Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na budowie - co robić we wrześniu

red.

Gdy budowa planowana jest na jeden sezon, we wrześniu zaczynają się prace wykończeniowe.

Na gotowe uszczelnienie okna można nanieść dowolny tynk wewnętrzny
Na gotowe uszczelnienie okna można nanieść dowolny tynk wewnętrzny
Fot. Lipińscy Domy
Krótszy dzień oraz kapryśna pogoda mogą komplikować prace prowadzone na zewnątrz, ale jednak warto zadbać o ocieplenie ścian zewnętrznych - zwłaszcza jeśli zamierzamy ogrzewać dom przez zimę. Gdy ze względów finansowych lub organizacyjnych decydujemy się na przerwanie prac budowlanych na okres zimy, to musimy zadbać o zabezpieczenie budynku przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Otwory okienne i drzwiowe należy zakryć tarczami zbitymi z desek, pozostawiając wąskie szpary umożliwiające wentylację. Jeśli nie udało się ułożyć docelowego pokrycia dachowego, to więźbę nad poddaszem użytkowym można przykryć czasowym zabezpieczeniem w postaci papy na deskowaniu, ale najpierw na krokwiach należy ułożyć folię paroprzepuszczalną, następnie przybić kontrłaty mocowane wzdłuż krokwi, które zapewnią pustkę wentylacyjną, a dopiero na tym można układać deskowanie i papę.

Prowadzenie dalszych prac wewnątrz domu wymaga zamontowania prowizorycznego oświetlenia, a także dostępu do wody wewnątrz domu.

Wrzesień to dobry czas na murowanie i betonowanie; świetny - na wykonywanie zewnętrznych tynków cementowo-wapiennych, bo nie ma już upałów; wieczorami bywa wprawdzie zimno, ale temperatura raczej nie spada poniżej 5°C (zwykle też nie ma przymrozków).

Warto pospieszyć się z wykonaniem instalacji grzewczej, żeby zdążyć z ogrzewaniem domu przed nadejściem chłodów. Z tego samego powodu trzeba też się pospieszyć z montażem okien i drzwi zewnętrznych.

Wciąż jest to jeszcze dobry czas na wykonanie murowanych ścianek działowych, cementowo-wapiennych lub gipsowych tynków wewnętrznych i wylewek pod posadzki oraz na wszelkie prace wykończeniowe.

Zobacz co robić na budowie w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.

Czytaj także:

Ocieplenie ścian - przygotowanie podłoża, poradaOcieplenie ścian - mocowanie izolacji, poradaZimowa przerwa na budowieZrobienie wykopu i pozostawienie go na zimę nie przyspieszy prac budowlanychDach - żeby nie nakapałoJaka instalacja, taki grzejnikJak zamawiać okna do domuŚciany działowe - przestawianie, burzenieŚciany działowe z płyt gipsowo-kartonowychZaprawy - wyrównywanie ścian i podłógZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

Na budowie - co robić we wrześniu