Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budowa domu: stropy systemowe

Piotr Harassek

Buduję dom ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego. Wykonawca namawia mnie na strop z płyt z takiego samego betonu. Argumentuje to tym, że to rozwiązanie będzie najlepsze, zwłaszcza ze względu na dwa dość duże balkony na piętrze. Czy ma rację? Artur N.

Balkon w domu ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego
Balkon w domu ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego
Fot. Tomasz Wiatr
Do budowy domu z jednowarstwowymi ścianami warto wybrać cały system z betonu komórkowego, składający się z pasujących do siebie i wzajemnie się uzupełniających elementów - gotowych nadproży, bloczków do ocieplania wieńców oraz elementów stropowych. Dzięki temu łatwo jest wyeliminować mostki termiczne - jedno z największych zagrożeń dla takiego domu.

Stropy w domach ze ścianami jednowarstwowymi

Istnieją różne sposoby wykonania stropów. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami są stropy monolityczne lub gęstożebrowe. Ich popularność wynika z niewielkich kosztów materiałów oraz powszechnej znajomości tych technologii wśród wykonawców. Montaż takich stropów wiąże się jednak z dużą pracochłonnością robót. Konieczne jest wykonanie podpór, przygotowanie deskowania i układanie zbrojenia.

Rzadziej wykonuje się stropy ze zbrojonych płyt z betonu komórkowego. Tymczasem wykonanie z nich stropu nie wymaga stosowania podpór montażowych, a strop zaraz po zamontowaniu można obciążać, na przykład układając na nim palety z bloczkami, aby móc rozpocząć murowanie następnej kondygnacji. Zminimalizowana jest również ilość wylewek betonowych - po ułożeniu strop ma równą powierzchnię, co przyspiesza roboty wykończeniowe.

Takie stropy znacznie skracają czas budowy. Strop o powierzchni około 100 m2 z płyt z betonu komórkowego układa się w ciągu jednego dnia. Płyty przyjeżdżają na plac budowy gotowe do montażu. Ich wymiary są zgodne z indywidualnymi wymaganiami każdego projektu, zatem nie ma konieczności obróbki na budowie. Montaż płyt odbywa się przy pomocy dźwigu. Stabilność połączeń pomiędzy płytami zapewnia system pióro-wpust. Po ułożeniu płyt wykonuje się wieniec żelbetowy. W miejscach osadzenia płyt balkonowych wykonuje się wieniec obniżony.

Płyty stropowe z betonu komórkowego są częścią systemu, z którego wznosi się ściany zewnętrzne domu w technologii jednowarstwowej (mur nie jest od zewnątrz ocieplany). Zastosowanie płyt stropowych w domach z takimi ścianami zapewnia jednorodność termiczną konstrukcji, a dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia mostków termicznych i ogranicza straty ciepła.

Zbrojone płyty wykonane są z betonu komórkowego PP4,4/0,55 o współczynniku przewodzenia ciepła x równym 0,14 W/(mK). Oznacza to, że jest to konstrukcja o znacznie lepszej izolacyjności termicznej niż stropy gęstożebrowe czy żelbetowe. Dzięki temu w domu nie występują mostki termiczne, zarówno w miejscu oparcia stropu na ścianach zewnętrznych, jak i przy balkonach. Wieńce obudowuje się od zewnątrz kształtkami z warstwą wełny mineralnej.

Balkon z płyty żelbetowej

W domu otoczonym ogrodem balkony raczej nie są potrzebne. Bywa jednak, że właściciele małych działek decydują się na nie, by mieć namiastkę tarasu. Zapominają często, że konstrukcja balkonu może stanowić duży mostek termiczny, zwłaszcza jeśli jest to płyta żelbetowa, a taką wykonuje się najczęściej, gdy strop jest gęstożebrowy lub monolityczny. Wynika to z tego, że balkon jest przedłużeniem stropu. Taka płyta balkonu wymaga odpowiedniego ocieplenia, najczęściej poprzez przyklejenie warstwy styropianu lub - rzadziej - wełny mineralnej. Umieszcza się je po obu stronach płyty (od góry i od spodu), na całej jej powierzchni.

Zamiast grubej warstwy izolacji termicznej, w żelbetowej konstrukcji można zastosować specjalne łączniki termoizolacyjne. Są to wkładki wykonane z materiału termoizolującego z prętami stalowymi, które zapewniają odpowiednie zakotwienie balkonu w konstrukcji stropu. Wkładki mają dodatkowo specjalne elementy betonowe lub stalowe, które przenoszą obciążenia ściskające. Elementy tego typu umieszcza się po zewnętrznej stronie wieńca żelbetowego. Ich zadaniem jest odcięcie przepływu ciepła z wnętrz budynku do płyty balkonowej. Łączniki termoizolacyjne są jednak wciąż mało popularne ze względu na małą dostępność oraz znaczną cenę.

Systemowe elementy z betonu komórkowego

Alternatywą dla zwykłej konstrukcji żelbetowej są zbrojone płyty z betonu komórkowego. Dobrze sprawdzają się one w konstrukcji stropów i balkonów wszystkich budynków, szczególnie jednak w domach ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego.

Konstrukcję balkonu wykonuje się poprzez wysunięcie płyt stropowych poza obrys budynku. Maksymalna długość takich płyt wynosi 750 cm. Aby nie trzeba było ich opierać na dodatkowej konstrukcji, można je bezpiecznie wysunąć poza lico muru na 150 cm. Taka płyta balkonowa nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed ucieczką ciepła.

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest jednorodność płyt stropowych i ich dobra izolacyjność termiczna. Dzięki temu połączenie konstrukcji stropu ze ścianami zewnętrznymi nie stanowi mostka termicznego. Ogranicza to straty ciepła w budynku, a także zmniejsza ryzyko wykroplenia pary wodnej na wewnętrznej powierzchni ścian, w ich górnych narożnikach. To z kolei minimalizuje zagrożenie rozwoju pleśni.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Budowa domu: stropy systemowe