Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na budowie - co robić w listopadzie

(red.)

Zdecydowanie nie jest to dobry miesiąc do zaczynania budowy. Zmarznięta ziemia bardzo utrudnia wykonanie wykopów pod fundamenty. W tym okresie można prowadzić jedynie prace wewnątrz domu.

fot. Wiesław Rudolf
Zrobienie wykopu i pozostawienie go na zimę nie przyspieszy prac - wiosną trzeba będzie usunąć z dna naruszone przez mróz warstwy gruntu i wymienić je na chudy beton
Zrobienie wykopu i pozostawienie go na zimę nie przyspieszy prac - wiosną trzeba będzie usunąć z dna naruszone przez mróz warstwy gruntu i wymienić je na chudy beton
Budowa domu

Jeśli zdecydujesz się teraz ruszyć z budową, a nie zdążysz z wykonaniem i zasypaniem fundamentów przed nadejściem mrozów, licz się z ryzykiem powstania wysadzin mrozowych, grożących później nierównomiernym osiadaniem budynku. Mróz może też być bardzo szkodliwy dla świeżo wylanych fundamentów.

Można budować drewniane domy kanadyjskie, jeżeli ich fundamenty zostały wykonane już wcześniej.

W tym okresie można prowadzić jedynie prace wewnątrz domu. Zależnie od stanu zaawansowania robót stawiamy ścianki działowe, układamy instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą a także przygotowujemy podkłady podłogowe, ocieplamy strych. Przed wykonaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej warto kupić przybory sanitarne i grzejniki lub przynajmniej wybrać określony ich model. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z przeróbkami. Bowiem bardzo często się zdarza, że instalacja ułożona przed dobraniem urządzeń nie pasuje do nich. Jeśli w listopadzie zamierzamy montować okna, to do ich osadzenia powinniśmy użyć "zimowej" pianki montażowej twardniejącej w niskich temperaturach. W tym miesiącu lepiej nie montować płyt gipsowo-kartonowych do budowy ścianek działowych i instalacyjnych, chyba, że mury i tynki są dostatecznie suche. W przeciwnym razie wilgoć spowoduje rozmiękczenie gipsu i utrudni prawidłowy montaż płyt, a nawet może spowodować ich odkształcenie.

Remont domu

Listopadzie to dobry miesiąc na wykonywania prac malarskich i okładzinowych w ogrzewanych domach nowych i modernizowanych.

Zobacz co robić na budowie w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.

Czytaj także:

Zimowa przerwa na budowieZrobienie wykopu i pozostawienie go na zimę nie przyspieszy prac budowlanychObudowa poddasza płytami gipsowo-kartonowymiPoprawna instalacja kanalizacji wewnętrznejPoradnik malowania ścianZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Na budowie - co robić w listopadzie