Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana) - jadalna
Pochodząca z wysokogórskiego Peru miechunka peruwiańska (Physalis peruviana), po angielsku cape-goosberry, uprawiana jest w Wenezueli i Chile. W tropikalnym klimacie jej rozłożyste krzewy dorastają do 1 m, ale w naszych warunkach tak duże mogą wyrosnąć tylko pod osłonami - w gruncie miewają zaledwie 30-50 cm.
Miechunka peruwiańska - owoce
Niepozorne kwiaty miechunki peruwiańskiej, kremowożółte z ciemnymi plamkami są podobne do kwiatów powoju, a liczne owoce wyglądają skromniej niż u miechunki ozdobnej, ale jak smakowite kryją wnętrze! W przytulnym zielonym lampioniku o średnicy 2-4 cm dojrzewa idealnie kulista jagoda. Niedojrzała jest kwaskowata, lecz gdy osłonka przybiera barwę szarobeżową, ukryte wewnątrz jagody o średnicy około 1 cm robią się żółte, słodkie, z lekką nutą limonki i - jak twierdzą niektórzy - także truskawki. Dojrzałe owoce szybko opadają, ale pergaminowe osłony zabezpieczają wnętrze przed zabrudzeniem i uszkodzeniami. Nie należy jednak zbyt długo zwlekać ze zbiorami, gdyż bardzo dojrzałe jagody same pękają wewnątrz osłon i szybko gniją.
Miechunka peruwiańska - jak jeść?
Miechunka peruwiańska plonuje obficie - na jednej roślinie w ciągu tygodnia dojrzewa nawet kilkadziesiąt jagódek. Są to doskonałe owoce deserowe, zarówno na surowo, jak i w postaci sosów, dodatków do ciast, konfitur i galaretek. Suszone, a zwłaszcza kandyzowane przypominają rodzynki - stąd wzięła się ich polska nazwa "rodzynka brazylijska".
Miechunka peruwiańska - uprawa
Miechunkę peruwiańską uprawia się w naszym klimacie jako roślinę jednoroczną, bowiem jej mięsiste pędy i miękkie, omszone liście nie wytrzymują nawet lekkich przymrozków.
Wymagania ma miechunka podobne jak pomidor, ale potrzebuje więcej wody. Jej duże liście intensywnie transpirują i szybko więdną. Choć odzyskują wigor po podlaniu, przesuszenie w okresie owocowania prowadzi do zrzucania zielonych owoców. Rośliny regularnie podlewane i zasilane (roztwór nawozów wieloskładnikowych w stężeniu 0,1% co 2 tygodnie) owocują od lipca do przymrozków, dając z jednego krzaczka około 1 kg jagód. Zaniedbane zakończą plonowanie w sierpniu. Gdy ziemię pod roślinami wyściółkujemy włókniną, opadające owoce będą czyste i suche.
Miechunka peruwiańska - nasiona
W połowie marca drobniutkie nasiona miechunki wysiewamy po kilkanaście do pojemników z substratem torfowym.
Miechunka peruwiańska - sadzonki
Gdy pojawią się dwa pierwsze liście, pikujemy roślinki pojedynczo do doniczek o średnicy 7-10 cm. Siewkom trzeba zapewnić temperaturę 17-20°C, dużo światła (im go mniej, tym niższa powinna być temperatura) i stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. W substracie przeznaczonym do rozsad warzyw wytrzymają do maja bez nawożenia. Po przymrozkach wysadza się je na grządki w rozstawie po 4 sztuki na 1 m2. Pędy rosnącej w gruncie "rodzynki" pokładają się na ziemi.
Miechunka peruwiańska na balkonie
Rodzynkę brazylijską można uprawiać nawet na balkonie. Sadzimy wtedy rośliny do 7-10-litrowych pojemników z substratem torfowym zmieszanym z ziemią kompostową (2:1), a w sezonie obficie podlewamy i zasilamy co tydzień roztworem nawozów do warzyw owocujących (w stężeniu 0,1-0,15%). Tak pielęgnowane atrakcyjnie wyglądają, a jeden okaz latem dostarcza co kilka dni garść świeżych owoców.
Miechunka peruwiańska - choroby
Miechunki są odporne na choroby i szkodniki. Pojawiające się w suche lata przędziorki można zwalczać środkami ekologicznymi, np. Agricolle (wyciąg z glonów).
Miechunka peruwiańska - właściwości
Miechunka nie dość, że jest jadalna i świetnie smakuje ma także dużo witamin i minerałów oraz niezwykłych właściwości leczniczych
- zawiera witaminę C i A która wspiera układ odpornościowy i uszczelnia układ krwionośny
- kwas askorbinowy, który spowalnia proces starzenia się skóry
- neutralizuje wolne rodniki uszkadzające komórki skóry i odpowiadające za proces jej starzenia się
- witaminy z grupy B - na stres
- wapno i fosfor - kości i zęby
- żelazo- krew
- wspomaga prawidłowe widzenie
- działa moczopędnie,
- przeciwzapalnie
- przeciwreumatycznie
- pestki wpierają procesy trawienne i pomagają na zatwardzenie
Jesienne dekoracje z miechunki
Miechunka peruwiańska - cena
Dziś miechunka nie jest już specjalnym rarytasem, można ją kupić w każdym większym sklepie lub delikatesie. Cena za 100 gram owoców to ok 7 zł. Można kupić także suszoną miechunkę w cenie ok 5 zł za 100 gram.
Miechunka peruwiańska - przepisy
Składniki:
- 1 szklanka obranych owoców miechunki,
- pół szklanki cukru,
- pół szklanki soku ananasowego lub wody,
- sok z połowy cytryny,
- 1 łyżeczka startej skórki pomarańczowej.
Sposób wykonania:
Obrane owoce gotujemy w garnku wraz z cukrem i sokiem z ananasa/wodą cały czas mieszając. Gotowanie będzie trwało długo więc jeśli nie mamy garnka o grubym spodzie to można gotować na metalowej podkładce. Po ok. 30 minutach owoce zgęstnieją, wówczas dodajemy sok z cytryny i otartą skórkę pomarańczy. Dżem po przełożeniu do czystych wyparzonych słoiczków pasteryzujemy pół godziny i potem odstawiamy do góry dnem i przykrywamy ciepłym kocem aż do wystudzenia.
- Więcej o:
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon