Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kiedy sadzić tuje? Czy pora ma znaczenie?

Robert Gutowski

Tuja ogrodowa (żywotnik) – zapewne najpopularniejsza roślina ozdobna w Polsce, która od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Znajdziemy ją w każdej szkółce, sklepie ogrodniczym, a nawet w dyskontach spożywczych. Jak i kiedy sadzić tuje? W jakich odstępach? Jakie sadzonki wybrać? Przedstawiamy praktyczny poradnik w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Encyklopedia roślin: Odmiana zywotnika zachodniego  Smaragd  tworzy bar
Odmiana zywotnika zachodniego Smaragd tworzy bar

Tuja - wiecznie zielona roślina w Twoim ogrodzie

Żywotniki to zimozielone drzewa lub krzewy należące do rodziny cyprysowatych iglaków. Tuja pochodzi z Ameryki Północnej i Azji. W polskich ogrodach zdobyły niezwykłą popularność jako rośliny ozdobne, najczęściej na długi pas żywopłotu. Ich piękny wygląd oraz przyjemny, żywiczny zapach sprawiły, że znajdują się w większości przydomowych ogrodów. Pamiętać należy, że tuja najlepiej rośnie na miejscach słonecznych lub półcienistych stanowiskach i umiarkowanej wilgoci. Tuje są odporne na mróz. W zależności od odmiany przybierają barwy: zieloną, żółtą, jadsnozieloną, rudawą. Ich gałęzie są płaskie, wachlarzowate, zwisające lub pnące się do góry. Mnogość odmian żywotników jest tak duża, że z powodzeniem znajdziemy odpowiednie egzemplarze na gęste szpalery, do małych ogrodów, na skalniaki, okrywowe, odmiany duże, karłowate, stożkowate, kuliste i wiele innych. Jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki będą bez problemów zdobić nasz ogród i spełniać swoje funkcje.

Co ile sadzić tuje?

To, jak gęsto powinniśmy posadzić tuje zależy głównie od dwóch czynników: wielkości sadzonek oraz odmiany, którą wybierzemy. Powinniśmy się kierować zasadą, że rośliny, które będą żywopłotem nieprzycinanym powinniśmy posadzić minimalnie gęściej niż ich docelowa średnica. Wówczas dorosłe rośliny będą tworzyły zwartą ścianę zieleni. W przypadku żywopłotu strzyżonego, powinniśmy dodać dodatkowe centymetry ponieważ cięcie roślin od góry powoduje, że się zagęszczają i są szersze minimum o 20 cm. Pamiętajmy, że należy sadzić tuje niezbyt gęsto by nie ocierały się siebie i nie traciły na wyglądzie. Przed posadzeniem powinniśmy dokładnie zapoznać się z charakterystyką wzrostu konkretnej odmiany - należy zachować im odpowiednią odległość.

Poniżej przedstawiamy, w jakiej odległości, czyli jak gęsto sadzić poszczególne sadzonki odmiany żywotnika:

  • żywotnik zachodni 'Aureospicata' (tuja zachodnia) – w rzędzie co 0,8 – 1 m
  • żywotnik zachodni 'Aurescens' - w rzędzie co 0,6 – 0,8 m
  • żywotnik zachodni 'Brabant' - w rzędzie co 0,7 – 0,8 m
  • żywotnik zachodni 'Columna' - w rzędzie co 0,6 – 0,8 m
  • żywotnik zachodni 'Europe Gold' - w rzędzie co 0,6 – 0,8 m
  • żywotnik zachodni 'Frieslandia' - w rzędzie co 0,8 – 1 m
  • żywotnik zachodni 'Holmstrup'- w rzędzie co 0,5 – 0,6 m
  • żywotnik zachodni 'Golden Smaragd' - w rzędzie co 0,5 – 0,6 m
  • żywotnik zachodni 'Malonyana' - w rzędzie co 0,6 – 0,8 m
  • żywotnik zachodni 'Rheingold' - w rzędzie co 0,5 – 0,6 m
  • żywotnik zachodni 'Smaragd' (tuja Szmaragd) - w rzędzie co 0,6 – 0,8 m
  • żywotnik zachodni 'Spiralis' - w rzędzie co 0,8 – 1 m
  • żywotnik zachodni 'Sunkist' - w rzędzie co 0,6 – 0,8 m
  • żywotnik zachodni 'Wagneri' - w rzędzie co 0,8 – 1 m
  • żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' - w rzędzie co 0,6 – 0,8 m
  • żywotnik zachodni 'Atrovirens' - w rzędzie co 0,8 – 1 m
  • żywotnik zachodni 'Gelderland' - w rzędzie co 0,6 - 0,8 m
  • żywotnik olbrzymi 'Kórnik' - sadzić w rzędzie co 0,8 - 1 m
  • żywotnik wschodni (Thuja orientalis) - niskie odmiany do swobodnego wzrostu

