Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztują ściany zewnętrzne, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 10

Andrzej Król

Ściany nośne wydają się bardzo ważne. Mówimy przecież - buduję dom z silikatów, ceramiki lub betonu komórkowego. Tymczasem, po zakończeniu budowy są niewidoczne, a ich wzniesienie w kosztach budowy całego domu to jedynie 10-12%.

ściany zewnętrzne, koszt budowy
Warto dowiedzieć się, czy możemy zwrócić sprzedawcy materiały, które pozostaną po zakończeniu budowy
Fot. Wienerberger/Porotherm
Ściany zewnętrzne tego samego domu mogą kosztować 27, ale też 50 tys. zł. To, ile zapłacimy za ich wykonanie zależy od kilku składników.

Przede wszystkim od ceny materiału, czyli bloczków lub pustaków. Do tego powinniśmy również doliczyć materiał na nadproża i wieńce. W ścianach jednowarstwowych powinny to być droższe od bloczków elementy systemowe; w ścianach dwu- i trójwarstwowych nadproża i wieńce można przygotować też tradycyjnie - ze zbrojonego betonu.

Licząc koszty, nie powinniśmy pomijać zapraw do murowania. Warto sprawdzić, którzy producenci dodają je gratis do swoich materiałów, a za które trzeba zapłacić.

Koszty wzniesienia ścian zewnętrznych zwykle nie obejmują wyłącznie muru. Najczęściej wymaga on jeszcze ocieplenia. Jego cena zależy od rodzaju i - w mniejszym stopniu - grubości izolacji.

Do tego wszystkiego musimy doliczyć wynagrodzenie robotników oraz koszt wynajęcia sprzętu i rusztowań. Rozpiętość cen nie jest tu jednak duża - wzniesienie 1 m2 samego muru kosztuje obecnie 45-55 zł; zależy od rodzaju wybranego materiału i rejonu Polski.

Wszystkie rodzaje ścian wymagają również wykończenia. Za 1 m2 tynku mineralnego układanego na ścianach jednowarstwowych, trzeba zapłacić 20-30 zł. System ocieplenia (materiał izolacyjny, zaprawa, siatka zbrojąca i tynk cienkowarstwowy) do ścian dwuwarstwowych to wydatek rzędu 110-120 zł/m2.

Z zakupu dobrych materiałów na ściany domu nie będziemy mieli pożytku, jeśli oddamy je w ręce niedoświadczonego i niesolidnego wykonawcy. Nawet najlepsze rozwiązania i nowoczesne materiały budowlane na nic się zdadzą, jeśli nie będą prawidłowo stosowane. Sprawdźmy więc, czy nasza ekipa budowała już wcześniej w wybranej przez nas technologii. Jeśli nie - poszukajmy innej.

Uwaga! W rozważaniach dotyczących ścian pominęliśmy ściany trójwarstwowe, ze względu na to, że są one najdroższe i dość rzadko wykonywane.

Zakup materiałów na ściany

Jeśli mamy dużo czasu, możemy szukać tańszych materiałów samodzielnie w składach budowlanych. Różnice w cenach tych samych wyrobów mogą sięgać nawet 10%. Czasem warto zainteresować się zakupami w internecie. Ale najpierw sprawdźmy, ile to kosztuje w najbliższym składzie budowlanym. Skalkulujmy przy tym koszty transportu; może być tak, że przez internet zapłacimy 5-15% mniej, niż za te same materiały na miejscu, ale będziemy musieli jeszcze sporo zapłacić za ich przewiezienie.

Lepiej jednak zakup materiałów powierzyć wykonawcy, zwłaszcza jeśli budowa nie jest dozorowana i istnieje prawdopodobieństwo kradzieży. Poza tym wykonawca ma często swoje sprawdzone składy, a w nich znaczne upusty. Dzięki nim, nawet po doliczeniu kosztów związanych z zakupem materiałów przez wykonawcę - zwykle 10-15% - nie wydamy dużo więcej, niż gdybyśmy kupowali sami. W razie wątpliwości, czy wykonawca nie policzył sobie zbyt drogo, możemy zadzwonić do kilku składów.

Faktury. Zlecając zakup wykonawcy, warto ustalić, na kogo będą wystawiane faktury. Jeśli umowa z wykonawcą obejmuje zarówno zakup materiałów, jak i robociznę, to on będzie brał faktury na siebie, a nam wystawi fakturę za całość. Gdy umowa z wykonawcą nie obejmuje zakupu materiałów, wówczas powinien on wziąć faktury na nasze nazwisko.

Reklamacje. Rzadko się to zdarza, ale niektóre materiały mogą być uszkodzone - popękane - i wówczas nie będzie można użyć ich do budowy. Zapytajmy więc, na jakich zasadach uwzględnia się reklamacje. Może się też zdarzyć, że zabraknie nam materiałów, bo na przykład źle wyliczyliśmy ich ilość lub część materiałów zginęła nam z budowy. Upewnijmy się, czy dokupując niewielką ilość materiałów, dostaniemy taki sam rabat jak wcześniej, i czy możemy zwrócić materiały, które pozostaną.

Zanim materiały zostaną rozładowane, powinniśmy sprawdzić, czy właściwie zostało zrealizowane zamówienie. Porównajmy dokument potwierdzający dostawę z treścią zamówienia. Dokument taki musi zawierać: nazwę materiału, jego odmianę, klasę, ilość i cenę.

Kupując materiały, koniecznie zwróćmy uwagę, czy mają one Deklarację lub Certyfikat Zgodności z Polską Normą lub aprobatą techniczną. Są one jednym z warunków przyznania towarowi znaku B lub CE. Oznacza się nimi wyroby dopuszczone do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie.

Odzyskaj VAT za materiały budowlane

Osoby budujące własny dom, które same kupują materiały budowlane, mogą odzyskać 15% (różnica pomiędzy 23- i 8-procentowym podatkiem VAT) wydatków poniesionych na niektóre z nich (na przykład na cegły, bloczki, dachówki, wełnę mineralną, grzejniki, okna, drzwi). Dlatego warto skrupulatnie zbierać wszystkie faktury.

Wnioski o zwrot różnicy VAT składa się w urzędzie skarbowym nie częściej niż raz w roku. Nie ma znaczenia, czy budowa domu jest zakończona, czy też jeszcze trwa. Fiskus ma cztery miesiące na zwrot pieniędzy (gdy nie będzie miał zastrzeżeń do wniosku). W ciągu pięciu lat od złożenia pierwszego wniosku, zwrot nie może łącznie przekroczyć 68,18% kwoty VAT na fakturach, oraz zmienianego co kwartał limitu. Dla inwestycji wymagających pozwolenia na budowę, limit zwrotu w I kwartale 2012 roku wynosił 34 043,56 zł. Małżonkom przysługuje jeden wspólny limit.

Podstawa prawna:

Ustawa z 29 lipca 2005 r. O zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. Zm.).    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztują ściany zewnętrzne, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 10