Co to jest szkło spienione?
Szkło spienione to oferowany od kilku lat materiał do izolacji termicznej płyt fundamentowych i dachów płaskich. Czy jego parametry i przeznaczenie są podobne jak popularnego styropianu?
Szkło spienione jest materiałem nieorganicznym, nie podlega więc korozji biologicznej, jest w 100 proc. odporne na grzyby pleśniowe, owady i gryzonie. Materiał ten ma dużą wytrzymałość na ściskanie, która nie zmniejsza się z upływem czasu. Nie zmienia się również kształt elementów wykonanych ze szkła spienionego; zawsze zachowują one pierwotną formę.
Różne rodzaje szkła spienionego
Ten materiał izolacyjny jest produkowany w dwóch odmianach: czarnej - o strukturze z zamkniętymi porami i gęstości około 140 kg/m3, oraz białej - o strukturze z porami otwartymi i gęstości około 300 kg/m3.
W budownictwie wykorzystuje się przede wszystkim czarne szkło. Dzięki pęcherzykom powietrza zamkniętym wewnątrz porów, jest ono lekkie i ma korzystniejsze parametry izolacyjne. Opór cieplny szkła nie ulega zmianie ze względu na całkowitą wodoszczelność i ma niemal zerową absorpcję wody. Rozszerzalność cieplna tego materiału jest podobna jak dla betonu i stali.
Warto jeszcze wspomnieć, że produkcja szkła piankowego wymaga użycia niewielkiej ilości energii - 80 kW/m3 (w procesie produkcji styropianu zużywa się około 2000 kW/m3). Powoduje to, że ma ono swoich zwolenników wśród ekologów i jest stosowane w budynkach zrównoważonych, w których dużą wagę przywiązuje się do całego cyklu życia budynku.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- ocieplenie domu
Kupujemy wełnę mineralną
Ściany zewnętrzne cieplejsze o 33%
Drewno termowane
Sucha piwnica wykonana z wodoszczelnego betonu w technologii "białej wanny"
Trendy 2021. Izolacja termiczna
Ocieplenie ścian zewnętrznych. System ociepleń ETICS - jakie elementy
Dlaczego ocieplenie domu styropianem grafitowym jest najbardziej opłacalne?
TermoPoradnik – co warto wiedzieć o izolacji podłóg na gruncie