Blacha płaska cynkowo-tytanowa
Blacha płaska cynkowo-tytanowa to jedna z blach szlachetnych, które nie ulegają korozji i odznaczają się dużą trwałością.
Forma blachy. Blacha cynkowo-tytanowa sprzedawana jest w rolkach. Zazwyczaj pokrycia wykonuje się z pasów blachy o grubości 0,7 mm i szerokości 53 lub 60 cm. Pasy węższe lub z nieregularną szerokością między rąbkami stosuje się w celu uzyskania ciekawych efektów optycznych zarówno na dachu, jak i na elewacji.
Oprócz rolek, blacha cynkowo-tytanowa sprzedawana jest w postaci łusek o kształcie kwadratu lub rombu. Małe mają boki o długości 28-40 cm i grubość 0,8 mm. Łuski duże mają szerokość 33,3-60 cm i długość do 3 m. Wykonuje się je z blachy o grubości 0,7 lub 0,8 mm.
Natomiast blacha cynkowo-tytanowa o grubości 0,5 lub 0,7 mm używana jest do produkcji paneli o szerokości około 40 cm i długości ponad 80 cm.
Z blachy cynkowo-tytanowej o mniejszej grubości (0,65 lub 0,7 mm) wykonuje się także obróbki blacharskie stosowane w połączeniu z dachówką, łupkiem, cegłą lub drewnem.
Układanie blachy płaskiej. Blachę cynkowo-tytanową układa się na sztywnym poszyciu. Najlepiej, by było ono z nieimpregnowanych desek sosnowych, świerkowych, jodłowych lub topolowych o grubości 24-25 mm i szerokości 12-15 cm. Deski powinny być ułożone na styk i ważne jest, aby podłoże z nich wykonane było równe.
O ile producent dopuszcza taką możliwość, zamiast desek można zastosować wodoodporną sklejkę, drewnopochodne płyty OSB lub szlifowane płyty mfp . Ponieważ jest to podłoże, które nie chłonie wilgoci, przy rozwiązaniu tym konieczne jest ułożenie membrany separacyjnej pod blachę.
Blachę cynkowo-tytanową można układać na kilka sposobów, w zależności od planowanego końcowego efektu wizualnego. Może to być podwójny rąbek stojący, kątowy rąbek stojący albo gotowy system łączenia na listwy zatrzaskowe.
Trwałość blachy płaskiej. W zależności od producenta, blachy cynkowo-tytanowe mają gwarancję określoną do 30 lat, ale ich żywotność jest ponad trzykrotnie wyższa - szacuje się ją na ponad 120 lat.
Koszt blachy cynkowo-tytanowej. Za sam materiał trzeba zapłacić od 100 zł/m2. Do tego należy doliczyć koszt wykonania sztywnego poszycia - 50-150 zł/m2 i robociznę - około 60-120 zł/m2.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: