Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak się ochłodzić? Sprawdzone metody

Redakcja/Anna Król

Jak się ochłodzić w trakcie upałów? W tym czasie każdemu marzy się powrót do przyjemnego, chłodnego domu i odpoczynek od słońca w zacienionych pomieszczeniach. Jak uzyskać taki efekt we własnym mieszkaniu? Jak się ochłodzić skutecznie?

klimatyzacja chłód klimatyzery klimatory klimatyzatory osłonny okienne rolety żaluzje parasole markizy wentylatory
Aby cieszyć się komfortowym chłodem w domu, gdy temperatura na zewnątrz dochodzi do 40°C, warto zaplanować montaż klimatyzacji.
Fot. Shutterstock.com

Duże przeszklenia, często sięgające od podłogi do sufitu, nadają budynkom lekkości i wpuszczają do wnętrz dużo światła, które rozjaśnia pomieszczenia oraz optycznie je powiększa. Wraz ze światłem do pomieszczeń wpadają także promienie słoneczne, które nagrzewają wnętrza. O ile zimą ten efekt nas cieszy, o tyle w upalne letnie dni bywa uciążliwy. Dodatkowo światło słoneczne wpływa negatywnie na barwniki w tkaninach, farbach i innych materiałach, a z czasem powoduje ich blaknięcie. Latem okna dobrze jest więc zasłaniać. A co jeśli mamy taras lub balkon od strony południowej lub południowo-zachodniej? Na szczęście są sposoby, aby i tam zapewnić cień.

Zobacz także: Klimatyzator monoblokowy bez jednostki zewnętrznej >>

Jak się ochłodzić? Sprawdzone metody

Nie da się zaprzeczyć, że najskuteczniejszym sposobem na schłodzenie pomieszczeń w domu jest klimatyzacja. Jaką klimatyzację wybrać? Decyzję dotyczącą rodzaju urządzenia możemy podjąć sami. Do wyboru mamy klimatyzatory ścienne, przypodłogowo-podsufitowe, kanałowe i kasetonowe. Klimatyzator powinien być cichy, aby nie przeszkadzać w czasie snu, energooszczędny i zapewniający jak najczystsze powietrze. Aby klimatyzacja jak najlepiej spełniała swoją funkcję, wcześniej trzeba podjąć decyzję, ile pomieszczeń chcemy schłodzić, jaką mają powierzchnię i jaki jest układ wnętrz. Do skutecznego obniżenia temperatury w całym mieszkaniu najlepiej wybrać opcję multi split: jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka klimatyzatorów wewnętrznych, umieszczonych w różnych pomieszczeniach.

Zobacz także: Klimatyzator. Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów domowych >>

Jak się ochłodzić? Przenieś wiatr

Nie zawsze mamy możliwość zainstalowania klimatyzacji w domu. Dobrze jest wówczas rozważyć zakup wentylatorów, klimatyzatorów mobilnych, klimatyzerów i klimatorów. Pierwsze z nich są powszechnie znane i łatwo dostępne w wersjach o różnej wielkości i mocy nawiewu, regulowanym kącie nachylenia i wysokości. Na uwagę zasługują modele z funkcją nawilżania mgiełką, wytwarzaną za pomocą technologii ultradźwiękowej. Dodatkowo mają funkcję jonizatora zapewniającą przyjemny klimat w pomieszczeniu.
Klimatyzatory przenośne (mobilne) można umieścić w dowolnym miejscu wszędzie tam, gdzie mamy możliwość zamocowania rury wyrzutowej, która wchodzi w skład zestawu urządzenia. Nie można ich mylić z klimatyzerami i klimatorami, które rury nie mają. Są one wyposażone w pojemnik na wodę lub lód, potrzebny do chłodzenia. Po ustawieniu jednej z prędkości wentylatora rozpoczyna się parowane dające przyjemne odczucie chłodu i nawilżenia powietrza.

Zobacz także: Klimatyzacja domowa: montaż, rodzaje, opinie. Jaką klimatyzację do domu wybrać? >>

Jak się ochłodzić? Zatrzymaj słońce za oknem

Jednym ze sposobów utrzymania we wnętrzach przyjemnego chłodu są osłony zewnętrzne. Najpopularniejsze – i zarazem najskuteczniejsze – są rolety zewnętrzne. Po opuszczeniu odbijają one promienie słoneczne, uniemożliwiając im dostęp do szyby i jej nagrzewanie. W upalne dni stanowią więc barierę, dzięki której łatwiej utrzymać temperaturę wnętrza na odpowiednim poziomie. Wystarczy rano opuścić rolety – wówczas wnętrze tak się nie nagrzewa, panuje w nim przyjemny chłód. Letnią nocą zostawiamy rolety podniesione i otwarte okna, aby skorzystać z różnicy temperatur i w naturalny sposób ochłodzić pomieszczenia. Oprócz rolet do wyboru mamy okiennice, markizy pionowe, żaluzje fasadowe i rolety typu „screen”. Działają one na takiej samej zasadzie co rolety zewnętrzne.

Zobacz: Osłony zewnętrzne >>

Zobacz także: Rolety zewnętrzne - jakie wybrać? Rodzaje i sposoby sterowania >>

Jak się ochłodzić? Schroń się w cieniu

Zacienione miejsce pod markizą, pergolą, parasolem czy przeciwsłonecznym żaglem pozwoli nam bez obaw cieszyć się ciepłymi, letnimi dniami na tarasie. W zależności od potrzeb możemy osłonić całkiem sporą przestrzeń lub jej niewielką część. Przy wyborze markiz, parasoli i żagli przeciwsłonecznych duże znaczenie ma tkanina. Najczęściej wybierane są markizy białe lub kremowe. Mimo, że chronią nas przed silnymi promieniami słonecznymi, tworzą jasną przestrzeń, bo nie blokują ich całkowicie. Jednak, jeśli tylko zapragniemy, możemy wybrać osłony w innych kolorach – będą wyglądać żywiej i bardziej energetycznie, a cień będzie nieco głębszy.

Zobacz: Osłony przeciwsłoneczne: jak przetrwać upały? >>

Jak się ochłodzić? Steruj słońcem

Jeśli z jakiegoś powodu nie jest możliwe zamontowanie na elewacji elementów chroniących przed słońcem, pozostaje montaż przesłon od wewnętrznej strony. Aby skutecznie chronić się przed słońcem, warto wybrać rolety wykonane z materiału, który odbija promienie słoneczne. Rolety tego typu od strony okna kryte pokryte są specjalną powłoką, która stanowi barierę dla ciepła. Promienie słoneczne nie przedostają się przez tkaninę rolety do wnętrza, pozostawiając je przyjemnie chłodne. Rolety z powłoką odbijającą promienie UV jednocześnie zaciemniają wnętrze. Alternatywą dla rolet są żaluzje. Montowane w ścisło przylegających do ramy okiennej prowadnicach ograniczają wpadanie promieni słonecznych. Najlepiej będą się one odbijały od żaluzji w jasnych kolorach.

Zobacz: Dekoracja okna: firany, zasłony, rolety, żaluzje >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak się ochłodzić? Sprawdzone metody