Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elektryczne ogrzewanie domu - jakie ogrzewanie wybrać?

Kinga Porta

Czym ogrzewać dom i wodę? Analizując zalety i wady poszczególnych paliw i urządzeń, warto stawiać na nowoczesne rozwiązania o wysokiej sprawności, zgodne z najnowszymi przepisami. Nie zapominajmy przy tym o tym, że niskie koszty ogrzewania zapewni nam także właściwa izolacja domu oraz skutecznie działająca wentylacja.

Maxima + zbiornik Maxi + fotowoltaika
Maxima + zbiornik Maxi + fotowoltaika
Fot. GALMET

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Aby określić orientacyjne roczne koszty ogrzewania, przyjęliśmy, że zlokalizowany w centrum kraju nowo wybudowany dom ma powierzchnię 150 m², starty ciepła wynoszą 40 W/m2, a zużycie wody – 200 l/dobę.

Koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody do mycia w dużym stopniu zależą od wyboru paliwa i sprawności źródła ciepła.

 • Tam, gdzie jest dostęp do gazu z sieci i nie trzeba prowadzić długiego przyłącza, dla wielu inwestorów optymalnym rozwiązaniem jest zakup kotła kondensacyjnego.
 • Jeśli nie ma takiej możliwości, do wyboru mamy urządzenia i systemy bezobsługowe, czyli na przykład pompy ciepła i elektryczne ogrzewanie.
 • Jeszcze inna opcja to montaż kotła na gaz płynny, kotła na pelety czy kominka.

Pamiętajmy też o tym, że zgodnie z nowymi zasadami programu Czyste Powietrze od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już można składać wniosków o dotacje na kotły węglowe.

Ogrzewanie domu - temperatura we wnętrzach

Koszty ogrzewania domu nie zależą tylko od jego powierzchni czy wyboru źródła ciepła. Równie ważne jest to, jak wytworzona energia jest wykorzystana. A to już wiąże się z takimi kwestami jak dobre ocieplenie budynku czy zastosowanie w nim wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) zamiast wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu znacznie spada zapotrzebowanie na energię do ogrzania danego obiektu. Szukając optymalnych sposobów zapewniających odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach   oraz   ciepłej   wody do mycia, powinniśmy także uwzględnić dostępność mediów oraz wygodę użytkowania instalacji grzewczej.

Zwróćmy również uwagę na nowe przepisy, w tym na obowiązek zgłoszenia źródła ciepła, którym ogrzewamy nasz dom do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ( CEEB).

Kto jest objęty obowiązkiem złożenia deklaracji CEEB i w jakim terminie?

Od 1 lipca br. każdy właściciel  lub  zarządca budynku ma obowiązek zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)   źródła   ciepła i spalania paliw. W tym celu została uruchomiona pierwsza funkcjonalność systemu, która daje możliwość złożenia w formie eleknietronicznej deklaracji o tym, jakie źródło ciepła znajduje się w naszym budynku.

Jeżeli wybierzemy opcję złożenia deklaracji przez internet, powinniśmy posłużyć się profilem zaufanym, podpisem elektronicznym lub e-dowodem. Deklarację wypełniamy na stronie www.zone.gunb.gov.pl. Dla osób, które nie mają możliwości złożenia deklaracji on-line, istnieje możliwość złożenia jej w wersji papierowej. Można ją pobrać ze strony  www.gunb.gov.pl  lub  poprosić o formularz w swoim Urzędzie Miasta/ Gminy. Wypełnioną deklarację w wersji papierowej należy złożyć w Urzędzie Miasta/Gminy zgodnie z lokalizacją budynku, dla którego składamy deklarację, albo wysłać listem.

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe. Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i spalania paliw. Na zgłoszenie źródła ciepła, które było kiedykolwiek uruchomione przed 1 lipca br., mamy aż 12 miesięcy, jeżeli jednak zostało ono uruchomione po 1 lipca br., wówczas termin złożenia deklaracji znacząco się skraca i mamy na to tylko 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła. Deklaracje dotyczą budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych, dla budynków mieszkalnych m.in. takich jak domy jednorodzinne, bloki, hotele czy internaty należy wy- pełnić tzw. formularz A, dla budynków niemieszkalnych, m.in. takich jak budynki i lokale biurowe, garaże, biblio- teki czy szpitale, należy złożyć formularz B. W przypadku mieszkania w bloku, którego ogrzewanie jest zasilane z miejskiej sieci ciepłowniczej, to zarządca zgłosi wspólne źródło ciepła. Natomiast jeżeli w lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła takie jak np. kominek, bojler elektryczny czy koza, deklarację właściciel musi złożyć samodzielnie. Natomiast jeżeli w budynku nie ma źródła ciepła, to dekla- racji do CEEB składać nie musimy.

