wybór projektu, który gwarantował wzniesienie budynku o zwartej bryle, ze ścianami zewnętrznymi o współczynniku przenikania ciepła U na poziomie 0,20 W/m2/K, nie był trudny. W Polsce od co najmniej 10-15 lat dostępne są materiały izolacyjne pozwalające na osiągnięcie takiego parametru przenikania ciepła przy stosunkowo małej grubości ściany.

Dodatkowo trzeba oczywiście zadbać o dobrej jakości okna, kontrolować - za pomocą sterowanych elektronicznie urządzeń - wymianę powietrza oraz mieć zamontowane wydajne urządzenia grzewcze wspomagane źródłami odnawialnymi. Producent prefabrykowanego domu szkieletowego zobowiązał się do przeprojektowania go do wymagań pani Agnieszki.

W założeniach projektowych dom pani Agnieszki ma współczynnik U ścian zewnętrznych na poziomie 0,14 W/m2/K, dachu - 0,21, a podłogi na gruncie - 0,22.

Czytaj też:

Opis domu oraz wydatki właścicielki domu



Technologia

Wykonawca prefabrykowanego domu pani Agnieszki stosuje technologię lekkiego szkieletu drewnianego. Podstawowymi materiałami konstrukcyjnymi wykorzystywanymi do budowy są: suszone komorowo i czterostronnie strugane iglaste drewno konstrukcyjne z fazowanymi krawędziami, płyta gipsowo-kartonowa oraz płyta wiórowa OSB.

Dzięki sprefabrykowaniu elementów składowych montaż domu trwa zwykle jeden dzień, co sprawia, że jego koszt nie jest duży, a wnętrze i konstrukcja budynku są od razu zabezpieczone przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Elementy domu prefabrykowane są w wielkich halach, w warunkach idealnych dla uzyskania najwyższych parametrów izolacyjności termicznej i akustycznej.

Podstawową izolację termiczną budynku stanowi wełna mineralna wypełniająca wewnętrzne przestrzenie paneli ściennych, stropowych i dachu. Układana jest na etapie prefabrykacji pod ścisłą kontrolą jakościową, co daje pewność, że warstwa izolacji jest szczelna. Ponadto zewnętrzne ściany domu mają warstwę dodatkowej izolacji cieplnej z wełny mineralnej, która jednocześnie stanowi podłoże pod mineralny tynk cienkowarstwowy.

W domu pani Agnieszki jest również wykorzystany styropian. W pierwszym etapie prac został przygotowany fundament płytowy z podłogą na gruncie ocieploną dwiema pięciocentymetrowymi warstwami styropianu.

Ogrzewanie

Dom pani Agnieszki będzie ogrzewany za pomocą gazowego kotła kondensacyjnego, wspomaganego instalacją solarną. Taki wybór gwarantuje - mimo zastosowania wciąż drożejącego nośnika energii, jakim jest gaz ziemny - zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię cieplną.

Na rynku znajduje się obecnie wiele systemów ogrzewania opartych na tańszych nośnikach energii. Wybór najkorzystniejszych nie zawsze związany jest jednak z prostą kalkulacją ekonomiczną, ponieważ choćby ogrzewanie za pomocą pelet wymaga kontrolowania stanu paliwa w zasobniku oraz montażu dodatkowych urządzeń do podgrzewania wody do mycia w okresie letnim. Ze względu na tryb życia i obowiązki zawodowe, swoje i męża, pani Agnieszka wybrała najmniej uciążliwy system bezobsługowy. Eksperci utwierdzali ją jednak w przekonaniu, że właściwa izolacja ścian i dachu oraz wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła gwarantuje uzyskanie bardzo wysokiego standardu efektywności energetycznej budynku.

W domu pani Agnieszki zamontowana została kompaktowa centrala grzewcza: gazowy kocioł kondensacyjny o mocy do 13,0 kW z modulowanym palnikiem, 250-litrowy zintegrowany zasobnik ciepłej wody oraz instalacja solarna z dwoma kolektorami dachowymi.

Certyfikat dla domu

Wprowadzenie świadectw energetycznych ma umożliwiać dokonywanie w pełni uczciwych transakcji sprzedaży i wynajmu. Cechy energetyczne budynku decydują o koszcie eksploatacji, a także mają istotny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń, dlatego nabywcy i najemcy powinni mieć pełen dostęp do danych charakteryzujących jakość energetyczną budynku.

Dla pani Agnieszki certyfikat miał być ostateczną weryfikacją jakości pracy wykonanej przez projektanta i wykonawców oraz gwarancją, że dom będzie tani w eksploatacji. Ponadto od stycznia 2009 r. zgłoszenie budynku do użytkowania wiąże się z dostarczeniem do właściwego urzędu - oprócz standardowych dokumentów - również certyfikatu energetycznego. Dlatego pani Agnieszka zleciła wykonanie certyfikacji uprawnionemu specjaliście. Ten, po zapoznaniu się z projektem budowlanym, na podstawie obliczeń, wydał świadectwo. Nowy dom pani Agnieszki jest energooszczędny, a zużycie energii na poziomie poniżej 90 kWh/m2/rocznie gwarantuje niskie opłaty za gaz.

Nadzór na budową domu pani Agnieszki i procesem jego certyfikacji sprawowali: Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości oraz serwis internetowy epbd.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Dom z certyfikatem - świadectwo energetyczne