Domy modułowe: zabawa klockami
Planowanie domu modułowego naprawdę przypomina zabawę klockami. Tyle, że na nieco większą skalę. Oto dwie bardzo ciekawe realizacje.
Simple House
"Simple" znaczy prosty. Taki właśnie ma być dom, który możemy zbudować wg koncepcji Simple House. Bryła ujęta jest w kilka geometrycznych linii, a składa się z sekwencji modułów, które na etapie projektu można dostawiać i przestawiać, zgodnie z własnymi potrzebami. Co ważne, budowa toczy się "sama", a inwestor może w tym czasie zajmować się innymi sprawami.
Fot. Bartek Warzecha
Klient, który przychodzi do Simple House po swoje cztery ściany, może nastawić się na kreatywną zabawę klockami. Czyli przewidzianymi przez system modułami, pozwalającymi w różnoraki sposób kształtować ostateczną wielkość domu, a poniekąd jego kształt - choć w granicach przewidzianych przez ogólną koncepcję. Zanim to nastąpi, trzeba jednak zdecydować się na jedną z czterech podstawowych wersji budynku, różniących się powierzchnią. Do wyboru mamy opcje od: 25 m2, 58, 75 i 92. Prawdę mówiąc, ta pierwsza to raczej domek letniskowy, choć na upartego dałoby się w nim mieszkać. Na serio do takiej funkcji są jednak przystosowane te większe metraże. Wszystkie wyróżnia ta sama szerokość elewacji szczytowych: 8,04 m.
Passion House M1
Passion House M1 to prefabrykowany dom, zaprojektowany przez estońską pracownię Architects 11. Można się do niego wprowadzić zaraz po zakończeniu montażu - ma gotowe instalacje, urządzoną kuchnię i łazienkę.
House M1 to jeden z budynków z serii domów modułowych w standardzie all inclusive. Takie domy powstają jako w pełni wyposażone budynki, do których można wprowadzić się zaraz po zakończeniu montażu - są w nich nie tylko niezbędne instalacje i urządzenia, ale również meble.
Fot. PASSION SMART DESIGN HOUSES
Jak na produkty z segmentu premium przystało, domy wyposażone są w inteligentną automatykę, zarządzającą pracą ogrzewania i wentylacji, oświetlenia, przesłon okiennych, systemu alarmowego, a także oświetlenia. Kontrolują też poziom CO2 i wilgotność powietrza.
- Więcej o:
Dom wolny od ciężaru sezonu grzewczego – dlaczego warto postawić na prefabrykaty?
Pojedynek na domy: murowany vs. prefabrykowany
Zamieszkaj w domu z prefabrykatów
Domum.pl – nowa innowacyjna platforma oferuje domy prefabrykowane od zaufanych producentów
Od osobistej potrzeby do biznesu - historia powstania Modulo House
Sztuczna inteligencja w budownictwie modułowym
Budownictwo modułowe wspiera rozwijające się polskie szkolnictwo
Dom z płyty warstwowej - czy to dobry pomysł?