Piwnica w domu - kiedy warto o niej pomyśleć
Koszt budowy domu z piwnicą jest wyższy niż domu niepodpiwniczonego. Jednak czasem bez piwnicy trudno optymalnie wykorzystać powierzchnię działki. Sprawdźmy zatem, kiedy warto planować podpiwniczenie domu
Gdy trzeba ograniczyć powierzchnię rzutu
fot. Hanna Długosz
Mała powierzchnia zabudowy zmusza inwestorów i projektantów do szukania dodatkowego miejsca na piętrach, poddaszu, a także w podpiwniczeniu. Na terenach zurbanizowanych, blisko wielkich miast, gdzie ceny ziemi są coraz wyższe, inwestycja w piwnice może więc być opłacalna.
Dodajmy, że atutem piwnicy jest to, że nie dotyczą jej przepisy o zachowaniu minimalnych odległości elewacji od granic działki. Podziemną część domu można wysunąć poza dopuszczalną linię zabudowy i znaleźć się bliżej granicy działki sąsiada niż część nadziemna. Rozbudowanie piwnic pozwoli więc "oszukać" ograniczenia dotyczące nadziemnej części domu. Jeśli zadbamy o dobre doświetlenie takiej rozbudowanej kondygnacji podziemnej, o jej wysokość (tak, by wynosiła min. 2,50 m) i pomysłowo zaaranżujemy przestrzeń, stanie się wartościowym uzupełnieniem nadziemnej powierzchni domu.
Gdy budujemy na terenie o nietypowym ukształtowaniu
rys. Krzysztof Mizgalski
Chodzi tu przede wszystkim o parcele, na których występuje różnica poziomów wynosząca co najmniej 1,50 m. Zamiast ją niwelować, warto odpowiednio wykorzystać. Naturalna skarpa na działce to świetna okazja do stworzenia domu o nietypowej architekturze, z wnętrzami na kilku poziomach.
Uwaga! Częściowe podpiwniczenie znacznie komplikuje prace ziemne, fundamentowe i izolacyjne. Nie kosztuje też wcale mniej, niż gdyby piwnice były zaplanowane pod całym budynkiem! Dlatego warto w nie inwestować tylko wtedy, gdy wznosimy dom na skarpie. W innych sytuacjach lepiej go unikać.
Gdy potrzebujemy miejsca na dodatkowe funkcje
fot. Leszek Jampolski, Hanna Długosz
Zwyczajowo w piwnicach lokuje się pomieszczenia gospodarcze, w których domownicy przebywają stosunkowo krótko, i gdzie nie potrzebują naturalnego światła czy specjalnych widoków. Ulokowanie pomieszczeń pomocniczych w najmniej reprezentacyjnej przestrzeni domu to korzystne rozwiązanie, jeśli rzeczywiście brakuje na nie miejsca w górnej, bardziej atrakcyjnej części domu. Prócz kotła, na kondygnacji podziemnej można zamontować urządzenia służące do gromadzenia kondensatu lub, przykładowo, pojemnik odbierający popiół z kominka; tu też lokuje się zazwyczaj jednostkę centralną odkurzacza centralnego; swobodny dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej ułatwia natomiast wykonywanie napraw czy usuwanie awarii.
Uwaga! Lepiej nie sytuować w podpiwniczeniu domu garażu. To rozwiązanie niewygodne, technicznie wymagające i powierzchniożerne. Zwróćmy uwagę, że aby spadek podjazdu nie przekraczał dopuszczalnego maksimum, tj. 25%, do garażu zagłębionego na 2,5 m powinna prowadzić przynajmniej 10-metrowa pochylnia, która zajmie istotną część ogrodu.
Kondygnacja podziemna przydaje się, gdy potrzebujemy pomieszczeń odizolowanych akustycznie od reszty domu takich jak pokój do głośnego słuchania muzyki, czy gry na instrumentach muzycznych oraz na przykład warsztatu majsterkowicza. Jeśli zadbamy o ich doświetlenie naturalnym światłem (poprzez rozmaitego rodzaju świetliki czy wąskie okna pod sufitem), mogą się stać prawdziwie atrakcyjnym elementem domowego wnętrza, przydającym mu nie tylko przestrzeni, ale i komfortu. Podobne zadanie spełniają również lokowane w piwnicach pomieszczenia służące rekreacji: siłownia z łazienką i sauną, kino domowe i inne.
Gdy mamy pewność, że grunt jest suchy i stabilny
Najlepiej, gdy przekonanie o jakości gruntu zostanie potwierdzone przez specjalistów, po przeprowadzeniu przez nich skrupulatnych badań geologicznych (koszt wykonania trzech odwiertów o głębokości 5 metrów to ok. 900-1400 zł). Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że wykonanie piwnic pod domem nie wydłuży zanadto prac i nie będzie się wiązało z nadmiernymi wydatkami.
Jeśli wody gruntowe przebiegają wysoko i mury piwnic będą narażone na ciągły kontakt z wodą, istnieje obawa, że nie uda się nam zabezpieczyć ścian, a wtedy kłopoty gwarantowane!
Gdy na działce jest deficyt powierzchni biologicznie czynnej
Z taką sytuacją mamy zwykle do czynienia w rejonach objętych ochroną konserwatorską, i tam, gdzie miejscowym władzom zależy na zachowaniu zielonego charakteru miejscowości. Bywa, że lokalne przepisy ograniczają powierzchnię zabudowy działki nawet do 20% jej całkowitej powierzchni! Wówczas, na mniejszych parcelach, piwnica bardzo się przydaje
- Więcej o:
Dom parterowy: wady i zalety
Instalacje stanu zero - przeczytaj zanim zaczniesz budowę domu
Budowa dobrze zaplanowana
Jakie są metody prowadzenia budowy?
Jak dobrze ustawić dom na działce?
Zmiany na budowie – zmiana grubości warstw podłogowych
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?