Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co to jest szkło spienione?

Iwona Szczepaniak

Szkło spienione to oferowany od kilku lat materiał do izolacji termicznej płyt fundamentowych i dachów płaskich. Czy jego parametry i przeznaczenie są podobne jak popularnego styropianu?

szkło spienione
Szkło spienione to materiał do izolacji termicznej
Fot. Krzysztof Surowiec
Szkło spienione lub piankowe (od ang. foam glass) jest lekkim, porowatym materiałem izolacyjnym. Powstaje głównie ze szkła odzyskiwanego z opakowań (między innymi butelek, słoików), które po roztopieniu poddaje się spienianiu, a następnie formuje z niego płyty lub bryłki.

Szkło spienione jest materiałem nieorganicznym, nie podlega więc korozji biologicznej, jest w 100 proc. odporne na grzyby pleśniowe, owady i gryzonie. Materiał ten ma dużą wytrzymałość na ściskanie, która nie zmniejsza się z upływem czasu. Nie zmienia się również kształt elementów wykonanych ze szkła spienionego; zawsze zachowują one pierwotną formę.

Różne rodzaje szkła spienionego

Ten materiał izolacyjny jest produkowany w dwóch odmianach: czarnej - o strukturze z zamkniętymi porami i gęstości około 140 kg/m3, oraz białej - o strukturze z porami otwartymi i gęstości około 300 kg/m3.

W budownictwie wykorzystuje się przede wszystkim czarne szkło. Dzięki pęcherzykom powietrza zamkniętym wewnątrz porów, jest ono lekkie i ma korzystniejsze parametry izolacyjne. Opór cieplny szkła nie ulega zmianie ze względu na całkowitą wodoszczelność i ma niemal zerową absorpcję wody. Rozszerzalność cieplna tego materiału jest podobna jak dla betonu i stali.

Warto jeszcze wspomnieć, że produkcja szkła piankowego wymaga użycia niewielkiej ilości energii - 80 kW/m3 (w procesie produkcji styropianu zużywa się około 2000 kW/m3). Powoduje to, że ma ono swoich zwolenników wśród ekologów i jest stosowane w budynkach zrównoważonych, w których dużą wagę przywiązuje się do całego cyklu życia budynku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Co to jest szkło spienione?