Who is who na budowie
Projektant, kierownik budowy i inspektor nadzoru. Wszyscy oni spotykają się na budowie naszego domu i każdy z nich ma swój udział w jego powstaniu.
To, czy wybrany przez nas fachowiec ma wymagane kwalifikacje, możemy sprawdzić w izbie samorządu zawodowego (architektów - w okręgowych izbach architektów, a inżynierów budowlanych, sanitarnych i elektryków - w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa).
Centralny rejestr prowadzi też Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Zamieszczane są w nim dane osób mających uprawnienia budowlane, rzeczoznawców budowlanych oraz osób ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej.
Osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie są odpowiedzialne za wykonywanie ich zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej oraz za należytą staranność w wykonywaniu pracy, jej właściwą organizację, bezpieczeństwo i jakość.
Projektant
Zwykle jest nim architekt. Wybiera go inwestor, który kieruje się swoimi preferencjami co do wyglądu i stylu przyszłego domu oraz możliwościami finansowymi (projekt indywidualny jest droższy niż gotowy z katalogu). Warto w tym miejscu wskazać, że projekt gotowy wymaga adaptacji do indywidualnych warunków i adaptacji tej dokonuje również projektant z uprawnieniami.
Projektant ma za zadanie opracowanie zleconego mu projektu technicznego w sposób zgodny z ustaleniami planu miejscowego lub zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wymaganiami przepisów budowlanych oraz zasadami wiedzy technicznej.
Do obowiązków projektanta należy również:
Ponadto projektant ma prawo:
Kierownik budowy
Prawo budowlane wymaga od inwestora, aby na jego budowie był kierownik budowy. Ze względów praktycznych dobrze jest, jeśli kierownikiem budowy jest szef albo pracownik firmy, której powierzyliśmy budowę naszego domu.
Wykonywanie obowiązków kierownika rozpoczyna się z chwilą podpisania przez niego oświadczenia w dzienniku budowy o przyjęciu tej funkcji oraz przejęciu placu budowy.
Kierowanie budową to koordynacja wykonawstwa wszystkich prac budowlanych zgodnie z przyjętym harmonogramem poprzez:
Kierownik budowy ma również prawo:
Inspektor nadzoru inwestorskiego
To kolejna ważna osoba na budowie. Jego obecność zależy od woli inwestora, który może, ale nie musi, zatrudnić inspektora (chyba że taki obowiązek w pozwoleniu na budowę nałożył na inwestora starosta). Przy obecnej różnorodności technik budowlanych i nie zawsze wiarygodnych ekipach budowlanych warto mieć swojego fachowca na budowie.
Inspektor nadzoru reprezentuje inwestora na budowie i ma za zadanie kontrolować jakość wszystkich wykonywanych tam prac budowlanych.
Sprawdza on ich terminowość oraz zgodność z projektem, pozwoleniem na budowę, przepisami budowlanymi i zasadami wiedzy technicznej. Ponadto do jego obowiązków należy:
Uwaga! Funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego na tej samej budowie nie może pełnić jedna osoba.
Za wiedzą nadzoru budowlanego
Przy zatrudnianiu lub zmianie kierownika budowy, inspektora nadzoru lub projektanta sprawującego nadzór autorski inwestor ma obowiązek powiadomienia o tym pisemnie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Do zawiadomienia należy dołączyć oświadczenia wskazanych osób o przyjęciu obowiązków oraz zaświadczenia o aktualnych wpisach do odpowiednich rejestrów.
W przypadku wątpliwości czy też konieczności rozstrzygnięcia sporu co do prawidłowości prowadzonych prac budowlanych można się zwrócić o odpłatną pomoc do rzeczoznawcy budowlanego. To osoba, której fachowa wiedza pozwala na wydanie opinii w zakresie tych prac budowlanych, w których uzyskała uprawnienia rzeczoznawcy. Opinia taka może być wiążąca dla stron sporu i decydować o wysokości odszkodowania, czy też konieczności powtórnego wykonania określonych robot budowlanych.
Podstawa prawna
Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 156, poz. 1118 ze zm., z 2006 r.)
Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (DzU nr 86, poz. 578, z 2006 r.)
- Więcej o:
Adaptacja projektu
Organizacja w jednym palcu, czyli dziennik budowy
Dom bez pozwolenia na budowę 2022 - jakie formalności trzeba spełnić?
Scalenie działek budowlanych, czyli jak łączyć działki?
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Plan zagospodarowania przestrzennego - jak go rozszyfrować?
Siedlisko, czyli dom na działce rolnej
Budowa domu tylko z umową