Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blacha płaska cynkowo-tytanowa

Iwona Szczepaniak

Blacha płaska cynkowo-tytanowa to jedna z blach szlachetnych, które nie ulegają korozji i odznaczają się dużą trwałością.

blacha płaska
prePATINA blaugrau/Rheinzink; szerokość: 250-600 mm; długość: do 16 000 mm; wykończenie powierzchni: patynowana fabrycznie; kolor: szaroniebieska patyna Cena: od 100 zł/m2
Fot. Rheinzink
Surowcem do produkcji blachy płaskiej cynkowo-tytanowej jest stop oczyszczanego cynku oraz precyzyjnie dobranych proporcji miedzi i tytanu. Wykonana z tego materiału blacha płaska nie wymaga żadnego zabezpieczenia przed korozją. Z czasem jej metaliczna powierzchnia pokrywa się cienką (rzędu kilku mikrometrów), dobrze przylegającą warstwą ochronną, zwaną potocznie patyną. Jej efektem "ubocznym" jest niepowtarzalny kolor. Czas tworzenia się na pokryciu naturalnej patyny zwykle trwa od sześciu miesięcy do dwóch lat, ale na nalot nie trzeba czekać. Można kupić blachy cynkowo-tytanowe wstępnie patynowane w fabryce.

Forma blachy. Blacha cynkowo-tytanowa sprzedawana jest w rolkach. Zazwyczaj pokrycia wykonuje się z pasów blachy o grubości 0,7 mm i szerokości 53 lub 60 cm. Pasy węższe lub z nieregularną szerokością między rąbkami stosuje się w celu uzyskania ciekawych efektów optycznych zarówno na dachu, jak i na elewacji.

Oprócz rolek, blacha cynkowo-tytanowa sprzedawana jest w postaci łusek o kształcie kwadratu lub rombu. Małe mają boki o długości 28-40 cm i grubość 0,8 mm. Łuski duże mają szerokość 33,3-60 cm i długość do 3 m. Wykonuje się je z blachy o grubości 0,7 lub 0,8 mm.

Natomiast blacha cynkowo-tytanowa o grubości 0,5 lub 0,7 mm używana jest do produkcji paneli o szerokości około 40 cm i długości ponad 80 cm.

Z blachy cynkowo-tytanowej o mniejszej grubości (0,65 lub 0,7 mm) wykonuje się także obróbki blacharskie stosowane w połączeniu z dachówką, łupkiem, cegłą lub drewnem.

Układanie blachy płaskiej. Blachę cynkowo-tytanową układa się na sztywnym poszyciu. Najlepiej, by było ono z nieimpregnowanych desek sosnowych, świerkowych, jodłowych lub topolowych o grubości 24-25 mm i szerokości 12-15 cm. Deski powinny być ułożone na styk i ważne jest, aby podłoże z nich wykonane było równe.

O ile producent dopuszcza taką możliwość, zamiast desek można zastosować wodoodporną sklejkę, drewnopochodne płyty OSB lub szlifowane płyty mfp . Ponieważ jest to podłoże, które nie chłonie wilgoci, przy rozwiązaniu tym konieczne jest ułożenie membrany separacyjnej pod blachę.

Blachę cynkowo-tytanową można układać na kilka sposobów, w zależności od planowanego końcowego efektu wizualnego. Może to być podwójny rąbek stojący, kątowy rąbek stojący albo gotowy system łączenia na listwy zatrzaskowe.

Trwałość blachy płaskiej. W zależności od producenta, blachy cynkowo-tytanowe mają gwarancję określoną do 30 lat, ale ich żywotność jest ponad trzykrotnie wyższa - szacuje się ją na ponad 120 lat.

Koszt blachy cynkowo-tytanowej. Za sam materiał trzeba zapłacić od 100 zł/m2. Do tego należy doliczyć koszt wykonania sztywnego poszycia - 50-150 zł/m2 i robociznę - około 60-120 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Blacha płaska cynkowo-tytanowa