Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogródek na balkonie

MP, Katarzyna Jodłowska

Ogródek na balkonie? Przywitanie wiosny to dobry moment, aby pomyśleć o założeniu na balkonie domowego ogródka, który będzie nie tylko ozdobą, lecz także dostarczy nam wartościowych ziół czy warzyw.Takie balkonowe ogródki cieszą się coraz większą popularnością i podobnie jak wiosna są źródłem wielu pozytywnych emocji

Ogródek na balkonie
Ogródek na balkonie
Fot. Fiskars

Ogródek na balkonie w bloku

Balkon lub taras pełen roślin może być powodem radości i satysfakcji. Bo nic tak nie cieszy jak samodzielne wyhodowanie warzyw, ziół czy owoców nie wspominając o kwiatach, które są prawdziwą ozdobą i dumą dla właścicieli.Jak się do tego zabrać?

Ogród na balkonie. 10 kroków do miejskiego ogródka

Ogródek ziołowy na balkonie

Po pierwsze –zdecyduj co chcesz uprawiać na balkonie. Niektóre osoby stawiają na domowe zielniki koncentrując się tylko na ziołach. Ale wcale nie musimy się ograniczać, gdyż możemy zaplanować balkonowy mix i zapewniając sobie dostęp zarówno do własnych ziół, jak i warzyw czy owoców.

Mały ogródek na balkonie

Jakie warunki dla ogródka na balkonie

Jedno jest pewne –trzeba ocenić jak nasłoneczniony jest balkon, gdyż warunki jakie na nim panują mogą pomóc w podjęciu decyzji odnośnie wyboru roślin do uprawy. Większość z nich, jak np. warzywa,potrzebuje dobrze nasłonecznionego miejsca, ale są też takie rośliny,jak:mięta czy poziomki oraz cieniolubne kwiaty, które poradzą sobie również w zacenionych pomieszczeniach.

Wiejski ogródek na balkonie w bloku z wielkiej płyty. Marzenia się spełniają

Ogród na balkonie sadzonki i nasiona

Zioła i warzywa wysiewane z nasion

 • bazylia,
 • szczypiorek,
 • sałata czy rzodkiewka łatwo wysiewa się z nasion.

Warzywa i zioła z sadzonek

 • mięta,
 • kolendra,
 • tymianek można posadzić,jako sadzonki,z których wyrosną piękne rośliny.

Na każdej torebce z nasionami jest opisany termin, sposób wysiewu oraz termin zbioru. To bardzo ułatwia uprawę. Na zioła i warzywa z nasion poczekamy około kilku tygodni. 

Ogródek na balkonie doniczki

Warto pomyśleć o donicach glinianych lub ceramicznych, które zatrzymują wilgoć i przepuszczają powietrze. Na dno każdego pojemnika wsypujemy kilkucentymetrową warstwę drenującą ze żwiru lub z keramzytu. A na tak przygotowaną podstawę wsypujemy ziemię (wystarczy uniwersalna).

Ogródek na balkonie
Ogródek na balkonie
Fot. Fiskars

Ogródek na balkonie - potrzebne narzędzia

 • Kluczowym narzędziem jest mała łopatka, która będzie niezbędna do nałożenia ziemi do donic, czy wsadzenia sadzonek.
 • Może również zaopatrzyć się w małe grabie, które pomogą nam wyrównać ziemię, tak gdzie będzie taka potrzeba. Doskonałą propozycją są tu narzędzia z serii XactTM do pielęgnacji małych roślin, wykonane z najwyższej jakości materiałów. Są one niezwykle poręczne, ergonomiczne i trwałe.
 • Do pielęgnacji domowych ogródków przyda się z pewności mały sekator, jak również uniwersalne nożyczki do roślin. Narzędzia te pomogą nam zadbać o rośliny, przycinając je od czasu do czasu, aby zapewnić ich stały wzrost i odświeżenie przez cały okres użytkowania ogródka. W tym przypadku sprawdzi się np. sekator P56 Power Lever TM odpowiedni do małych i średniej wielkości dłoni. Jest lekki i komfortowy w użytkowaniu dzięki specjalnemu mechanizmowi zwiększającemu siłę cięcia.
 • Do przycinania roślin przydadzą się również uniwersalne nożyczki ogrodowe. Fiskars ma w swojej ofercie model z ząbkowanym dolnym ostrzem, które zwiększą kontrolę cięcia bardzo wygodnymi rączkami.
 • Warto również pomyśleć o odpowiednich rękawicach, które ochronią nasze dłonie w trakcie pracy przy roślinach.
  Gdy już mamy skompletowany sprzęt, donice i rośliny nie pozostaje nic innego, jak ruszyć do dzieła i spełnić marzenie o domowym ogródku na balkonie.

x

Nożyczki ogrodnicze
Nożyczki ogrodnicze
Fot. Fiskars

Ogródek na balkonie cena narzędzi

 • narzędzia z serii XactTM do pielęgnacji małych roślin–ok.40 zł
 • sekator P56 Power Lever TM–ok.90 zł
 • uniwersalne nożyczki ogrodowe –ok.65 zł

Skomentuj:

Ogródek na balkonie