Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakim systemem budować. System gospodarczy czy zlecony

Tomasz Rybarczyk, inżynier z 20-letnim doświadczeniem, projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego, rzeczoznawca budowlany

W jaki sposób budować? Samodzielnie "systemem gospodarczym", zlecając prace różnym firmom, czy wynajmując jedną firmę, która zrealizuje całość "pod klucz"?

Dom wykonany w większości przez inwestorów jest najlepszym dowodem, że można budować samodzielnie metodą gospodarczą
Dom wykonany w większości przez inwestorów jest najlepszym dowodem, że można budować samodzielnie metodą gospodarczą
Fot. Tomasz Rybarczyk

Wiele zależy od tego, ile czasu możemy poświęcić na zaangażowanie się w budowę (wykonanie prac we własnym zakresie lub ich dopilnowanie), czy chcemy ograniczyć wydatki i na ile jesteśmy w stanie doszkolić się z budownictwa.

Budowa systemem gospodarczym

Budowa systemem gospodarczym polega na tym, że wszystkie prace są wykonywane samodzielnie przez inwestorów lub z pomocą znajomych i/lub rodziny.

Gdy do tego dodamy efekt ograniczonego wolnego czasu oraz ewentualne kryzysy i zniechęcenie, które mogą szybko nastąpić z powodu ewentualnych różnic pomiędzy wyobrażeniami o swoim domu a ich realizacją, to budowa może się nieoczekiwanie wydłużyć. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że w zasadzie nie jest możliwe wybudowanie całego budynku w technologii tradycyjnej samodzielnie, ponieważ są roboty, których samemu nie wykona się dobrze i trzeba je powierzyć specjalistom. Na przykład krycie dachu wymaga nie tylko wiedzy, praktyki i umiejętności, ale też odpowiednich narzędzi.

Budowa systemem zleconym

Poszczególne etapy prac powierza się różnym firmom, które inwestorzy sami wyszukują. To obecnie najczęściej spotykany model. Teoretycznie wszystko powinno dobrze funkcjonować, jednak i tu może się przytrafić wiele nieoczekiwanych zdarzeń. Po pierwsze należy mieć wszystkich wykonawców "umówionych" na określone harmonogramem terminy. Po drugie powinni oni realizować roboty w wcześniej umówionym czasie. Jakiekolwiek problemy wynikające z przesunięcia terminów mogą powodować efekt domina i komplikacje prowadzące nawet do tego, że któryś z wykonawców "wypadnie", bo nie mógł wykonać prac w ustalonym czasie.

Kupno domu od dewelopera

Budowa domu systemem deweloperskim wydaje się najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ prace wykonywane są przez jednego wykonawcę (lub przedsiębiorcę). Zakres robót może być różny i zależy od umowy między zleceniodawcą (inwestorem) a zleceniobiorcą (firmą). Najczęściej obejmuje wykonanie domu do stanu deweloperskiego lub "pod klucz". Pomimo tego, że odpowiedzialność za szeroki zakres robót spoczywa na barkach jednej firmy, to jednak i przy tym sposobie realizacji zdarzają się nieprzyjemne niespodzianki, między innymi przesunięcia terminów. Nie wnikając w inne aspekty takiego prowadzenia budowy, na ostateczny termin wpływ mają możliwości organizacyjne wykonawcy. Zwykle wszystkie objęte umową roboty realizuje on przy pomocy własnych ekip, współpracujących na stałe lub podwykonawców, których znajdzie w danym czasie i miejscu. Nie zawsze są to sprawdzeni fachowcy, a dodatkowo mogą pojawić się inne nieprzewidziane okoliczności (na przykład zbyt dużo zleceń, brak koordynacji ekip, brak nadzoru itp.). Jedynym zabezpieczeniem dla inwestorów jest zawarcie dobrze przygotowanej umowy oraz wynikające z niej ewentualne kary za przesunięcie terminu oddania domu do użytku.

Jakim systemem buduje się domy w Polsce?
Jakim systemem buduje się domy w Polsce?
źródło Oferteo.pl
    Więcej o:

Skomentuj:

Jakim systemem budować. System gospodarczy czy zlecony