Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co na podłogę? Materiały na podłogę w domu i mieszkaniu

Tekst: Monika Karda

Urządzając mieszkanie, wiele uwagi poświęcamy kolorom ścian, meblom i dodatkom. Tymczasem duże znaczenie ma wybór odpowiedniej podłogi. Ściany można łatwo przemalować, wyposażenie wymienić, na nową posadzkę zaś decydujemy się nie częściej niż raz na kilkanaście - kilkadziesiąt lat. Warto więc zadbać, by była ona idealnie dopasowana do naszych oczekiwań.

Co na podłogę?
Co na podłogę?
Followtheflow/Shutterstock

Co na podłogę?

Jeśli chodzi o podłogę, trudno wskazać jedno uniwersalne rozwiązanie. Rodzaj wykończenia powinien być bowiem dopasowany do indywidualnych potrzeb domowników, ich stylu życia, gustu i możliwości finansowych. Tradycyjny parkiet, deski podłogowe lite i warstwowe, panele laminowane i winylowe, płytki oraz płyty gresowe i kamienne czy betonowa wylewka to obecnie chętnie wybierane materiały.

Co na podłogę?
Aby czarne meble kuchenne nie przytłoczyły wnętrza, warto postawić na jasne blaty i ściany oraz ciepłą barwę drewnianej podłogi, która doda pomieszczeniu przytulności.
Chapel Parket

Co na podłogę? Równowaga kolorów

O wyborze podłóg do domu powinniśmy pomyśleć już na wczesnym etapie jego urządzania. Odpowiednio połączone ze sobą kolory posadzek, ścian czy mebli potrafią bowiem wydobyć piękno z każdego pomieszczenia, kreując jego harmonijny wystrój. 

Jednym z zabiegów aranżacyjnych jest zastosowanie równowagi we wnętrzu – połączenie ciepłych i chłodnych kolorów. Dominujące barwy mogą dyktować ogólny nastrój, sprawiając, że przestrzeń wygląda na spójną. Z drugiej strony nasycone, ciepłe kolory balansuje się elementami o przeciwnej temperaturze barwy. Wielu architektów wnętrz radzi, by nieco chłodniejsze kolory stosować na ścianach i sufitach, dzięki czemu pomieszczenie będzie wyglądać na bardziej przestronne, ciepłe akcenty zaś przeznaczyć na podłogi, meble, detale i dodatki oraz odpowiednie oświetlenie.

Co na podłogę?
Klasyczny kontrast czarnej podłogi i jasnych ścian stanowi ponadczasowy duet w aranżacji wnętrz. To uniwersalne i eleganckie zestawienie się nie zestarzeje, niezależnie od zmieniających się trendów czy wizji mieszkańców.
Tubądzin

Odcień podłogi

Wybierając materiał na posadzki, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim metraż, poziom oświetlenia i klimat, jaki chcemy osiągnąć. Pamiętajmy, że jasna podłoga powiększy optycznie przestrzeń, a ciemna będzie prezentowała się najlepiej w większych pomieszczeniach, dodając im przy okazji elegancji. Wśród wielu wybarwień podłóg warto szukać ciepłych odcieni zbliżonych do czerwieni, pomarańczowego i żółtego. Alternatywą dla tych odcieni może być np. podłoga w kolorze „mglistym”, powiększająca optycznie pokój. Taka ciepła podłoga z łatwością zamieni surowe wnętrze w bardziej przytulne.

Co na podłogę?
Ciemne ściany i podłogi sprawiają, że są one bardziej wyraziste, a ozdobne elementy wystroju bardziej widoczne. Po zdecydowane kolory najlepiej sięgać w dużych wnętrzach.
Chapel Parket
Co na podłogę?
Szarości i biele wprowadzają do wnętrza świeżość i lekkość oraz nadają poczucie przestronności. Towarzystwo ciepłej barwy drewnianej podłogi potęguje ten efekt, sprawiając, że nawet duże pomieszczenie staje się wyjątkowo przytulne.
Baltic Wood
Co na podłogę?
Co na podłogę?
Barlinek

Co na podłogę? Deski i panele w całym domu

Do niedawna wybieraliśmy dwa typy posadzek. Zwykle były to parkiety lub panele w salonie i w sypialniach oraz płytki ceramiczne w łazienkach, kuchni i korytarzu. Podział ten wynikał głównie z właściwości użytkowych materiałów. Ani panele, ani naturalne drewno nie radziły sobie dobrze w wilgotnych lub intensywnie użytkowanych miejscach. Z kolei wykończenie ceramiczne czy kamienne, z racji swojej twardości i surowości, nie najlepiej sprawdzało się w salonie czy sypialniach. Obecnie jednak taki podział się zaciera, ponieważ coraz więcej materiałów ma uniwersalne zastosowanie. Dzięki temu zmieniło się podejście do projektowania spójnych wnętrz. Ta sama podłoga ułożona w całym mieszkaniu optycznie powiększy przestrzeń.