Sadzenie tuj w ogrodzie

Musimy zacząć od odpowiedniego przygotowania samej rośliny. Jeżeli postawiliśmy na tuje w doniczkach, najlepiej gdy wyjmiemy je z doniczek i wstawimy do wiadra z wodą tak by bryła korzeniowa znalazła się wodzie, aby cały system korzeniowy porządnie nią nasiąkły.  Jak się sadzi tuje z gołym korzeniem? Żywotniki kopane z gruntu zapakowane w jutę sadzimy razem z workiem, możemy to zrobić w każdych warunkach do kilku dni od momentu zakupu. Niektórzy twierdzą, ze jeżeli sadzonki zostały natomiast zapakowane w folię, musimy ją usunąć i bezzwłocznie umieścić w gruncie. Żywotniki umieszczamy w wykopanych wcześniej dołkach, których rozmiar powinien być dwa razy większy niż wielkość bryły korzeniowej, wysypanych dobrą ziemią do iglaków. Warto dobrze wybrać docelowe miejsce bo później będzie trudno przesadzać tuje.

Sadzimy tuje - na co zwrócić uwagę?

Najmniej problematyczne do sadzenia będą młode sadzonki zakupione w donicach. Są one powszechnie dostępne nawet w marketach, lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Natomiast jeżeli mamy taką możliwość i więcej czasu poświęcimy na sadzenie to najlepszym rozwiązaniem będą tuje kopane z gruntu. Tuje rosnące w gruncie, w dobrej szkółce, mają  stały dostęp do wody i składników pokarmowych oraz więcej miejsca, dzięki czemu rosną szersze i bardziej zwarte.

 Jak przygotować podłoże pod sadzenie tuj?

Mimo, iż powszechnie uważa się, że tuje rosną wszędzie i na każdej glebie, to ziemia pod tuje powinna być odpowiednio przygotowana ze specjalnym podłożem, aby drzewka mogły zdrowo rosnąć. Żywotniki potrzebują dość żyzne podłoże i przede wszystkim wilgoci. Gliniaste i zbyt piaszczyste podłoża nie będą więc dla nich dobre.

Należy posadzić tuje na sprawdzonym miejscu. Niepoprawne będzie także posadzenie żywopłotu z tuj na działce zaraz po zakończeniu budowy, gdzie ziemia będzie ubita i zanieczyszczona. Podłoże powinniśmy odpowiednio przygotować, spulchniając je. Możemy to zrobić przekopując miejsce, gdzie planowane jest sadzenie na głębokość szpadla lub wykonanie spulchnienia odpowiednim sprzętem. Dobrze byłoby także usunąć trawę i pomyśleć o późniejszym ściółkowaniu np. korą w celu utrzymania wilgotności podłoża (parowanie wody)

Kiedy sadzić tuje najlepiej?

Wiele osób zastanawia się, od kiedy oraz do kiedy najlepiej sadzić tuje. Tuje możemy sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni, czyli przez cały okres wegetacyjny. Tuje to rośliny dość odporne na mróz zatem lekkie przymrozki kilka tygodni po posadzeniu nie powinny stanowić problemu (o ile nie były osłabione). W przypadku sadzenia tuj oczywiście warto wystrzegać się najcieplejszych dni w środku lata, kiedy podlewanie będzie problematyczne. Sadząc tuje duże znaczenie ma także rodzaj zakupionych sadzonek.

Jak dbać o tuje?

Posadzone rośliny tui nie są zbyt wymagającymi roślinami. W pielęgnacji żywotników trzeba się kierować trzema podstawowymi zasadami, które zapewnią im dobry i zdrowy wygląd: podlewanie, przycinanie i nawożenie.

Podlewanie

Odpowiednie nawadnianie powinno być dostosowane do wielkości roślin oraz rodzaju gleby i pory roku. Od wiosny do jesieni szczególnie ważne jest regularne podlewanie wodą gruntowa, w pozostałych miesiącach również, jeżeli długo jest sucho. W okresach suszy trzeba je częściej nawadniać ze względu na dość płytki system korzeniowy. Bardzo pomocne będzie ściółkowanie roślin, dzięki czemu będą dłużej trzymały wilgoć.

Przycinanie

Tuje przycinamy od wiosny do końca lata, zazwyczaj dwa razy w sezonie. Pierwsze cięcie wykonujemy nie wcześniej niż rok po posadzeniu na tujach, które osiągnęły minimum 1,5 m. Przycinanie dostosowujemy do odmiany danego żywotnika oraz funkcji, jaką ma spełniać.

Nawożenie

Jeżeli tuje zostały posadzone w dobrym miejscu i w żyznej, odpowiednio przygotowanej glebie oraz są odpowiednio nawadniane, będą rosły zdrowo i pięknie wyglądały. Warto im jednak dodatkowo od czasu do czasu dostarczyć składników odżywczych. Nawozy dedykowane żywotnikom dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym. Przy nawożeniu wiosennym możemy dostarczyć tujom azotu, jesienią więcej fosforu i potasu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kiedy sadzić tuje? Czy pora ma znaczenie?