Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Magnolia "Susan"

Tekst: Alicja Gawryś

Magnolia 'Susan' była pierwszą rośliną, którą posadził mój nowy sąsiad. Miała 1,5-metrai kilka kwiatów na szczytach pędach. To było przed rokiem, a tej wiosny krzew, choć niewiele większy, ma już około 20 pąków kwiatowych i jego kwitnienie zapowiada się wspaniale.

Magnolia 'Susan'
Magnolia 'Susan'
Fot. Shutterstock/Nick Pecker

Magnolia "Susan"

Wybór magnolii ‘Susan’ do małego ogródka to strzał w dziesiątkę. Ta odmiana ma wąski pokrój, zmieści się więc nawet na skrawku gruntu, a jej wysokość dochodzi zazwyczaj do 2,5-3 m. Rośnie bardzo powoli i dopiero w starszym wieku jej sylwetka przyjmuje kształt szerszego stożka, osiągającego w dobrych warunkach ok. 4 m. Można ją określić bardziej jako gęsty, zwarty krzew, niż jako małe drzewko, nie tworzy bowiem wyraźnego pnia.

‘Susan’, tak jak okaz u mojego sąsiada, kwitnie już jako młoda, świeżo posadzona w gruncie roślina, z każdym rokiem coraz obficiej.

Magnolia gwiaździsta. Uprawa i pielęgnacja magnolii

Magnolia 'Susan' kwiaty

Magnolie rozwijające pąki przed pojawieniem się liści, uznawane za symbol wiosny. Ich kwiaty są duże i bardzo liczne, co daje niezwykły efekt - jakby ktoś ustroił drzewko lub krzew w kolorowe kokardy. U ‘Susan’ mają one ciemną, amarantową barwę i składają się z 6 wąskich płatków długości 10-15 cm. Od innych odmian łatwo ją odróżnić już w fazie pąków, które są wąziutkie i nieco zakrzywione. Gdy się rozwiną, mają wyjątkowo smukły kształt. Roślina tworzy ich bardzo wiele od maja aż do czerwca, kiedy to ostatnie z nich widoczne są wśród wyrosłych już liści. Jest to więc magnolia o najdłuższym okresie kwitnienia, które często powtarza w jeszcze w sierpniu (chociaż mniej obficie).

Nie można powiedzieć, że ‘Susan’, to odmiana najwcześniejsza, bo przed nią zakwita spora grupa innych (m.in. magnolia gwiaździsta i odmiany magnolii pośredniej, czyli Soulange’a), ale one często padają ofiarą majowych przymrozków, powodujących brązowienie płatków. Dzięki nieco późniejszemu rozwojowi pąków, ‘Susan’ udaje się tego uniknąć.

Cała zresztą roślina jest jedną z najbardziej odpornych na mrozy spośród gatunków i odmian magnolii. Ogrodnicy polecają ją dla całego terytorium Polski. Tylko w rejonie Suwałk, gdzie zdarzają się ciężkie zimy, może przemarzać. Chociaż ostatnio klimat się ociepla, więc i tam jej uprawa może się udać.

Magnolie (Magnolia L.) Odmiany do małego i dużego ogrodu oraz na balkon. Uprawa i pielęgnacja magnolii

Magnolia 'Susan' opis rośliny

W uprawie ogrodowej ‘Susan’ pojawiła się pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku. Jej ojczyzną są Stany Zjednoczone. Powstała w szkółkach w Waszyngtonie, gdzie krzyżowano ze sobą magnolię gwiaździstą (o licznych płatkach) z odmianą ‘Nigra’ magnolii purpurowej o ciemnofioletowych kwiatach. W wyniku eksperymentów uzyskano tam sporo odmian, spośród których aż 8 uznano za godne rozpowszechnienia. Określa się je mianem ośmiu sióstr – wszystkie tworzą niewielkie krzewy, obficie kwitną i są odporne na mróz. Oprócz ‘Susan’ są w tej grupie m.in. ‘Betty’, ‘Jane’ i ‘Judy’.

Magnolia 'Susan' krzew - gdzie posadzić

Ze względu na wczesne kwitnienie magnolii ‘Susan’ warto poświęcić eksponowane miejsce, na przykład przy wejściu do domu, przed tarasem, pod balkonem, przy głównej ścieżce, a nawet na zewnątrz ogrodu, pomiędzy chodnikiem, a ogrodzeniem, by stała się ozdobą całego osiedla. Wokół niej powinny się znaleźć wiosenne byliny, takie jak przylaszczki, zimozielony barwinek, pierwiosnki. Dobrym towarzystwem dla magnolii są rośliny kwasolubne (ona też do nich należy), np. wrzosy, wrzośce, azalie japońskie, czy pierisy, bo można dla nich przygotować wspólne większe stanowisko o tym odczynie.

Latem roślina nie rzuca się już w oczy, ale ładna żywa zieleń jej podłużnych liści dobrze prezentuje się na tle ciemnozielonych iglaków -cisów, świerków lub daglezji, które będą zimą osłaniać magnolię przed wiatrami. Drzewa te nie powinny jednak jej zacieniać, bo przy niedostatku światła będzie słabo kwitła.  

Często popełnianym błędem jest sadzenie magnolii zbyt blisko ścieżki. Nawet dość wąska ‘Susan’  powinna się znaleźć w odległości co najmniej 1,5 m od niej, by rozrastające się gałązki nie wymagały później skracania. Podobną odległość zachowujemy też przy umieszczaniu magnolii ‘Susan’ przy płocie lub ścianie budynku.

W tym ostatnim przypadku magnolii nie sadzimy od północy (bo za ciemno), ani od południa, bo to miejsce nadmiernie się nagrzewa, więc i magnolia zakwitnie wcześniej – w okresie niebezpiecznych majowych przymrozków. Najlepsze miejsce jest po zachodniej stronie budynku.

Magnolie drzewa. Odmiany magnolii polecane do ogrodu

Magnolia ‘Susan’ cena czyli gdzie kupić magnolię

Najlepiej bezpośrednio u producenta, albo w sklepie lub centrum ogrodniczym, bo tam każdy egzemplarz można obejrzeć i ocenić jego jakość. Roślina powinna mieć silny system korzeniowy i kilka zdrowych pędów. Nie może być przesuszona. Warto, by miała etykietę z nazwą odmianową i nazwą producenta.

Magnolia ‘Susan’ dostępna jest też w internetowych sklepach wysyłkowych. Polecam te prowadzone przez profesjonalne szkółki. Można zamówić okazy w różnym wieku, a więc mniejsze bądź większe. Od tego też oczywiście zależy cena. Najniższa jaką znalazłam na allegro, to ok. 13 zł. Najczęściej jednak znajdziemy ‘Susan’ w cenie dwudziestu kilku złotych, a większe okazy – ok 40 zł.  

Magnolia ‘Susan’ uprawa

  • Podłoże. Magnolie, w tym omawiana odmiana, lubią gleby kwaśne i lekko kwaśne. Do ogrodowej dodajemy więc 50-litrowy worek kwaśnego torfu wysokiego na 4-5 m kw. powierzchni gruntu. Następnie przekopujemy go, starannie mieszając z ziemią. Gdy podłoże w tym miejscu ogrodu jest dość ciężkie, dosypujemy jeszcze piasku.
  • Sadzenie. Rozpoczynamy je już od połowy marca (jeśli nie ma mrozu i ziemia się trochę ogrzała). Unikamy sadzenia w okresie silnych upałów, a jesienią można je przeprowadzić do końca września lub połowy października (zależnie od temperatury). Musi mieć czas, by przed nadejściem mrozów dobrze się ukorzenić.
  • Kupioną roślinę wyjmujemy z doniczki i umieszczamy w wykopanym dla niej dołku ( w przygotowanym wcześniej miejscu) o takiej głębokości, by zmieściła się cała bryła korzeniowa. Obsypujemy ją podłożem, lekko ugniatamy i starannie podlewamy. Przez cały okres wegetacji, a także po nim pilnujemy, by ziemia wokół rośliny nie przeschła.
  • Ściółkowanie. Jesienią podłoże wokół magnolii w promieniu co najmniej 1,5 m ściółkujemy korą. Ten materiał zatrzyma wilgoć w glebie i osłoni korzenie przed mrozem.
  • Magnolie mają dość płytki system korzeniowy, dlatego ziemi wokół starszych krzewów nie przekopujemy ani nadmiernie nie wzruszamy, by nie uszkodzić korzeni.
  • Nawożenie. Dla magnolii można znaleźć nawozy przeznaczone specjalnie dla nich. Stosujemy je wiosną 1-2-krotnie. Zamiast nich możemy zastosować nawóz dla roślin kwasolubnych. W razie chlorozy liści, opryskujemy je nawozem interwencyjnym dolistnym. 

Magnolia ‘Susan’ właściwie nie wymaga okrycia na zimę, jednak w przypadku zapowiadanych silnych mrozów, młode okazy można owinąć chochołem ze słomy lub kilkoma warstwami agrowłókniny.

Magnolia ‘Susan’ cięcie

Unikamy cięcia magnolii ‘Susan’. Przeciwnie – skracając wiosną gałęzie, usuniemy pąki kwiatowe, które zawiązały się na pędach w ubiegłym roku i roślina nie zakwitnie.

Możemy przycinać tylko zaschnięte odcinki pędów, bądź te, które np. „weszły” na ścieżkę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Magnolia "Susan"