Kompaktowe mieszkanie w kilku krokach
Mieszkania kompaktowe nie są duże, za to urządzone w taki sposób, aby zaspokajały codzienne potrzeby użytkowników. Mają być atrakcyjne wizualnie i zapewniać komfort. Jak urządzić takie lokum, by wykorzystać jego potencjał?
Mieszkanie przede wszystkim powinno zapewniać wygodę, odpoczynek i regenerację sił. Jeśli posiadamy rodzinę - również stanowić przyjazną przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, a dzieciom do nauki, zabawy i rozwoju. O czym pamiętać, aranżując przestrzeń w mieszkaniu kompaktowym, czyli 40-metrowym z dwoma pokojami i aneksem kuchennym lub 60-metrowym z trzema pokojami?
Zabudowa - meble na wymiar
Odpowiednio zaprojektowana zabudowa pozwoli nam lepiej wykorzystać i zorganizować przestrzeń, np. w kuchni czy garderobie, będzie też modnym elementem aranżacji. Warto zdecydować się na jednolitą zabudowę meblową od podłogi do sufitu, która będzie bardziej pojemna niż gotowe modele szaf i szafek. Ponadto takie rozwiązanie wpisze się w modny trend japandi, czyli styl łączący skandynawski minimalizm z inspiracjami czerpanymi z Dalekiego Wschodu.
W aranżacji kuchni najlepszym wyborem będą proste meble o gładkich, jednolitych frontach. W szafkach górnych warto zastosować podnośniki, które dzięki swej bezzawiasowej konstrukcji i małym wymiarom pozwolą na schowanie większej liczby rzeczy, ponadto ułatwią użytkowanie szafek. Projektując meble kuchenne weźmy też pod uwagę szuflady z cienkimi i prostymi bokami, które są bardziej pojemne niż tradycyjne.
Zabudowa na wymiar będzie też dobrym pomysłem w urządzaniu garderoby. Alternatywnie możemy zabudować wnękę w przedpokoju lub sypialni i tam stworzyć miejsce do przechowywania odzieży, obuwia, itp. Pomocny będzie zestaw stelaży z drążkami oraz poziomymi prowadnicami, na których możemy zamontować m.in. stojaki na buty, wieszaki na spodnie, organizery na biżuterię czy kosze na pranie. Warto też zadbać o pantografy, które pozwolą na łatwy dostęp do górnych partii szafy.
Dobrze zorganizowane przechowywanie
Dobra organizacja jest podstawą w planowaniu kompaktowego mieszkania. Uporządkowanie przestrzeni jest ważne szczególnie na niewielkim metrażu. Myśląc o organizacji kuchni, warto zwróci uwagę na szuflady, które mogą pomieścić ciężkie przedmioty – idealnie sprawdzi się tu seria szuflad Hafele Matrix S o udźwigu do 35 kg. W kuchni nieodzowna będzie też narożna szafka wysuwająca się poza korpus oraz wygodny system do segregacji śmieci, montowany na dnie szuflady i dający duży wybór konfiguracji w zależności od szerokości szafki.
Sprawna organizacja powinna dotyczyć również najmniejszego pomieszczenia w mieszkaniu, czyli w łazienki. Aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, wykorzystajmy kosze na bieliznę montowane na ramie w szufladzie, zabudowę na wymiar z szafkami do przechowywania kosmetyków i detergentów oraz schowki w obudowie wanny.
W salonie postawmy na stolik kawowy z miejscem do przechowywania pod blatem, siedziska ze schowkami i sofę z pojemnikiem na pościel i koce.
Wyposażenie typu 2w1
Kompaktowe mieszkanie to również kompaktowe rozwiązania, które pomagają w lepszym wykorzystaniu przestrzeni i jej zaoszczędzeniu w razie potrzeby - i równocześnie gwarantują wygodę użytkowania. Warto postawić na wyposażenie 2w1, takie jak stół wysuwany z szuflady czy meble, który za dnia pełni funkcję biurka, a wieczorem zmienia się w łóżko – idealne do pokoju nastolatka.
Spójna aranżacja przestrzeni
Konsekwencja w doborze materiałów i kolorów sprawia, że wnętrze wygląda na większe i bardziej uporządkowane. Najlepiej zdecydować się na 3-4 podstawowe kolory aranżacji i wprowadzić je (w różnych postaciach) do wszystkich pomieszczeń. Taki zabieg będzie korzystny przede wszystkim w salonie połączonym z kuchnią, gdzie tylko umownie oddzielamy funkcje robocze od wypoczynkowych. Jeśli decydujemy się na wprowadzenie drewna, warto postawić na jeden gatunek - może być nawet w kilku odcieniach. Dobrze jest też w kilku miejscach powtórzyć ten sam wzór lub detal dekoracyjny.
W kreowaniu spójnej aranżacji pomocne jest też oświetlenie. W kompaktowych mieszkaniach sprawdzą się systemy oświetleniowe umieszczone na szynach, które pozwolą zintegrować strefę kuchenną z salonem, dostosowując temperaturę barwową światła do danej pory dnia lub nocy. Dla wygody użytkowania warto zainwestować w system sterowany z poziomu aplikacji na smartfonie czy tablecie.
Urządzasz mieszkanie? Skorzystaj z naszych porad:
- Więcej o: