Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kiedy sadzić hortensje bukietowe i krzewiaste?

Wiesław Gawryś

Hortensje słyną z ogromnych kwiatostanów. Nie wszystkie jednak gatunki znoszą zimy w naszych ogrodach. Przedstawiamy dwa atrakcyjne, a przy tym odporne na mrozy: bukietową i krzewiastą.

Hortensja bukietowa Polar Bear - Do jednorazowego użytku
Hortensja bukietowa Polar Bear
Fot. Wiesław Gawryś/ Arboretum w Wojsławicach

Hortensje

Hortensje są najczęściej szeroko rozrośniętymi krzewami o dość dużych liściach. Ich kwiatostany składają się z dobrze widocznych, barwnych kwiatów płonnych, które wabią owady oraz z drobniutkich kwiatów płodnych. Te ostanie wkrótce po zapyleniu zasychają, ale płonne bardzo długo utrzymują się na pędach. Co ciekawe, w miarę rozwoju, stopniowo zmieniają one barwę: na przykład z zielonej na białą albo z białej na różową. Gdy zetniemy je we wrześniu, dadzą się zasuszyć i będą zdobić mieszkanie nawet przez kilka lat!

Zarówno hortensja bukietowa jak i krzewiasta są odporne na mrozy i można je uprawiać nawet w najchłodniejszych, tj. północno- wschodnich rejonach Polski. Obie kwitną na jednorocznych, czyli wyrosłych wiosną pędach. To ważne przy terminie cięcia – ich gałązki skracamy wiosną.

Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens)

Mam ją w ogrodzie od wielu lat. Mój okaz należy do odmiany ‘Anabelle’. Tworzy gęsty kulisty krzew o średnicy około 1,5 m i nigdy nie zawiodła mnie co do obfitości kwitnienia. Jej kuliste kwiatostany osiągają średnicę 25-30 cm i często pędy uginają się pod ich ciężarem. Wówczas krzew podpieram.

Kwiaty zaczynają się rozwijać pod koniec czerwca. Najpierw są zielonkawe, potem bieleją i takie pozostają przez około 2 miesiące. Gdy znów przybiorą zielonkawy odcień – są gotowe do ścinania (ścięte wcześniej są nietrwałe).

‘Anabelle’ doskonale się sprawuje i w pełnym słońcu i w półcieniu. W głębokim cieniu tworzy trochę zbyt cienkie pędy, ale kwitnie także obficie.

Oprócz tej odmiany na uwagę zasługują: ‘Grandiflora’ białych kwiatostanach (średnicy 15-20 cm) oraz różowa ‘Invicibelle’ (śr. 15- 20 cm).

Hortensja krzewiasta 'Anabelle' -Do jednorazowego użytku
Hortensja krzewiasta 'Anabelle'
Fot. Wiesław Gawryś/Arboretum w Wojsłwicach

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

To gatunek godny polecenia nawet dla początkujących ogrodników, bo jest łatwy w uprawie i odporny. Poznamy go po charakterystycznym, stożkowatym kształcie kwiatostanów, którymi są – wiechy. Ich długość, zależnie od odmiany dochodzi do 25- 30 cm. W miarę dojrzewania  przebarwiają się na różowo lub malinowo. Zdobią krzewy od sierpnia aż do późnej jesieni. Pięknie wyglądają przysypane śniegiem.

Krzewy hortensji bukietowej, zwanej też wiechowatą występują w wielu odmianach, mają dość luźny pokrój i dorastają do ponad 2 m wysokości. Można z nich także wyprowadzać formy drzewkowate na pniu, jeśli pozostawimy jeden pęd i będziemy wycinać z niego boczne pędy aż do 80-100 cm Taką formę warto wesprzeć palikiem.

W moim ogrodzie rośnie odmiana ‘Limelight’ o kwiatostanach zielonożółtych na początku, potem kremowobiałych, a jesienią lekko różowych. Posadziłem też ‘Polar Bear’, której kwiatostany są mocno zbite i długie. One także zmieniają barwy, ale latem zachwycają śnieżna bielą.

Za najładniejszą uchodzi ‘Vanille Fraise’, noszącą przydomek „truskawki z bitą śmietaną”, bo jej kwiatostany są różowe u dołu, a białe u góry.

W sumie w sprzedaży znajdziemy około 30 odmian hortensji bukietowej. Wszystkie kwitną na jednorocznych pędach.

Ten gatunek może rosnąć na stanowiskach nasłonecznionych i lekko zacienionych. Przy niedoborze światła słabiej kwitnie.

Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise' - Do jednorazowego użytku
Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise'
Fot. Wiesła Gawryś/Arboretum w Wojsławicach

Gdzie posadzić hortensje?

Obie hortensje mają tę cechę, że gdziekolwiek je posadzimy – czy to przy ścianie domu, czy pośrodku, trawnika, czy też pośród innych krzewów – prezentują się znakomicie. Świetne tło stanowią dla nich wysokie iglaki o ciemnej zieleni. Ich okazami można uzupełniać rabaty bylinowe lub trawiaste. 

Hortensja piękna cały rok. Jak pielęgnować hortensję w ogrodzie i na tarasie>>>

Kiedy sadzić hortensje bukietowe i krzewiaste do gruntu w ogrodzie?

Są łatwo dostępne w szkółkach, sklepach (także internetowych) i centrach ogrodniczych od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najlepiej je sadzić przed rozwojem liści – w marcu, kwietniu, albo po ich opadnięciu – w październiku. Ale przyjmą się nawet kwitnące okazy, jeśli będziemy je obficie podlewać po posadzeniu. Unikałbym tylko sadzenia podczas silnych upałów, bo wtedy rośliny są osłabione. 

Przesadzanie hortensji>>>

Kiedy sadzić hortensje z doniczki?

Oba omawiane gatunki kupujemy tylko w doniczkach i sadzimy do gruntu od wiosny do jesieni. 

Hortensje ulubione podłoże

Hortensje sadzimy w ziemi bogatej w próchnicę, a więc dość lekkiej i przepuszczalnej, a przy tym żyznej. Najważniejsze jednak, by miała odczyn kwaśny lub lekko kwaśny o pH w zakresie 4,5-6,5.  

Najlepiej kupić w workach ziemię dla hortensji i wsypać ją do dołka dwukrotnie głębszego i szerszego od bryły korzeniowej zakupionego krzewu. Jeśli takiego podłoża nie ma w sklepie, kupujemy ziemię ogrodową i mieszamy ją z kwaśnym torfem w proporcji pół na pół. Ewentualnie wykorzystujemy własny kompost i mieszamy go z kwaśnym torfem.

Po posadzeniu roślin, podłoże wokół nich ściółkujemy warstwą kory grubości ok. 10 cm. Zabezpiecza ona korzenie przed mrozem, glebę przed utratą wilgoci.

Kiedy przesadzać hortensje?

Kiedy nie możemy się zdecydować na stałe miejsce hortensji możemy je bezkarnie przesadzać, ale tylko wczesną wiosną (początek kwietnia) jeszcze przed porą kwitnienia. 

Hortensja podlewanie

W pierwszym roku po posadzeniu, a także podczas pierwszej zimy (gdy nie ma śniegu, ani deszczu) hortensje podlewamy w taki sposób, by ziemia była stale lekko wilgotna. Roślinom szkodzi woda bogata w wapń, czyli twarda.

Podczas upałów najlepiej podlewać rano i unikać moczenia kwiatostanów i liści.

Hortensja nawożenie

Optymalny dla tych krzewów jest nawóz dla hortensji, którym karmimy je od wiosny do sierpnia, dwu-trzykrotnie. Jeśli takiego nie mamy, kupujemy nawóz dla roślin kwasolubnych. Ważne, by zawierał żelazo i magnez, bo bez tych składników na liściach hortensji pojawiają się chlorotyczne (jasne) plamy.

Roślin tych nie nawozimy później niż w sierpniu, by ich pędy zdążyły zdrewnieć do zimy. W sierpniu i wrześniu, możemy ewentualnie zastosować nawóz jesienny dla gatunków kwasolubnych, który wzmacnia rośliny przed zimą. 

Kiedy przycinać hortensję?

Oba gatunki tworzą pąki na pędach jednorocznych więc najlepiej je ciąć wczesną wiosną , zanim się zazielenią.  Młodym okazom skracamy pędy nad 2-3 pąkiem od dołu, co sprzyja zagęszczeniu. U starszych okazów skracamy gałęzie o 1/3 długości.

Hortensja ‘Anabelle’ ma tendencję do tworzenia nadmiernej ilości cienkich gałązek. Wczesną wiosną wycinamy wszystkie najsłabsze u samej podstawy krzewu, a pozostałe skracamy.

Co kilka lat odmładzamy okazy obu gatunków, wycinając większość najstarszych pędów, a pozostawiając kilka młodych, najsilniejszych, które też skracamy o 1/3 długości.

Hortensja bukietowa Limelight ( Hydrangea paniculata ) – jak uprawiać?>>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kiedy sadzić hortensje bukietowe i krzewiaste?