Wykopy pod fundamenty przed zimą
Jesienią otrzymałem pozwolenie na budowę domu. Sąsiad namawiał mnie, abym zrobił wykop pod fundamenty przed zimą, a resztę prac wykonał na wiosnę. Czy to dobry pomysł? Mariusz T.
Niszczące działanie mrozu
Ujemna temperatura powoduje przemarzanie gruntu. Głębokość przemarzania jest różna w poszczególnych regionach Polski. Największa jest na Suwalszczyźnie (1,4 m), a najmniejsza - na zachodzie (0,8 m). Niezależnie od strefy klimatycznej, grunt zawsze przemarza głębiej w miejscach, gdzie nie jest pokryty roślinnością, a także tam, gdzie często wieją silne wiatry. Istotne jest także, czy przed nastaniem silnych mrozów powierzchnię przykrył śnieg. Gruba jego warstwa zabezpiecza bowiem podłoże przed przemarzaniem. To, jakie szkody w wykonanym przed zimą wykopie spowodują ujemne temperatury, zależy od rodzaju gruntu na działce.
Grunty spoiste (gliny, iły). Pod wpływem mrozu w wykopie powstają spękania, szczeliny i wysadziny (podnoszenie się przemarzających warstw). W czasie roztopów przemarznięta część podłoża pozostaje szczelna, podczas gdy topniejący śnieg "uplastycznia" wierzchnią warstwę gruntu. Zjawisko to powoduje zniszczenie jego struktury do głębokości kilkudziesięciu centymetrów. Wiosną, przed wykonaniem fundamentów, te przemarznięte warstwy gruntu koniecznie trzeba będzie usunąć z dna wykopu.
Grunty niespoiste (piasek, żwir, pospółka). Wykop jest narażony na działanie mrozu zwłaszcza wtedy, gdy poziom wody gruntowej znajduje się dość wysoko (blisko poziomu terenu). Wtedy zamarzająca woda powiększa swoją objętość i rozsuwa ziarna piasku. Wiosną dno takiego wykopu jest rozluźnione i wymaga dogęszczenia.
Zabezpieczenie wykopu
Jeśli wiadomo, że robót ziemnych nie ukończy się przed nadejściem zimy najlepiej w ogóle ich nie rozpoczynać i poczekać z budową do wiosny.
Gdy jednak wykop został już zrobiony, grunt trzeba koniecznie zabezpieczyć przed niszczącym działaniem mrozu. W tym celu powierzchnię dna wykopu, zwłaszcza w miejscach przeznaczonych na fundament, trzeba przykryć na przykład matami słomianymi lub płytami styropianu. Należy jednak pamiętać, że podczas długotrwałych i silnych mrozów takie zabezpieczenie może być niewystarczające.
Jeśli prac ziemnych jeszcze nie rozpoczęto, do zabezpieczenia dna wykopu przed mrozem można niekiedy wykorzystać naturalne podłoże gruntowe. W tym celu jesienią należy wykonać tylko część wykopu, pozostawiając na wierzchu odpowiednią nienaruszoną warstwę gruntu: ona właśnie będzie chronić przed zniszczeniem dno wykopu w poziomie posadowienia domu. Jeżeli budynek będzie budowany w Polsce centralnej (gdzie grunt przemarza do głębokości 1 m), a jego podpiwniczenie wynosi 2,8 m, można bezpiecznie wykonać wykop do głębokości 1,8 m. Gdyby budynek miał być niepodpiwniczony i posadowiony na głębokości około 1 m, wykopy lepiej odłożyć do wiosny.
Uwaga! Mróz ułatwia prace ziemne, gdy grunt jest nawodniony. Niska temperatura przerywa niekontrolowany napływ wody do wykopu. Dlatego czasami sztucznie zamraża się grunt, aby ułatwić wykonywanie wykopów poniżej poziomu wody gruntowej.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Ile kosztują fundamenty - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 4
Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 3
Do montażu dachówki: jaki rozstaw łat na dachu?
Pielęgnacja świeżego betonu
W łazience: diody LED czy świetlówki energooszczędne
Jak wybrać i zamontować drzwi przesuwne
Klimatyzacja na poddaszu
Czy cegły można konserwować impregnatem do drewna?