Biały klinkier. Elewacje z klinkieru
Buduję dom, którego część jest wykończona brązowym klinkierem. Chciałbym jednak, żeby nie wyglądał tak samo jak pozostałe budynki w okolicy - czerwone, grafitowe, zielone, brązowe. Czy klinkier jest dostępny w innym niż te kolorze? Andrzej Ż., Nowy Sącz
Co nadaje kolor klinkierowi?
Myliłby się ten, kto jeszcze sądzi, że klinkier jest nudny, bo nie pozwala na eksperymenty kolorystyczne. Tradycyjna ceramika w różnych odcieni czerwieni przestała być jedynym możliwym wyborem. O barwie cegieł decyduje skład gliny, ale także dodatków i temperatury spiekania klinkieru. Dzięki temu na rynku dostępne są różne kolory. W dodatku są one światłoodporne, nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Równie efektownie wygląda klinkier cieniowany. Niekiedy sprawdzają się również kontrastowe zestawienia kolorystyczne, możliwe dzięki cegłom czerwono-niebieskim lub czerwono-szarym. Ta mnogość barw sprawia, że klinkier można dobrać do każdej bryły domu. Wciąż najpopularniejsza jest cegła w klasycznych odcieniach czerwieni, brązu lub żółtego. Ale odważniejsi inwestorzy mogą zdecydować się na burgund, niebiesko-brązowy, czarny, antracytowy, a także biały. Ten ostatni kolor nie jest wynikiem malowania, lecz specjalnego składu gliny i obecności w niej kaolinitu - minerału, z którego produkuje się między innymi porcelanę.
Różnorodność białych cegieł
Wybór nietypowego, białego koloru wcale nie oznacza monotonii. Śnieżnobiałe cegły klinkierowe są dostępne o różnej fakturze lica. Do wyboru mamy produkty o zupełnie gładkiej powierzchni, z delikatnymi wgłębieniami, ryflowane, z powierzchnią przypominającą lepioną ręcznie, z wypukłościami i zagłębieniami, a także jak wyciosaną dłutem. Białe cegły klinkierowe stosowane do wykończenia elewacji, powinny mieć tak samo dobre parametry, jak te w innych kolorach - bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie, niską nasiąkliwość (około 1,5 proc.) oraz mrozoodporność. Śnieżny kolor zachowają one jednak tylko wtedy, gdy dodatkowo będą odporne na kurz i spaliny.
- Więcej o:
Płytki elewacyjne: klejone prawie jak murowane
Elewacje domów z cegieł - przegląd różnych cegieł, ceny
Elewacje domów z cegieł - konstrukcja, sposób układania
Instalacje stanu zero - przeczytaj zanim zaczniesz budowę domu
Budowa dobrze zaplanowana
Jakie są metody prowadzenia budowy?
Jak dobrze ustawić dom na działce?
Zmiany na budowie – zmiana grubości warstw podłogowych