Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biały klinkier. Elewacje z klinkieru

Ewa Pietruszczak

Buduję dom, którego część jest wykończona brązowym klinkierem. Chciałbym jednak, żeby nie wyglądał tak samo jak pozostałe budynki w okolicy - czerwone, grafitowe, zielone, brązowe. Czy klinkier jest dostępny w innym niż te kolorze? Andrzej Ż., Nowy Sącz

klinkier
Cegła klinkierowa dostępna jest w różnych kolorach, nie tylko w odcieniach czerwieni
Fot. Mir-Bud
Cegła klinkierowa ma nie tylko różne odcienie czerwieni. Na rynku można znaleźć produkty w różnych wariantach kolorystycznych i po przystępnej cenie. Jedną z takich propozycji jest biały klinkier, cieszący się coraz większą popularnością.

Co nadaje kolor klinkierowi?

Myliłby się ten, kto jeszcze sądzi, że klinkier jest nudny, bo nie pozwala na eksperymenty kolorystyczne. Tradycyjna ceramika w różnych odcieni czerwieni przestała być jedynym możliwym wyborem. O barwie cegieł decyduje skład gliny, ale także dodatków i temperatury spiekania klinkieru. Dzięki temu na rynku dostępne są różne kolory. W dodatku są one światłoodporne, nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Równie efektownie wygląda klinkier cieniowany. Niekiedy sprawdzają się również kontrastowe zestawienia kolorystyczne, możliwe dzięki cegłom czerwono-niebieskim lub czerwono-szarym. Ta mnogość barw sprawia, że klinkier można dobrać do każdej bryły domu. Wciąż najpopularniejsza jest cegła w klasycznych odcieniach czerwieni, brązu lub żółtego. Ale odważniejsi inwestorzy mogą zdecydować się na burgund, niebiesko-brązowy, czarny, antracytowy, a także biały. Ten ostatni kolor nie jest wynikiem malowania, lecz specjalnego składu gliny i obecności w niej kaolinitu - minerału, z którego produkuje się między innymi porcelanę.

Różnorodność białych cegieł

Wybór nietypowego, białego koloru wcale nie oznacza monotonii. Śnieżnobiałe cegły klinkierowe są dostępne o różnej fakturze lica. Do wyboru mamy produkty o zupełnie gładkiej powierzchni, z delikatnymi wgłębieniami, ryflowane, z powierzchnią przypominającą lepioną ręcznie, z wypukłościami i zagłębieniami, a także jak wyciosaną dłutem. Białe cegły klinkierowe stosowane do wykończenia elewacji, powinny mieć tak samo dobre parametry, jak te w innych kolorach - bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie, niską nasiąkliwość (około 1,5 proc.) oraz mrozoodporność. Śnieżny kolor zachowają one jednak tylko wtedy, gdy dodatkowo będą odporne na kurz i spaliny.    Więcej o:

Skomentuj:

Biały klinkier. Elewacje z klinkieru