Zasilacz: sposób na ciepło przy awarii prądu
Brak prądu w domu jednorodzinnym, zwłaszcza na terenach, w których budynki nie są podłączone do miejskiej sieci grzewczej, to prawdziwy dopust. Nie mamy nie tylko światła, ale przede wszystkim ogrzewania. Rozwiązaniem może być zasilacz, podłączony np. do pompy kominka z płaszczem wodnym.







Na rynku dostępne są urządzenia zwane UPS-ami, czyli układami awaryjnego zasilania. Składają się one z układu elektronicznego i prostownika, wbudowanych baterii lub podłączonego zewnętrznego akumulatora. Baterie magazynują prąd stały o napięciu 12 lub 24 V, na sieciowy zmienny o napięciu 230 V przekształca go przetwornik. Urządzenia uruchamiają się automatycznie, gdy wykryją spadek napięcia w sieci; samoczynnie przebiega też ładowanie akumulatorów, kiedy zasilanie sieciowe zostanie przywrócone.
Zasilacze o napięciu sinusoidalnym
Dobrej jakości zasilacz generuje napięcie o kształcie sinusoidalnym, czyli takim, jakie mamy w gniazdkach. Natomiast modele z gorszą elektroniką dostarczają napięcie o kształcie przybliżonej sinusoidy, tzw. prostokąt. Gdy prąd ma "płaską" charakterystykę, odbiorniki wyposażone w silniki indukcyjne często przegrzewają się, nie osiągają pełnej mocy; mogą też hałasować podczas pracy. Większość pomp obiegowych montowanych w kotłach gazowych, kominkach z płaszczem wodnym czy układach solarnych, jest czuła na zmiany napięcia. Dlatego najlepiej wybierać zasilacze, które gwarantują prąd zmienny o odpowiedniej sinusoidzie, wyposażony w układy zabezpieczające przed zakłóceniami sieciowymi.
Do czego można użyć zasilacza?
Zasilaczy używa się najczęściej do podtrzymywania działania jednego urządzenia: silnika indukcyjnego pompy, sprzętu komputerowego, sterownika automatyki. Mogą mieć różną moc, ale czas, przez jaki mogą podtrzymywać działanie odbiorników, zależy od pojemności akumulatora. Producenci podają np., że zasilacz o maksymalnej mocy 200 W, z akumulatorem 65 Ah, może zasilać pompę kominka z płaszczem wodnym o mocy 140 W przez ponad 6 godzin.
Ekspert radzi - jak wybierać zasilacz

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: