Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Systemy rynnowe. Rodzaje, cena, montaż

opracowanie Małgorzata Krośnicka/mt

Fachowcy radzą, by wybierać orynnowanie tak, aby miało trwałość podobną, jak pokrycie dachowe. W pewien sposób określa to wybór materiału na rynny. Sposób montażu rynien jest uzależniony od bryły domu i kształtu dachu. Wraz z modą na dachy płaskie i bez okapów do tradycyjnych rynien producenci dodali modele kwadratowe oraz przeznaczone specjalnie do takich zastosowań.

23841710 https bi
Fot.: Galeco

Jak dopasować system rynnowy?

System rynnowy to ważny element dachu, gdyż dzięki niemu woda deszczowa jest odprowadzana z połaci rynnami i rurami spustowymi, nie zalega więc na dachu, a spływając z niego, nie zalewa elewacji. Najłatwiej dopasować system orynnowania do dachu prostego, dwuspadowego. Nieco trudniej, jeśli mamy dach o nieregularnym kształcie. Konieczne jest wówczas zastosowanie nietypowych rozwiązań, a także zatrudnienie dobrego montera, który poprawnie zamocuje nawet skomplikowany system. Na szczęście w ofercie producentów można swobodnie wybierać systemy dla konkretnych realizacji.

Większe wyzwanie to dobór orynnowania, które ma pozostać niewidoczne, albo zostanie „zamaskowane” tak, by nie rzucało się w oczy. Jednak i takie rozwiązania są dostępne na rynku.

Rynny do zamontowania na gzymsie
Rynny do zamontowania na gzymsie
Fot.: Galeco

Polecamy także: Dachówka i blachodachówka - cena, koszty pokrycia >>>>

Jakie rynny wybrać?

Najpopularniejsze obecnie materiały do produkcji rynien to PVC i stal powlekana, dostępne są również systemy wykonane z blachy cynkowo-tytanowej, aluminiowe czy miedziane.

PVC. Jest materiałem uniwersalnym, który można łączyć z innymi (na przykład stalą, aluminium, miedzią itp.). Występuje w wielu kolorach, co pozwala dopasować rynny do barwy pokrycia dachowego i zazwyczaj barwione w masie, dzięki czemu niewielkie zarysowania czy miejscowe uszkodzenia nie rzucają się w oczy. Elementy wykonane z polichlorku winylu fabrycznie zabezpiecza się warstwą tlenku tytanu lub akrylu, która chroni je przed niszczącym działaniem promieniowania UV i szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.
Wykonane z PVC systemy orynnowania nie wymagają konserwacji, a ich żywotność jest określana na około 50 lat. Nie ulegają korozji, dzięki czemu doskonale spisują się w klimacie nadmorskim. W takich rejonach w powietrzu i opadach występuje wysokie stężenie soli, która może powodować przyspieszoną korozję rynien stalowych.

Stal powlekana. Najchętniej wybierana przez inwestorów decydujących się na metalowy system orynnowania. Wpływa na to przede wszystkim łatwa dostępność, różnorodność kształtów i kolorów oraz niezbyt wygórowana cena produktów stalowych.
Niektóre systemy rynnowe ze stali powlekanej są wytwarzane przez producentów blach dachowych, co pozwala na zakup pokrycia i orynnowania dokładnie w tym samym kolorze.
Stal powlekana dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne, szczególnie dotyczy to dużych wahań temperatury. Niestety, jest ona mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenie powietrza. Żywotność takich systemów rynnowych szacuje się na około 50 lat.

Stal ocynkowana. Jest to produkt tani, lecz w miejscach uszkodzeń podatny na korozję. Do tego problematyczny może być montaż - takie rynny łączy się przez lutowanie, przy którym łatwo o błędy wykonawcze.
Ponieważ rynny z „ocynku” często ulegają korozji, więc pokrywa się je farbami.Nierzadko jakość powłok malarskich, a także samego malowania jest niewystarczająca. Trwałość takich systemów określa się na około 25 lat.

Blacha cynkowo-tytanowa. Trwałość wykonanych z niej rynien określa się nawet na ponad 80 lat. Już po kilku miesiącach zaczynają się pokrywać naturalną warstwą ochronną – patyną. Można je stosować z elementami metalowymi, ale nie powinno się ich montować na dachach krytych papą lub gontem, ponieważ mogą ulec korozji bitumicznej. Podczas montażu elementy najczęściej są lutowane lub klejone specjalnymi uszczelniaczami.

Aluminium. Wykonane z niego systemy rynnowe są lekkie i odporne na korozję spowodowaną czynnikami atmosferycznymi. Mogą jednak ulegać korozji kontaktowej. Nie powinny być więc łączone z innymi metalami (z wyjątkiem stali nierdzewnej). Systemy aluminiowe można kupić w postaci gotowych elementów lub wykonać na wymiar na placu budowy. Ich trwałość jest określana na ponad 100 lat.

Miedź. Wywołuje korozję elektrolityczną innych metali, więc system orynnowania z miedzi poleca się tylko do dachów krytych dachówkami lub blachą miedzianą. Trwałość wynosi 150-300 lat.

Zobacz także: Rynny i systemy rynnowe - jakie rynny wybrać >>>>

Jak dobrać rynny do budynku?

'Niewidoczne' orynnowanie dachu bez okapu
'Niewidoczne' orynnowanie dachu bez okapu
Fot.: Galeco

Zazwyczaj do domów jednorodzinnych wybiera się system złożony z rynien o szerokości 125 mm i rur spustowych o średnicy 80-105 mm (jedna rura spustowa odprowadza wodę deszczową z powierzchni 80-100 m²). Elementy o większych przekrojach są rzadziej stosowane.
Na mniejszych budynkach, na przykład wolno stojących garażach, stosuje się natomiast rynny o przekroju 100 mm, a rury spustowe – 75 mm. 
Do odwodnienia balkonów i tarasów (o powierzchni do 24 m²) przeznaczony jest system z rynną 75 mm i rurą 50 mm. 
Fachowcy obliczają wielkość systemu rynnowego, dostosowując go do powierzchni dachu, biorą też pod uwagę materiał, z jakiego wykonane są rynny.

Jaki kształt rynien?

Odpowiedni dobór wielkości rynien i rur spustowych oraz sposób ich rozmieszczenia zależy od kształtu i powierzchni dachu. Systemy rynnowe zazwyczaj są widoczne na elewacji. Są jednak na rynku i takie, które montuje się w sposób niewidoczny. Tego typu rozwiązania najczęściej stosuje się w domach o nowoczesnej architekturze i prostej bryle.

Systemy półokrągłe. Są to najpopularniejsze rynny na polskim rynku. Decyduje o tym ich estetyka, która pasuje do różnego typu architektury, a także to, że są łatwo dostępne – począwszy od małego systemu, najczęściej o przekroju 75 mm, aż po system z rynnami 150 mm – więc łatwo je można dopasować do różnych budynków.
Systemy prostokątne. Są chętnie stosowane na prostych dachach domów o nowoczesnej architekturze i nieskomplikowanej bryle. Najczęściej występują z rurami spustowymi o przekroju kwadratowym.

Do montażu na gzymsie. Niestandardowym rozwiązaniem są również rynny, które mają być umieszczone na gzymsie. Najlepiej wykonać je z metalu, zwłaszcza wtedy, gdy dom znajduje się w rejonie występowania częstych i intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Lepsze też będą rynny o przekroju kwadratowym, ponieważ mają większą pojemność niż półokrągłe o tej samej szerokości.

Do dachów płaskich. Stosuje się specjalne systemowe odwodnienia, woda z powierzchni dachu odprowadzana jest do wpustu dachowego i/lub wpustu attykowego zwanego rzygaczem, a następnie do koszy zlewowych, rur kanalizacyjnych i spustowych.

Do dachów bez okapu. Stosowane w domach o bardzo prostej, minimalistycznej bryle. Ich montaż odbywa się jeszcze przed wykonaniem ocieplenia i elewacji budynku. W efekcie zarówno rynna, jak i rura spustowa są niewidoczne.

Rynny - jaki kolor?

Najczęściej kolor systemu rynnowego dobiera się tak, aby pasował do dachu lub elewacji. Zazwyczaj wszystkie elementy mają jeden kolor, choć zdarzają się takie instalacje, w których rynna ma kolor taki jak pokrycie dachowe, a rury spustowe – pasują barwą do odcienia ścian zewnętrznych.

Zobacz także: Elewacja, ścieżka i ogrodzenie - ładny dom z zewnątrz >>>>

Rynny - cena i montaż

W domach wysokich do kosztu montażu rynien często trzeba doliczyć wydatki za wynajęcie dodatkowych rusztowań
W domach wysokich do kosztu montażu rynien często trzeba doliczyć wydatki za wynajęcie dodatkowych rusztowań
Fot.: Galeco

Wciąż za najtańsze są uznawane systemy wykonane z PVC. Kupimy je średnio o 10-20% taniej niż orynnowanie ze stali powlekanej. Rynny miedziane to produkty bardzo kosztowne, kilkakrotnie droższe od powlekanych. Ostatecznie jednak to, ile wydamy na orynnowanie zależy od liczby i rodzaju elementów systemu, w którego skład wchodzą nie tylko rynny i rury, ale też rynhaki, mocowania rur spustowych, dylatacje, narożniki itp.
Koszt montażu orynnowania zależy od skomplikowania systemu oraz wielkości zlecenia (przy wymianie całego dachu stawka za montaż rynny może być niższa, niż wtedy, gdy montowana jest tylko rynna). Koszt montażu rynien z PVC oraz rynien ze stali powlekanej jest zbliżony i wynosi 15-25 zł/m.

Jakie akcesoria do rynien?

Jeśli dom jest usytuowany w okolicy, w której rośnie dużo drzew liściastych, warto umieścić w rynnach siatki zapobiegające gromadzeniu się w nich liści. Siatki te są zazwyczaj wykonane z tworzywa, ale dostępne są również metalowe. Mocuje się je na wierzchu rynny lub w jej wnętrzu. Do wyłapywania liści służą również czyszczaki, które montuje się na rurze spustowej (nie wszyscy producenci mają je jednak w ofercie). Pamiętajmy, że nawet, jeśli zamontujemy siatki, jesienią i wiosną warto zajrzeć do rynien, czy nie zostały zablokowane zanieczyszczeniami.
Coraz większą popularnością cieszą się zbieracze wody opadowej, które służą do jej „przechwytywania” i przekierowują do zbiorników na deszczówkę. Są one montowane na rurze spustowej na odpowiedniej wysokości, na której znajduje się przyłącze do zbiornika.

Skomentuj:

Systemy rynnowe. Rodzaje, cena, montaż