Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi wejściowe: czym się kierować przy ich wyborze?

Redakcja/Tekst: Anna Król

Drzwi wejściowe wyznaczają granicę między przestrzenią ogólnodostępną a prywatną. Ich wygląd jest wizytówką domu, ale częściej oglądamy je od środka. To one decydują więc o stylu przedpokoju, korytarza i holu. O czym powinniśmy pamiętać, kiedy planujemy wymienić drzwi wejściowe?

drzwi wejściowe
Drzwi wejściowe Simple
VOX

Drzwi wejściowe: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drzwi wejściowe różnią się między sobą stylem i formą. Wybór to kwestia gustu i oczekiwań mieszkańców domu. Jedni stawiają na wysoką jakość wykonania i trwałość, drudzy – na estetykę i nowoczesny design. Warto jednak szukać równowagi między względami praktycznymi i estetyką, stawiając przy tym na jakość. Od tego, jakie drzwi wejściowe zostaną zamontowane w domu, zależy bowiem bezpieczeństwo i komfort domowników. Dobrze jest więc wiedzieć, na jakie parametry techniczne zwracać uwagę. Nie bez znaczenia jest współczynnik przenikania ciepła U (określany także jako Ud). Jest on szczególnie ważny w domach jednorodzinnych. Powinien on wynosić nie więcej niż 1,3 W/(m2K). Im mniej, tym mniejsze straty ciepła. Z kolei przy wyborze drzwi wejściowych do mieszkania w bloku znacznie lepiej brać pod uwagę izolacyjność akustyczną, dzięki której odetną nas od dźwięków odbiegających z klatki schodowej. Współczynnik Rw nie powinien być niższy niż 30 dB. Tu im więcej, tym ciszej. Każde kolejne 3 dB to dwukrotne zmniejszenie natężenia hałasu.

Drzwi zewnętrzne drewniane >>

Drzwi wejściowe: szary kolor ponad wszystko

Od kilku sezonów różne odcienie szarości są chętnie wykorzystywane w aranżacjach wnętrz. Przede wszystkim dlatego, że jest uniwersalny. Pasuje do różnorodnych wnętrz i nie opatrzy się przez lata. Po prawdziwym boomie na szare sofy i ściany, przyszedł czas na szare drzwi wejściowe. Gustowna szarość sprawdza się w loftowych aranżacjach, których filar stanowią proste formy i naturalne materiały. Pasuje też do stonowanych, minimalistycznych aranżacji oraz nowoczesnych przestrzeni, pełnych wyrazistych barw.

Drzwi wejściowe: materiały i budowa >>

drzwi wejściowe
Ciemne, antracytowe lub czarne skrzydła dobrze komponują się z jasną elewacją budynku, ale też z niemal każdym stylem wnętrza.
Fot. TIKKURILA

Drzwi wejściowe: drewno i jego imitacje

Wciąż popularne są drzwi wejściowe drewniane lub naśladujące rysunek i kolor drewna. Jeszcze do niedawna utartym schematem w aranżacji dodatków domu było dobieranie stolarki – okien i drzwi – w jednym kolorze. Dziś nie jest to konieczne. Możemy mieć drzwi z zewnątrz dopasowane do koloru elewacji lub klatki schodowej, a od środka – do aranżacji wnętrza. Drzwi drewniane łatwo dobrać do innych elementów wystroju – posadzki, mebli, okładzin ściennych. W małych holach lepsze będą drzwi wejściowe w jaśniejszych kolorach gatunków takich jak brzoza, sosna, jesion, klon, dąb bielony czy jasny buk. Do przestronnych wejść można zastosować drzwi w kolorach ciemniejszych: wenge, orzech, dąb i wiśnia, a także egzotyczne odmiany, takie jak heban czy palisander. Ciekawie wyglądają połączenia kontrastowe: jasne drewno zestawione z ciemnym. Jeżeli chcemy dobrać odcienie podobne, najbezpieczniej zdecydować się na jeden gatunek drewna. Drewno jest materiałem naturalnym, którego każdy kawałek może mieć inny kolor oraz usłojenie.

Drzwi wejściowe - montaż i wyposażenie >>

Drzwi wejściowe: ciepło i bezpieczeństwo

Dom to miejsce, w którym każdy powinien czuć się bezpiecznie. Pierwszym zabezpieczeniem przed intruzami są drzwi wejściowe. Dobrze, jeśli są antywłamaniowe. Za takie uznaje się drzwi klasy trzeciej lub czwartej. Drzwi powinny mieć również odpowiednie zawiasy, uniemożliwiające wyjęcie skrzydła z ościeżnicy. Montuje się specjalne bolce lub haki antywłamaniowe, które dodatkowo blokują ich wyjęcie. Bardzo ważnym elementem jest również zamek. To właśnie on uruchamia rygle, znajdujące się w drzwiach. Powinien być przysłonięty od zewnątrz osłonkami z dobrej stali, co uniemożliwi jego przewiercenie. W domach jednorodzinnych warto także wziąć pod uwagę szczelność drzwi wejściowych oraz sposób ich osadzenia, na przykład niski próg. Dzięki temu można znacznie ograniczyć straty ciepła.

Jak odpowiednio dbać o drzwi wejściowe? >>

Drzwi wejściowe: 100 procent bieli

Modny trend stanowi też biel – białe drzwi wejściowe rozświetlą pomieszczenie i sprawdzą się w licznych zestawieniach kolorystycznych – od stonowanych wnętrz w jasnych barwach po te bardziej wyraziste. Drzwi wewnętrzne w kolorze białym to dobry pomysł dla osób, które lubią często zmieniać wystrój mieszkania. Niezależnie od koloru ścian, rodzaju podłogi i charakteru dodatków białe drzwi mogą pozostać niezmienne – dopasują się do niemal każdej metamorfozy pomieszczenia. Odcieni bieli jest wiele. Dlatego można się też zdecydować na malowanie drzwi. Trzeba tylko zadbać o to, by wybrana farba do drzwi miała odpowiednią jakość, która zapewni jej dobre krycie. Dzięki temu nie będzie nieestetycznych prześwitów, a kolor zachowa trwałość.

Jakie drzwi wejściowe wybrać? >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi wejściowe: czym się kierować przy ich wyborze?