Z domem do rozbiórki
Stary dom na działce, którą chcemy kupić, to raczej wada niż zaleta. Zwykle nie opłaca się go wykorzystać w projekcie nowego domu i najrozsądniej jest go po prostu rozebrać.
Najpierw po pozwolenie
Na rozbiórkę budynku - tak samo jak na jego budowę - trzeba mieć pozwolenie miejscowego starosty. Żeby je otrzymać, właściciel działki musi najpierw złożyć w miejscowym starostwie (w Warszawie - w Biurze Naczelnego Architekta Miasta) wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Można go sporządzić samodzielnie albo skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w siedzibie starosty albo na stronach internetowych urzędu.
We wniosku tym oprócz danych osobowych należy podać:
- adres nieruchomości, którą planuje się rozebrać;
- nazwę i rodzaj całego zamierzenia budowlanego (czyli wskazanie, że jest to np. rozbiórka domu jednorodzinnego);
- numer ewidencyjny działki, na której mają być przeprowadzane prace rozbiórkowe.
Wniosek należy własnoręcznie podpisać, a także podać datę i miejsce jego sporządzenia.
Do wniosku należy dołączyć:
Uwaga! Do wniosku należy dołączyć oryginały wszystkich powyższych dokumentów. Kopie można składać tylko pod warunkiem, że oryginalne dokumenty przedstawi się do wglądu w urzędzie i urzędnik poświadczy zgodność kopii z oryginałami.
Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne
Od zasady nakazującej uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę są wyjątki - nie jest ono wymagane, jeśli rozbierany obiekt budowlany:
Pozwolenie na rozbiórkę nie jest też wymagane w wypadku indywidualnych, przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3/dobę, altan i obiektów gospodarczych na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych.
Zgłoszenie zamiast pozwolenia
We wszystkich wskazanych powyżej sytuacjach nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia. Zanim jednak rozpocznie się prace, zamiar rozbiórki należy zgłosić do miejscowego starosty. W zgłoszeniu należy wskazać rodzaj, zakres i sposób wykonywania prac rozbiórkowych oraz termin ich rozpoczęcia.
Jeśli w ciągu 30 dni od dnia złożenia zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu (czyli nie wyda odmownej decyzji administracyjnej), można przystąpić do rozbiórki. Z rozpoczęciem prac nie można się zbytnio ociągać - musi ono nastąpić w ciągu dwóch lat od terminu wskazanego w zgłoszeniu. Po upływie tego czasu zgłoszenie trzeba ponowić.
Uwaga! Może się zdarzyć, że właściciel będzie miał obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę - choć wysokość budynku i jego odległość od granicy działki wskazują na to, że wystarczy samo zgłoszenie. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy rozbiórka budynku może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych czy też stanu środowiska.
Kiedy starosta wyda sprzeciw
Może się zdarzyć, że starosta sprzeciwi się pracom rozbiórkowym. Z pewnością stanie się tak wtedy, gdy właściciel nieruchomości poprzestanie na zgłoszeniu, choć w jego sytuacji konieczne jest uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę (np. kiedy rozbierana ma być altana, ale o powierzchni powyżej 25 m2). Po zgłoszeniu prac można się spodziewać, że ze względu na bezpieczeństwo ludzi i mienia starosta będzie się domagał przedstawienia dokładnych informacji o rozbieranym obiekcie albo przeprowadzenia (przed rozpoczęciem rozbiórki) prac zabezpieczających.
Kiedy trzeba mieć kierownika
Zatrudnienie kierownika rozbiórki jest obowiązkowe wtedy, gdy wymagała ona uzyskania pozwolenia. Musi to być osoba mająca uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, na przykład do prac gazowniczych czy energetycznych.
Kierownik robót ma obowiązek prowadzenia dziennika rozbiórki i umieszczenia w widocznym miejscu tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Musi też zabezpieczyć teren rozbiórki przed dostępem osób niepowołanych oraz zadbać o bezkolizyjny przebieg prac.
Uwaga! Obowiązek zatrudnienia kierownika budowy i wyspecjalizowanych wykonawców mają również ci inwestorzy, którzy planują rozbiórkę instalacji zbiornikowej na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonej do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych - choć te prace wymagają tylko zgłoszenia, a nie uzyskania pozwolenia.
- Więcej o:
Adaptacja projektu
Organizacja w jednym palcu, czyli dziennik budowy
Dom bez pozwolenia na budowę 2022 - jakie formalności trzeba spełnić?
Scalenie działek budowlanych, czyli jak łączyć działki?
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Plan zagospodarowania przestrzennego - jak go rozszyfrować?
Siedlisko, czyli dom na działce rolnej
Budowa domu tylko z umową