Sprzedaż domu. Kiedy trzeba zapłacić podatek?
Dochód ze sprzedaży domu jest opodatkowany, ale w większości sytuacji można uniknąć płacenia podatku.
Do 31 grudnia 2006 roku
Do końca 2006 roku uzyskany przez podatnika przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wysokość ryczałtu wynosiła 10% uzyskanego przychodu, czyli wartości zbycia domu określonej w akcie notarialnym, pomniejszonej o koszty zbycia (np. opłaty notarialne lub prowizja biura nieruchomości). Podatek ten był płatny - bez wezwania - w terminie 14 dni od dnia podpisania aktu notarialnego kupna-sprzedaży. W tym celu podatnik miał obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT-23.
Drugim sposobem na uniknięcie obowiązku zapłacenia podatku było przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży domu na inne cele mieszkaniowe i złożenie w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży oświadczenia w urzędzie skarbowym, na dostępnym tam druku, że środki te zostaną wydatkowane w terminie dwóch lat.
Uzyskane ze sprzedaży środki można było przeznaczyć na:
- nabycie budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego, a także gruntu (albo prawa do jego wieczystego użytkowania), związanego z tym budynkiem lub lokalem;
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
- nabycie gruntu (lub prawa jego wieczystego użytkowania) przeznaczonego pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu z rozpoczętą już jego budową;
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego (dotyczyło to też adaptacji na cele mieszkalne własnego budynku lub lokalu niemieszkalnego).
Zwolnienie można było uzyskać, pod warunkiem że budynek, lokal lub grunt znajdowały się na terytorium Polski; obejmowało ono także nabycie jedynie udziału w gruncie oraz w domu lub lokalu (a także prawa do nich).
Ponadto zwolnienie obejmowało wydatki na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na wymienione wyżej cele w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, także przed dniem uzyskania przychodów ze sprzedaży.
Jeśli podatnik w ciągu dwóch lat nie przeznaczył pieniędzy na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe, musiał zapłacić podatek najpóźniej następnego dnia po upływie tego okresu, wraz z odsetkami liczonymi od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.
Jeśli podatnik spóźnił się z zapłatą, to począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży aż do dnia zapłaty, musiał zapłacić odsetki w pełnej wysokości.
- jeżeli nastąpiła ona w celu uzyskania w zamian za to spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części;
- jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
Powyższe zasady mają zastosowanie do sprzedaży domu zakupionego lub wybudowanego (oddanego do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 roku, bez względu na to, czy nastąpi ona jutro, czy też za kilka lat.
Po 1 stycznia 2007 roku
Od 1 stycznia 2007 r. z tytułu sprzedaży domu jest pobierany podatek dochodowy w wysokości 19% podstawy jego obliczenia. Podstawą tą będzie dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami uzyskania. Do kosztów tych będzie można zaliczyć wyłącznie udokumentowane koszty nabycia lub budowy, powiększone o nakłady poczynione w czasie posiadania nieruchomości (np. na remonty lub modernizacje).
Podatek ten jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie - czyli jeśli nastąpi to w maju przyszłego roku, zapłata podatku musi nastąpić do końca kwietnia 2009 roku. Dochodu ze sprzedaży nieruchomości nie łączy się z dochodami z innych źródeł.
Zmiana sposobu obliczania należnego podatku nakłada na podatników obowiązek przechowywania przez pięć lat wszystkich dokumentów potwierdzających nakłady poczynione na dom (w praktyce będą to rachunki za materiały budowlane i prace ekip remontowych).
- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, pod warunkiem że podatnik był zameldowany w takim budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Nie wystarczy zatem meldunek na pobyt tymczasowy.
O skorzystaniu z ulgi meldunkowej należy powiadomić urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. W tym celu należy w terminie 14 dni od dnia sprzedaży nieruchomości złożyć w formie pisemnej oświadczenie, że spełnione zostały warunki do skorzystania z ulgi meldunkowej.
Zmiany w prawie podatkowym następują szybko i warto je sprawdzać każdorazowo, gdy jest to potrzebne. Ich znajomość pozwala bowiem na zaoszczędzenie znacznych kwot finansowych.
Podstawa prawna
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU nr 14, poz. 176 z 2000 r., ze zmianami)
- Więcej o:
Adaptacja projektu
Organizacja w jednym palcu, czyli dziennik budowy
Dom bez pozwolenia na budowę 2022 - jakie formalności trzeba spełnić?
Scalenie działek budowlanych, czyli jak łączyć działki?
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Plan zagospodarowania przestrzennego - jak go rozszyfrować?
Siedlisko, czyli dom na działce rolnej
Budowa domu tylko z umową