Awaryjne dogrzewanie - przenośne grzejniki elektryczne
Przenośne grzejniki elektryczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzeba szybko dogrzać niezbyt ciepłe pomieszczenie. I oczywiście przydadzą się też podczas awarii centralnego ogrzewania.
Równie ważne jest to, że tego typu grzejnik nie wymaga żadnego specjalistycznego montażu. Po zakupie wystarczy podłączyć go do standardowej instalacji elektrycznej o napięciu 230 V. Jego moc nie przekracza bowiem 3000 W (dla przykładu typowa moc czajnika elektrycznego wynosi 1800 W). Urządzenia te najczęściej stawia się na nóżkach lub kółkach, a niektóre można również powiesić na ścianie, dzięki uchwytom sprzedawanym w komplecie.
Na rynku znajdziemy różnego rodzaju przenośne grzejniki elektryczne - termowentylatory, konwektory, modele promiennikowe oraz olejowe. Najprościej kupić je w którymś z supermarketów budowlanych. Sprzedają one urządzenia zarówno znanych producentów, jak też oferują modele, które są dostępne wyłącznie w danej sieci.
Termowentylatory
Grzejniki te potocznie nazywa się farelkami. Wewnątrz urządzenia znajduje się spirala grzejna wykonana z metalu, przez którą przepływa prąd, oraz wentylator wydmuchujący nagrzane powietrze. Droższe modele mają na wlocie chłodnego powietrza zamontowany filtr pyłkowy, co zapobiega spiekaniu się kurzu i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Moc termowentylatorów wynosi najczęściej od 500 do 2500 W. Większość ma możliwość pracy z maksymalną wydajnością lub połową mocy. Regulowana jest również szybkość obrotów wentylatora. Choć producenci zapewniają, że urządzenia pracują cicho, to wydobywający się ciągły szum może przeszkadzać osobie przebywającej w pomieszczeniu.
Oferta rynkowa termowentylatorów jest bardzo bogata. Do wyboru mamy modele pionowe, poziome, z uchwytem ułatwiającym przenoszenie, obrotowe o zwiększonym zasięgu oddziaływania, do montażu na ścianie oraz łazienkowe. Te ostatnie wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia przed zalaniem wodą (stopień ochrony IP co najmniej 21).
Ustawienie czasu pracy, po którym urządzenie wyłączy się automatycznie, ułatwia zamontowany w niektórych modelach programator czasowy (w folderach określany z angielskiego jako timer).
Warto wiedzieć, że niektóre termowentylatory można latem, podczas upałów, wykorzystać jako zwykły wentylator, pod warunkiem wyłączenia grzałki.
Promienniki
Moc dostępnych na rynku promienników, kiedyś nazywanych słoneczkami, waha się od 600 do 2000 W. Zamontowany w nich ceramiczny, kwarcowy lub halogenowy element grzejny osłonięty jest kratką, gdyż nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. W urządzeniach tych energia elektryczna jest zamieniana na ciepło w postaci fal promieniowania podczerwonego. Oznacza to, że najpierw ogrzewają się przedmioty i ludzie znajdujący się w pomieszczeniu, a dopiero od nich - powietrze. Dzięki temu prawie natychmiast, bo już po 2-3 minutach od włączenia promiennika do prądu, osoba znajdująca się w jego zasięgu odczuje ciepło, choć powietrze we wnętrzu nadal będzie chłodne. Minusem tego rozwiązania jest to, że z upływem czasu użytkownik może odczuwać dyskomfort, spowodowany przegrzaniem organizmu.
Z uwagi na sposób oddawania ciepła przez grzejnik promiennikowy, nie można ustawić go w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na meble z drewna i inne elementy łatwopalne, które nie powinny się znajdować zbyt blisko urządzenia.
Konwektory
Elektryczne grzejniki konwektorowe oddają ciepło, ogrzewając przepływające przez nie powietrze. Obieg powietrza może być grawitacyjny (naturalny) lub wymuszony wentylatorem. W niektórych modelach są zamontowane nawet dwa wentylatory, co umożliwia bardzo szybkie rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.
Wiele urządzeń ma trójstopniową regulację mocy, na przykład 750, 1250 i 2000 W. Kratki wylotowe ciepłego powietrza są zazwyczaj tak wyprofilowane, aby zapewnić jak najlepszą jego cyrkulację. Temperatura powietrza nawiewanego konwekcyjnie jest dla użytkownika dość szybko odczuwalna. Urządzenia te chętnie wykorzystywane są więc nie tylko do dogrzewania pokoi, ale również łazienek. Wówczas muszą one mieć, podobnie jak termowentylatory, odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające dostaniu się kropel wody do spirali grzejnej. W instrukcji obsługi znajdziemy także minimalne odległości, w jakich można ustawić urządzenie od umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej. Wygodne przenoszenie grzejnika zapewniają uchwyty.
Niektórzy producenci konwektorów w najnowszych modelach zastosowali czujniki ruchu w połączeniu z czujnikami światła. Takie rozwiązanie pozwala na wykrywanie obecności osób w pomieszczeniu i dostosowanie pracy urządzenia do zaprogramowanych wcześniej parametrów.
Olejowe
Elektryczny grzejnik olejowy najczęściej przypomina z wyglądu tradycyjny model kaloryfera żeliwnego, montowanego w instalacji centralnego ogrzewania. "Żeberka" wypełnione są olejem, który dość wolno się nagrzewa, a potem wolno stygnie. Dlatego urządzenia te mają największą bezwładność cieplną. Ze względu na taki sposób działania, poleca się je przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń, w których użytkownicy będą przebywali przez dłuższy czas. Świetnie więc się sprawdzają w pokoju na poddaszu, w którym nocują goście, w garażu lub warsztacie majsterkowicza.
W zależności od zapotrzebowania na moc (maksymalna wynosi 2500 W), grzejniki olejowe mogą być zbudowane z kilku lub kilkunastu stalowych elementów. Aby zwiększyć bezpieczeństwo ich eksploatacji, prawie wszystkie urządzenia mają zaokrąglone krawędzie, a dodatkowo także lampkę sygnalizacyjną, dzięki której są zawsze widoczne w ciemności. Utrzymanie w pomieszczeniu minimalnej, stałej temperatury na poziomie około 5°C zapewnia funkcja określana jako antyzamrożeniowa.
Zobacz także:
Obejrzyj gdzie i za ile można kupić przenośne grzejniki elektryczne
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- ogrzewanie domu
Ogrzewanie elektryczne - piece akumulacyjne
Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - grzejniki elektryczne plus kominek
Ogrzewanie elektryczne - maty grzejne
Grzejniki elektryczne
Czy piec zgazowujący drewno to dobry pomysł?
Jaka jest cena pieca gazowego i jego montażu?
Trendy 2021. Powietrzne pompy ciepła Galmet
Trendy 2021. Grzejnik Zehnder Deseo Verso - ponadczasowe wzornictwo z przemyślaną funkcjonalnością w Twojej łazience