Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekoracja okien. Jak udekorować okna na Święta?

Pressland, MP

Jak udekorować okna? W tym roku króluje minimalizm i skandynawska kolorystyka, choć zwolennicy stylów tradycyjnych także znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Dekorując okna na święta, skupiamy się w tym sezonie przede wszystkim na ich wyglądzie od strony wnętrza, a nie z zewnątrz budynku. To pewna nowość. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Dekoracja okien
Dekoracja okien
Fot.OknoPlus

Dekoracja okien w salonie

W naszych salonach najczęściej mamy duże okna, które same w sobie są ozdobą wnętrza. Nie trzeba wiele, aby taka ozdoba zyskała świąteczny charakter. Symboliczny, zielony akcent w postaci girlandy z gałązek jodły czy świerku „robi robotę”. Taka żywa i pachnąca świętami rama sprawdza się w każdym wnętrzu i można ją zastosować w aranżacjach o różnej stylistyce ( vintage, lofty, eko i in.). To nienachalna, uniwersalna ozdoba, która razem z choinką, bożonarodzeniowym wieńcem czy stroikiem na świątecznym stole, tworzy elegancką całość. W wersji minimalistycznej można ograniczyć się tylko do żywej zieleni – będzie wyglądać skromnie, ale pięknie i naturalnie. Ci, którzy wolą bogatsze dekoracje, mogą do gałązek dodać światełka albo nawet ozdobić je bombkami. Warto wtedy jednak zadbać o spójność kolorystyczną, wprowadzając barwny motyw przewodni. Z zielenią pięknie komponuje się wiele kolorów, ale złoto nigdy nie wychodzi z mody. W tym sezonie stawia się także na biel, granat, burgund czy… pudrowy róż.

Dekoracja okienna

Zamiast girlandy, na oknie można zawiesić również wieniec (lub wieńce). Ważną zasadą jest, aby umieścić je mniej więcej na poziomie wzroku dorosłej, stojącej osoby i koniecznie udekorować spójnie z tym, jak udekorowana jest choinka.

Pomysły na dekoracje okien w salonie. Co wybrać - firany, zasłony, a może coś innego?

Dekoracje okien
Dekoracje okien
Fot.OknoPlus

Dekoracja okien dachowych

Świąteczna aranżacja okna w pomieszczeniu ze skosami to pewne wyzwanie – zwłaszcza w przypadku okien dachowych. Trudniej cokolwiek na nich zawiesić, przestrzeń do zagospodarowania jest o wiele mniejsza, a do tego nie ma do dyspozycji parapetu, na którym można by umieścić ozdoby. W takiej sytuacji pozostaje posiłkować się zdobieniem szyb przy pomocy sztucznego śniegu w sprayu czy specjalnych farb do szkła i szablonów, dzięki którym łatwo tworzy się na oknie świąteczne kształty. Trzeba jednak uważać, aby nie popaść w przesadę i nie zafundować sobie czegoś kiczowatego. Umiar w ilości takich dekoracji i ich kolorystyce jest zdecydowanie mile widziany. Co prawda i taki śnieg i farby nakładane na szybę częściowo przepuszczają światło, ale zawsze dekorując okna w ten sposób, należy pamiętać, żeby nie zajmować całej powierzchni szyby. Nie wygląda to dobrze i jest po prostu niepraktyczne. Jeśli ozdabianie szyb nie wchodzi w grę, temat można potraktować minimalistycznie, ustawiając na przykład w pobliżu okna duże świece czy lampiony – najlepiej oczywiście w kolorze ozdób choinkowych.

Dekoracja okien na różne sposoby

Dekoracja okien dachowych
Dekoracja okien dachowych
Fot.OknoPlus

Dekoracja okien skandynawska

Takie „skandynawskie” podejście i ograniczenie świątecznych dekoracji do jednego czy dwóch kolorów – szczególnie do zestawu black & white – pozwala stworzyć niezwykle „lekki” i gustowny efekt we wnętrzu, w przeciwieństwie do, również modnego i eleganckiego, ale nieco cięższego w odbiorze, duetu czerni i złota.

Dekoracja okna narożnego i przeszklonej ściany

Nie wymaga dekoracji bo jest pięknie nawet bez niej. Taka tafla szkła da doskonałe tło dla dużej pięknie przystrojonej i oświetlonej choinki. Jeśli dopisuje szczęście i za oknem widać do tego śnieżną zimę, świąteczny, chwytający za serce klimat – murowany!

Co na okno do nowoczesnego salonu?

Dekoracja okien
Dekoracja okien
Fot. OknoPlus

Jak udekorować okna

Świąteczne dekoracje okien to może być również kompozycja ozdób (świece, gałązki, bombki etc.) ułożonych bądź ustawionych na parapecie wewnętrznym. Opcja taka sprawdza się szczególnie wtedy, gdy parapet jest dość szeroki. Na wąskim nie umieszcza się zbyt wielu rzeczy, bo nie zawsze wygląda to estetycznie. Jeśli w oknach są firany, można je subtelnie przyozdobić na przykład sznurami gwiazdek. To obecnie bardzo popularny motyw – również w postaci pojedynczej, dużej, podświetlanej gwiazdy, którą wiesza się lub stawia w oknie.

Dekoracja okien
Dekoracja okien
Fot. OknoPlus

Clou większości dekoracji świątecznych stanowią jednak najczęściej światełka. Ozdabia się nimi nie tylko choinki czy stroiki, ale także okna – od wewnątrz! Ważne jest jednak, aby były to lampki jednobarwne, by dekoracja wyglądała elegancko, a nie jarmarcznie – najlepiej białe – i by świeciły światłem ciepłym. Tworzy ono przyjazny dla oka, sprzyjający odprężeniu, bardzo przytulny nastrój we wnętrzu – idealny na święta.

Skomentuj:

Dekoracja okien. Jak udekorować okna na Święta?