Dracena (Dracaena L.)

Anna Morleo

Dracena (Dracaena L.) to krzaczasty lub drzewiasty sukulent, należący do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa drákaina, co znaczy  smoczyca. Draceny w naturze występują w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Azji, Afryki oraz na Wyspach Kanaryjskich, w około 40 gatunkach. Rośliny te są bardzo zróżnicowane pod względem wysokości (od 1 do 20 metrów), pokroju, formy , wielkości i wybarwienia liści, tworzenia kwiatów, itd. w.

Dracena
Dracena
Fot. Shutterstock/Anastacie

Dracena

Tylko nieliczne draceny są uprawiane w mieszkaniach i pomieszczeniach biurowych jako rośliny doniczkowe. Przez ich miłośników są szczególnie cenione za ciekawy pokrój, piękne, bujne liście, łatwość uprawy oraz zdolność do neutralizowania zanieczyszczeń oraz absorbowania związków takich jak: formaldehyd, toluen, benzen, trójchloroetylen i tlenek węgla.  Odmiany, które najlepiej oczyszczają powietrze to: dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena deremeńska.

Dracena koty

Jedynym przeciwskazaniem do uprawy dracen w mieszkaniu może być fakt, że rośliny te uznaje się za toksyczne dla małych dzieci i zwierząt domowych, a zwłaszcza kotów. Zawarta w dracenach substancja aktywna saponina – glikozyda  u ludzi może wywołać wymioty,  problemy z koncentracją i rozszerzenie źrenic, natomiast u zwierzą  wpływa na funkcje mózgu, powoduje skoki ciśnienia, spowolnienie akcji serca, problemy z układem pokarmowym i oddechowym.

Najpopularniejsze gatunki dracen

Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Jeden z najpopularniejszych gatunków draceny, o ciekawych, lancetowatych liściach, łagodnie opadających w dół i pięknych, pachnących, białych kwiatach.  Dracena wonna wytwarza pień, o wysokości do około 1,5 metra, z którego wyrastają szerokie (do 10 cm) i długie (50-70 cm) liście, które, w zależności od odmiany, układają się w pasy w kolorach zielony, limonkowy, biały, żółty, srebrzysty i fioletowy. Często u tej samej rośliny liście różnią się miedzy sobą szerokością pasów i wybarwieniem, w zależności od ilości światła. Roślina dorasta nawet do 2 metrów wysokości.

Najpopularniejsze odmiany draceny wonnej to:

 • dracena wonna 'Massangeana' o liściach z szerokim, żółtym paskiem po środku;
 • dracena wonna 'Victoria' o liściach z żółtym brzegiem i ciemnym, zielonym paskiem idącym przez środek;
 • dracena wonna 'Rothiana' o liściach skórzastych, ciemnozielonych, z białym brzegiem.

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Dracena obrzeżona, zwana też draceną wąskolistną, jest bardzo lubianym i łatwym w uprawie gatunkiem.  Ta pochodząca z Madagaskaru roślina, w warunkach domowych, dorasta do 1,8 metra wysokości. Jest ceniona za piękne, szpiczasto zakończone, ciemnozielone liście z czerwonawym obrzeżem, o długości od 30 do 40 cm, rosnące w  kępkach, zazwyczaj na kilku wierzchołkach. Pień wysmukły, pierścieniowaty.

Popularne odmiany draceny obrzeżonej to:

 • dracena obrzeżona ‘Bicolor’, o długich, lśniących, szaro-zielonych liściach, z obrzeżem koloru białego i czerwonego;
 • dracena obrzeżona ‘Tricolor’ o zielonych liściach, z różowym obrzeżeniem oraz ozdobnymi kremowymi paskami;
 • dracena obrzeżona ‘Colorama’ o wspaniałych, zielonych liściach, obrzeżonych czerwono-różowymi pasami.

Dracena Sandera (Dracaena braunii)

Dracena Sandera  to gatunek spopularyzowany w ostatnim czasie pod nazwą handlową "Lucky Bamboo". Wywodzi się z deszczowych lasów Azji, gdzie dorasta do 1,5 metra wysokości.  Ma sztywne, jasnozielone łodygi, z charakterystycznymi kolankami, przez co przypomina pędy bambusa.  Dracena Sandera ma wąskie, lancetowate, lekko skręcone liście, zielone z kremowo -białymi brzegami. W warunkach domowych hodowana w pojemniku z wodą lub w doniczce.

Najpopularniejsze odmiany draceny Sandera to:

 • Dracena Sanderiana SPIRALA MIX o spiralnie ukształtowanej łodydze i jasnozielonych liściach;
 • Lucky Bamboo GOLD o jasnozielonych liściach ze złocistym obrzeżeniem;
 • Lucky Bamboo WHITE o jasnozielonych liściach z białym obrzeżeniem.

Dracena odwrócona (Dracaena reflexa)

Dracena odwrócona to gatunek drzewiasty, który w naturze występuje na Madagaskarze, Mauritiusie oraz wyspach Oceanu Indyjskiego. Jako roślina doniczkowa jest ceniona za oryginalne, łukowato wygięte, długie, połyskujące, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami. Dorasta do około 1 metra wysokości. Z czasem jej dolne liście usychają, a ta część łodygi staje się naga.

Najbardziej rozpowszechnione odmiany draceny odwróconej to:

 • Dracena odwrócona ‘Song of Jamaika’ o ciemnozielonych liściach z białymi paskami na obrzeżeniach, spiralnie ułożonych na łodydze;
 • Dracena odwrócona ‘Song of India’ o  pięknie wybarwionych, wąskich liściach, spiralnie ułożonych na łodydze, z żółtymi paskami na obrzeżach;
 • Dracena odwrócona ‘Anita’ o delikatnych, zielonych, wąskich liściach, z łodygą plecioną lub w formie zdrewniałego pnia.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska  to jedna z najpiękniejszych i najbardziej dekoracyjnych dracen doniczkowych. Pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki, gdzie dorasta nawet do 5 metrów wysokości. Charakteryzuje się pięknym pióropuszem z szerokich liśćmi, o bardzo ładnie wyeksponowanych pasach. W doniczce dracena deremeńska zwykle dorasta do 1,5 - 2 metrów wysokości. Najpopularniejsze odmiany tego gatunku to:

 •  Dracena deremeńska ‘Warneckii’ o ciemnozielonych liściach z delikatnym, niebieskoszarym odcieniem i białym obrzeżem;
 • Dracena deremeńska ‘Yellow Stripe’ o jasnozielonych liściach z szerokimi, żółtymi pasami i bardzo dekoracyjnym pióropuszem liści;
 • Dracena deremeńska  ‘Bausei’ o ciemnozielonych liściach z białym pasem przechodzącym przez ich środek;
 • Dracena deremeńska ‘Lemon Lime’ o zielonych liściach z szerokimi, żółtymi pasami po bokach;
 • Dracena deremeńska ‘Artie’ o ciemnozielonych liściach, z cienką, żółtą obwódką;
 • Dracena deremeńska ‘Hawaiian Sunshine’  o ciemnozielonych liściach, z żółtym, szerokim pasem biegnącym przez środek;
 • Dracena deremeńska ‘Jade Jewels’ o ciemnozielonych liściach z białymi i szarymi pasami
 • Dracena deremeńska  ‘Malaika’ o żółto-zielonych liściach,  dwóch białych pasach i ciemnozielonym  obrzeżu.

Dracena smocza (Dracaena draco)

Dracena smocza, zwana również smoczym drzewem,  występuje w naturze tylko na Wyspach Kanaryjskich. Dorasta tam aż do 20 metrów wysokości, a jej korona ma kształt ogromnego parasola. Dracena smocza ma charakterystyczny, czerwony kolor żywicy, która jest uważana przez Guanczów za krew smoczycy. Najstarsza, 500-letnia, dracena smocza rośnie na Teneryfie. W mieszkaniu gatunek ten rośnie bardzo powoli i po około 10 latach dorasta do wysokości około 1 metra. Dracena smocza ma charakterystyczne, podłużno-lancetowate, ostro zakończone liście z czerwona obwódką, tworzące zwartą kępę, osadzoną na szczycie rozgałęzionego pnia. Po kilku latach dracena może zakwitnąć. Kwiaty mają zielonkawo-kremowy kolor i słodki zapach.

Dracena rozgałęziona (Draceana surculosa)

Dracena rozgałęziona to bardzo oryginalny gatunek draceny, pochodzący z Afryki Wschodniej.  Jej największym walorem dekoracyjnym są zielone, szerokie, owalne, zaostrzone na końcach, nakrapiane liście.  Wśród innych dracen wyróżnia się cienkimi łodygami skierowanymi na boki, co powoduje, że wielu kojarzy się z bambusem. Wymaga sporej wilgotności powietrza, dlatego często jest uprawiana nie tylko w doniczkach, ale również w oranżeriach i szklarniach. Dorasta do wysokości 60 - 180 centymetrów. Najpopularniejsze odmiany dracen rozgałęzionej to ‘Mike’ i ‘Florida Beauty”.

Dracena - uprawa

Stanowisko dla draceny

Wybierając stanowisko dla draceny,  postarajmy się znaleźć miejsce, w którym będzie dużo światła przez cały.  Najlepiej jeśli będzie to światło rozproszone, zwłaszcza w okresie adaptacji rośliny do nowych warunków.  W późniejszym okresie, większość dracen poradzi sobie również  w mocno nasłonecznionym miejscu. Więcej światła potrzebują odmiany o barwnych liściach, gdyż w cieniu ich kolory zanikną. Latem, najbardziej odpowiednia dla dracen jest temperatura pokojowa. Zimą nie powinna być niższa niż 15°C.

Podlewanie

Draceny, zwłaszcza latem, wymagają regularnego podlewania, ale niewielką ilością wody, tak aby ziemia była tylko lekko wilgotna. Podlewając zbyt obficie, możemy doprowadzić do przemoczenia korzeni i ich gnicia. Jeśli zaś dracena będzie miała zbyt sucho, to krawędzie jej liści zaczną brązowieć, a u odmian o barwnych liściach, opadać.  W sezonie draceny należy nawozić co dwa tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym. Draceny niezbyt dobrze znoszą suchego powietrza, dlatego warto je zraszać, zwłaszcza zimą. Zbyt mała wilgotność powietrza powoduje u dracen zasychanie końców liści.

Jak przesadzać dracenę?

Młode rośliny najlepiej przesadzać raz w roku. Starsze mniej więcej co 2-3 lata, gdy widzimy, że ich bryła korzeniowa nie mieści się w doniczce. Ziemia do dracen powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Najlepiej sprawdzi się specjalna ziemia do dracen lub kompostowa. Dobierając odpowiednią doniczkę dla naszej draceny wybierzmy taką, która będzie tylko o 1 rozmiar większa.

Rozmnażanie

Draceny rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe, pobierane wiosną lub przez sadzonki pędowe (fragment pędu z dobrze wykształconymi oczkami). Dracenę smoczą można rozmnażać generatywnie.

Choroby i szkodniki

Draceny są dość łatwe w uprawie i odporne na choroby i pasożyty, jednak, przy źle dobranym stanowisku lub niewłaściwym podlewaniu, osłabiona roślina może być podatna na choroby grzybowe i pasożyty. 

Najczęściej występujące u dracen choroby grzybowe to plamistość liści (brązowe plamy na liściach z szarym nalotem) i szara pleśń, które zwalczamy opryskiem chemicznym.

Szkodniki, które mogą zaatakować waszą dracenę to: tarczniki, przędziorki, wełnowce, wciornastki i czerwce.

Skomentuj:

Dracena (Dracaena L.)