Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom na działkę pod miastem

Andrzej Markowski

Właścicielom podmiejskiej działki zależało na tym, by ich dom miał raczej miejski niż wiejski charakter, był możliwie jak najbardziej przyjazny dla otoczenia, a także - maksymalnie oszczędny w eksploatacji.

dom jednorodzinny, projekt domu
Widok elewacji ogrodowej
Projekt: arch. Grzegorz Tomaszewski, wizualizacja: archiwum pracowni
Metryczka projektu

Powierzchnia użytkowa: 191,3 m2

Powierzchnia zabudowy: 151,4 m2

Wymiary działki: 24,6 m × 30,7 m

Autor: architekt Grzegorz Tomaszewski

Kontakt: tel. 609 737 956, e-mail: biuro@archigraf.com.pl

Inwestorzy

Inwestorzy to rodzina z dwojgiem dzieci i babcią. Mieszkają w bloku z lat siedemdziesiątych, w mieście średniej wielkości.

Kiedy odziedziczyli parterowy domek na przedmieściach, postanowili go dostosować do swoich potrzeb i tam zamieszkać. Okazało się jednak, że to skomplikowane i kosztowne, więc za radą specja- listów zrezygnowali z pomysłu. Jednak myśl o przenosinach z bloku do domu ich nie opuściła i w końcu postanowili zbudować nowy dom na posiadanej od lat, niezabudowanej i nieco zapomnianej działce. Sprzedali odziedziczony dom, wzięli niewielki kredyt i zgłosili się do architekta.

Działka

Działka znajduje się w okolicy o niemal miejskim charakterze. Ważną kwestią było więc zapewnienie przyszłym mieszkańcom poczucia intymności. Służy temu między innymi przemyślany projekt zagospodarowania terenu.

Od północy i zachodu zaprojektowano stanowiska drzew i krzewów zimozielonych, chroniących dom przed wzrokiem postronnych osób i przed wiatrem, który w tych okolicach wieje zwykle z kierunku zachodniego.

Od południa przewidziano zieleń liściastą, która w lecie ogranicza dostęp słońca, zimą zaś nie zacienia budynku.

Założenia projektowe

Inwestorom zależało, by ich dom był energooszczędny i ekologiczny, ale zarazem - niedrogi w budowie.

Celem projektanta było uzyskanie jak najniższego zapotrzebowania na energię użytkową. Udało się je zredukować do poziomu 34,1 [kWh/m2/rok], co pozwala klasyfikować dom jako energooszczędny.

Głównym źródłem ciepła w budynku będzie pompa ciepła typu powietrze-woda.

Dom zostanie wyposażony w oczyszczalnię ścieków oraz system wykorzystania wody deszczowej.

Wygląd budynku

Budynkowi, zgodnie z życzeniem inwestorów, nadano nowoczesną formę, na tyle uniwersalną, że łatwo ją wpasować zarówno w obszar miejski, jak i tereny podmiejskie.

W celu uzyskania wrażenia lekkości elewacji, ich górną część wykończono drewnianą okładziną.

Liczne stałe elementy zacieniające sprawiają, że bryła domu, która w rzeczywistości jest dość prosta i zwarta, robi wrażenie rozrzeźbionej.

Pomimo, że budynek został przekryty spadzistym dachem, dzięki dużemu wysunięciu okapów, z bliska wydaje się zupełnie płaski.

Wnętrza i ich funkcje

Wnętrza charakteryzuje czytelny podział funkcji na strefy: dzienną, nocną i gospodarczą.

Strefa gospodarcza zlokalizowana jest od północy i stanowi jednocześnie bufor cieplny dla domu. W głębi znalazły się: jadalnia, pokój dzienny z dużymi przeszkleniami oraz dodatkowy pokój mogący funkcjonować jako gabinet lub jako pokój niepełnosprawnego członka rodziny, który nie może poruszać się po schodach. Do potrzeb takiej osoby dostosowano też łazienkę na parterze.

Piętro, to strefa nocna z prywatnymi pokojami domowników, którą uzupełniono o pralnię.

Każda sypialnia ma garderobę, zaś sypialnia rodziców wyposażona jest również we własną łazienkę.

Dwie bliźniacze sypialnie zlokalizowane od południa mają duże okna, które wyposażono w żaluzje elewacyjne chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Autor projektu arch. Grzegorz Tomaszewski

Pracownia istnieje od 1998 roku. Głównym jej celem od początku było projektowanie domów jednorodzinnych. Dążenia te zaowocowały podjęciem współpracy z Biurem Projektowym Lipińscy Domy, z którym do dziś pracownia realizuje projekty energooszczędnych domów typowych.

Architekt zajmuje się również opracowywaniem projektów na indywidualne zamówienie. Jego dążeniem jest projektowanie domów nowoczesnych, ale mocno osadzonych w tradycjach regionu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Dom na działkę pod miastem