Co na podłogę?
Trendy w urządzaniu mieszkań nieustannie się zmieniają – coraz częściej skłaniamy się ku jednemu stylowi w całym domu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pomaga zaaranżować spójną, elegancką przestrzeń.
Jawor Parkiet
Co na podłogę?
Jednolita podłoga z tego samego materiału w całym domu pozwala wprowadzić w pomieszczeniach ład i spokój, dając ogromne możliwości wykreowania unikatowych i jednorodnych wnętrz.
Kristof Gregoire/Shutterstock

Co na podłogę? Jodełka - królowa wśród wzorów

Od kilku lat w naszych mieszkaniach króluje jodełka. Niegdyś zdobiła ona eleganckie kamienice i podmiejskie posiadłości. Dziś może pojawić się wszędzie. Jodełka to nic innego, jak sposób układania podłóg pod kątem od 45° względem ściany. Dotychczas to klasyczne rozwiązanie było zarezerwowane wyłącznie dla parkietów i podłóg z desek. Dziś chętnie układamy w ten sposób panele podłogowe (jeśli mają odpowiednie zamki) i płytki ceramiczne. Podłoga ułożona we wzór jodełki to dobry sposób na przemycenie do wnętrza odrobiny luksusu i elegancji. To ponadczasowy wzór, który z pewnością nie wyjdzie z mody przez co najmniej następną dekadę. Jodełka sprawdza się w odcieniach dębowych, które pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i rustykalnych nawiązujących do angielskich korzeni jodełki.

Co na podłogę?
Sposób ułożenia ceramiki na podłodze wnosi nową jakość do wnętrza – płytki naśladujące deszczułki, ułożone w jodełkę sprawiają, że posadzka z powodzeniem przypomina stary parkiet, tworząc tym samym wyjątkowy klimat w pomieszczeniu.
Opoczno
Co na podłogę?
Deska podłogowa ułożona w klasyczną jodełkę jest wyraźnym nawiązaniem do tradycji, ponieważ przywołuje na myśl eleganckie pomieszczenia z przeszłości – współczesna podłoga bez problemu wnosi do mieszkania niepowtarzalną atmosferę dawnych czasów.
BARLINEK

Co na podłogę? Rozwiązanie w rozmiarze XXL

Na podłogę coraz chętniej wybieramy produkty o dużych rozmiarach. Na rynku pojawiły się deski podłogowe, których długość dochodzi do 9 m, zaś płyty wielkoformatowe są najszybciej rozwijającym się segmentem w zakresie produktów gresowych czy spieków kwarcowych. Dziś bez problemu możemy kupić płyty o wymiarach przekraczających 1 x 3 m, które znakomicie imitują marmur czy beton. Płyty wielkoformatowe na ściany i podłogi dobrze komponują się z surowymi wnętrzami, podkreślając ich ponadczasowy charakter. Jednak równie dobrze sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych, a nawet w stylistyce glamour. Duże formaty zastosowane na podłodze optycznie powiększają przestrzeń, która staje się bardziej spójna. Mniejsza liczba łączeń sprawia też, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Przy użyciu płyt w rozmiarze XXL możemy uzyskać gładkie, niemal bezspoinowe powierzchnie.

Co na podłogę?
Wielkoformatowe płyty podłogowe muszą spełniać wiele wymagań, zarówno pod kątem wygody użytkowania, jak i trwałości oraz wyglądu.
Tubądzin

Funkcjonalne podłogi - płytki w salonie

O niezawodności podłóg z płyt czy płytek ceramicznych nie trzeba nikogo przekonywać. W przypadku tego materiału zazwyczaj wystarczy zdecydować się na odpowiedni wzór i odcień. Przy wyborze drewna jest trudniej, nie powinniśmy bowiem kierować się wyłącznie jego urodą, lecz również właściwościami. Drewno ułożone na podłodze powinno być odporne na ścieranie, zarysowania, nacisk oraz zawilgocenie. Z praktycznego punktu widzenia warto zadbać o to, by było łatwe do czyszczenia i pielęgnacji, a także dało się wielokrotnie odnawiać.

Wszystkie te wymagania spełnią posadzki drewniane, pod warunkiem że dopasujemy ich rodzaj do pomieszczenia. Posadzki drewniane zabezpiecza się najczęściej lakierem lub olejem (olejowoskiem). Błyszczące wykończenie drewna lakierem zwiększa odporność na ścieranie, ale jest bardziej śliskie. Matowa powierzchnia zaś ukrywa mankamenty, np. drobne uszkodzenia. Na matowej podłodze mniej też widać kurz i inne zabrudzenia. Z kolei olej wnika głęboko w strukturę drewna. Olejowana podłoga mniej się elektryzuje, więc nie przyciąga kurzu.

Co na podłogę?
Do bardziej eksploatowanych miejsc warto wybrać podłogę wykonaną z odpowiednio twardego drewna – najlepiej dębowego lub jesionowego. Należy zadbać, aby warstwa użytkowa miała odpowiednią grubość i pozwalała na wielokrotną renowację.
TARKETT
Co na podłogę?
Co na podłogę?
Shutterstock
Co na podłogę?
Co na podłogę?
Fot. producenci

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Co na podłogę? Materiały na podłogę w domu i mieszkaniu