Wiosenne prace wokół domu: a może jakieś zmiany?
Kalendarzowa wiosna coraz bliżej, wkrótce trzeba więc będzie rozpocząć pierwsze prace ogrodowe. W tym okresie zdejmujemy z roślin zabezpieczenia zimowe, przycinamy krzewy i drzewa ozdobne, porządkujemy kwiatowe rabaty. Okres ten warto też poświęcić na zaprojektowanie małej architektury ogrodowej bądź wprowadzenie pewnych zmian w układzie przydomowego otoczenia.
Ogrodzenie
Każdy z nas jest w stanie zaprojektować ogród, o którym marzy. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności. Wszystko zależy bowiem od naszej wyobraźni, a plan, który pojawi nam się w głowie, łatwo będzie zrealizować przy pomocy architekta. Warto pamiętać, że projekt ogrodu należy przygotować zanim zdecydujemy się na wybór konkretnych produktów. Planowanie przestrzenne ma bowiem na celu funkcjonalne i estetyczne kształtowanie terenu, dlatego tak ważne jest, aby elementy małej architektury ogrodowej, poza pełnioną rolą, pasowały również do otoczenia: charakteru domu, aranżacji ogrodu, wreszcie okolicznego krajobrazu.
Planowanie przestrzeni wokół domu warto rozpocząć od ogrodzenia, które powinno dopełniać architekturę domu, to znaczy pasować do jego charakteru, formy, stylu oraz do otaczającej natury. Ogrodzenie, jak i pozostałe elementy architektury ogrodowej, jest szczególnie narażone na zmienne warunki pogodowe, dlatego musi być wykonane z bardzo trwałych i odpornych materiałów. Najbardziej popularne ze względu na ich wytrzymałość są ogrodzenia murowane z wykorzystaniem cegły lub kamienia. Wśród wyróżniających się na rynku produktów dużym zainteresowaniem cieszy się cegła łupana odznaczająca się bardzo wysokimi walorami estetycznymi i użytkowymi. Ma szerokie zastosowanie, zarówno w wystroju wnętrz, jak i na zewnątrz, a różnorodność dostępnych kolorów standardowych oraz mieszanych, zapewnia nieograniczone możliwości w dopasowaniu ich do potrzeb konkretnego projektu. Kolejną zaletą jest możliwość łączenia cegły z innymi materiałami, na ogrodzeniach często stosowane są razem z metalowymi przęsłami i bramą, ale cegła dobrze skomponuje się też z drewnem czy kamieniem.
Alejki w ogrodzie
W następnej kolejności trzeba skoncentrować się na zagospodarowaniu przestrzeni ogrodowej. Przede wszystkim musimy rozplanować funkcjonalne ścieżki, które ułatwią nam poruszanie się po naszej posesji, a jednocześnie będą estetyczne i trwałe. Zanim zdecydujemy się na jakiś produkt musimy wziąć pod uwagę, czy kształt i rozmiar, a przede wszystkim kolor pasuje do zewnętrznej elewacji domu bądź dachu. Zwolennicy standardowych rozwiązań zastosują zapewne kostkę o uniwersalnej kolorystyce i formie. Natomiast osobom, którym zależy na stworzeniu niepowtarzalnej i oryginalnej przestrzeni wokół domu możemy doradzić wybór płyt chodnikowych w wersji tradycyjnej lub płukanej z uwidocznionym ozdobnym kruszywem. Aby nadać alejce ogrodowej nowoczesnego charakteru można zastosować również innowacyjne rozwiązanie polegające na uzupełnieniu przestrzeni pomiędzy płytami dostępnym w różnych odcieniach kamieniem dekoracyjnym.
Donice dekoracyjne
Zazwyczaj są wykonane z betonu, ich wnętrze można wypełnić ziemią i obsadzić roślinami. Nie tylko uatrakcyjniają otoczenie, lecz także mają liczne zastosowania: znajdziemy je na balkonach, tarasach czy podjazdach. Warto jednak wspomnieć o donicach, których dominującą rolą jest funkcjonalność, a jednocześnie nie umniejszają walorów estetycznych otoczenia, wręcz przeciwnie ? obsadzone roślinami stanowią nieodłączny element naszego małego krajobrazu. Chodzi tutaj przede wszystkim o coraz bardziej popularne donice betonowe, które doskonale sprawdzają się jako mur podtrzymujący skarpy (donica L-ka) bądź donice łączące się z innymi elementami ogrodzenia drewnianymi i metalowymi.
Altana ogrodowa
Osoby, które mają większy ogród mogą zdecydować się na budowę altanki ogrodowej. Na rynku jest wiele gotowych modeli. Lepiej jednak poradzić się architekta krajobrazu i stworzyć oryginalną konstrukcję. Wznosząc ją, powinniśmy używać tych samych materiałów co przy budowie domu, tarasu, ogrodzenia, tak, aby pasowała do otoczenia. Do budowy altan najczęściej wykorzystuje się naturalny materiał budulcowy ? drewno. Ostatnio jednak coraz bardziej modne staje się łączenie drewnianej konstrukcji z innymi elementami ? cegłą łupaną czy płytami podłogowymi. Jeśli mamy już altanę, musimy pomyśleć również o meblach ogrodowych ? ławkach, siedziskach, leżakach, fotelach czy też takich elementach ogrodu, jak np. efektowne paleniska i kominki.
- Więcej o:
Jakie oświetlenie zaplanować wokół domu?
Śnieg, sople i lód na dachu: kto i kiedy powinien odśnieżyć budynek?
Jesienny klimat w ogrodzie
Dobrze dobrana brama garażowa
Ekonomiczne pozyskiwanie wody
W blasku światła - oświetlenie domu i ogrodu
Przygotuj podjazd i dach na zimę
Schody przed domem - jak zaprojektować schody ogrodowe?