Gazowy kocioł kondensacyjny - regularna konserwacja, cz. 6

Stefan Żuchowski

Prezentujemy kolejny artykuł z nowego cyklu "Jak ustrzec się błędów". W wielu nowo budowanych oraz remontowanych domach planuje się zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego. Warto pamiętać o tym, że podczas eksploatacji wymaga on regularnej konserwacji.

Gazowy kocioł kondensacyjny
Coroczna kontrola kotła daje nam większą pewność, że urządzenie nie zepsuje się w czasie srogiej zimy
Fot. Junkers
Błąd: Rezygnacja z regularnej konserwacji kotła

Jak każdy kocioł, tak i model kondensacyjny wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Niestety, często zdarza się, że użytkownik wstrzymuje się z wykonaniem tej usługi aż do wystąpienia awarii. Teoretycznie takie działanie wydaje się opłacalne, ponieważ koszt przeglądu wynosi około 250-350 zł. Jeśli więc nie wykonamy 2-3 przeglądów, zostanie nam w kieszeni 1000 zł. Są to jednak tylko pozorne oszczędności. Podczas spalania gazu w kotle powstają zanieczyszczenia, które w postaci osadów odkładają się na wymienniku ciepła. W wyniku tego sprawność kotła spada. A niższa sprawność, to większe zużycie gazu i wzrost kosztów ogrzewania domu.

Zwróćmy uwagę również na to, że zanieczyszczenia przedostające się wraz z kwaśnym kondensatem do syfonu odpływowego, mogą po jakimś czasie spowodować jego zatkanie. Jeśli nie zostaną na czas usunięte, to zbierający się w wymienniku ciepła kondensat spowoduje uszkodzenie elementów palnika. Na sterowniku urządzenia pojawi się komunikat awarii. Niestety, w takiej sytuacji koszt pilnej naprawy urządzenia zazwyczaj znacznie przekracza wcześniejsze oszczędności.

Rozwiązanie

Najlepiej, zgodnie z przepisami, raz w roku dokonać przeglądu urządzenia grzewczego. Taka kontrola przez uprawnionego serwisanta gwarantuje niezawodne oraz bezpieczne działanie kotła i instalacji grzewczej.

Warto też wziąć pod uwagę aspekt ekonomiczny. Systematyczne czyszczenie i regulacja palnika oraz pozostałych części kotła kondensacyjnego zapewnia jego długą żywotność i efektywną pracę.

Zobacz także inne artykuły z cyklu "Jak ustrzec się błędów"

Cykl, część 1 - Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas planowania inwestycjiCykl, część 2 - Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas jej montażuCykl, część 3 - Wentylacja z rekuperacją: różne kłopoty z użytkowaniem instalacjiCykl, część 4 - Wentylacja z rekuperacją: dlaczego należy pamiętać o jej systematycznej konserwacjiCykl, część 5 - Gazowy kocioł kondensacyjny - właściwa praca kotła i instalacji grzewczejZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

Gazowy kocioł kondensacyjny - regularna konserwacja, cz. 6