DOROTA CABAŃSKA p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Ogrzewanie domu gazem - kotły kondensacyjne

Zgodnie z tym, co podaje raport Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPUIG) za rok 2020 dużą popularnością wśród kotłów kondensacyjnych na gaz cieszą się modele wiszące. Wynika to z ich szerokich możliwości montażu – na przykład chętnie ukrywa się je w zabudowie kuchennej szafek górnych lub w pralni. Efektownie wyglądają także urządzenia przypominające z wyglądu lodówkę, które pod obudową mają kocioł wraz z zasobnikiem ciepłej wody. Z kolei w modernizowanym systemie grzewczym, w którym nie chcemy dokonywać zbyt wielu zmian, sprawdzi się np. kocioł stojący.

Wybierając konkretne urządzenie, zwróćmy uwagę na ilość dostarczanej przez niego ciepłej wody użytkowej (w skrócie c.w.u.). W domu z jedną łazienką wystarczy zazwyczaj wiszący model dwufunkcyjny. Natomiast w budynkach z dwiema łazienkami, które zwykle będą wykorzystywane jednocześnie, lepiej zainstalować kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Uwaga! Do spalania gazu płynnego stosuje się zazwyczaj te same kotły, co do gazu ziemnego. W trakcie ich montażu i uruchomienia fachowiec dokonuje jedynie regulacji palnika.

Jakie urządzenia grzewcze na gaz wybrać?

Urządzenia grzewcze, w tym kotły na gaz, muszą być oznaczone etykietą energetyczną, która ułatwia wybór modelu bardziej energooszczędnego. 

VITODENS 222-F/VIESSMANN

 • moc 1,9-32 kW;
 • wbudowany zasobnik 100 l zasilany warstwowo lub zasobnik z wężownicą 130 l,
 • wartości zużycia energii widoczne na panelu

EVODENS AMC 25/28 MI/DE DIETRICH

 • moc c.o. 5,6-25,5 kW;
 • wiszący dwufunkcyjny;
 • wydajność początkowa c.w.u. do 24 l/min.,
 • konsola sterownicza z czujnikiem zewnętrznym w pakiecie

BOSCH CONDENS 9000i/BOSCH

 • moc 20 lub 30 kW (szeroki zakres modulacji od 2, 9 kW);
 • zasobnikz wężownicą lub warstwowy,
 • front z tytanowgo szkła

BUDERUS LOGAMAX PLUS GB/BUDERUS

 • moc 15 kW; wiszący, dotykowy
 • panel sterowania z wyświetlaczem graficzno--tekstowym,
 • front kotła z tytanowego szkła

ecoTEC plus VC 15CS/VAILLANT

 • moc 15 kW,
 • dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem,
 • sterownik pogodowy,
 • zasobnik 120,
 • 150 lub 200 l

Plusy i minusy kotła kondensacyjnego na gaz

 • praktycznie bezobsługowy (+);
 • bezpieczny w użytkowaniu – wystarczy raz do roku wezwać serwis, aby dokonał jego przeglądu (+);;
 • nie musi mieć murowanego komina do odprowadzania spalin (+);
 • konieczność doprowadzenia przyłącza gazowego (– );

 Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

Orientacyjne koszty zakupu pieca kondensacyjnego to 7300 zł za piec wiszący 24 kW ze stojącym zasobnikiem c.w.u. 150 l wraz ze sterownikiem pokojowym. Orientacyjne koszty ogrzewania to 4177 zł domu 150 m2 i c.w.u. za rok. 

Centralne ogrzewanie domu - pompy ciepła

Pobiera    energię     zmagazynowaną w ziemi za pomocą ułożonych płytko rur kolektora poziomego lub głębokich odwiertów pionowych, czyli sond o długości do 100 m. Następnie ciepło to przekazywane jest do instalacji grzewczej w domu – ogrzewania płaszczyznowego (zwykle podłogowego) lub grzejników.

Gruntowa pompa cieplna - jaką wybrać?

Na rynku   znajdziemy   urządzenia z oddzielnym zasobnikiem wody ciepłej lub kompaktowe z wbudowanym zbiornikiem. Niezależnie jednak, jaki rodzaj pompy gruntowej będzie dla nas optymalny, szczególną uwagę należy zwrócić na jej właściwy dobór. Model o zbyt dużej mocy będzie droższy w zakupie, więcej też zapłacimy za system czerpiący ciepło z gruntu. Natomiast zbyt mały kolektor poziomy lub za krótkie odwierty spowodują spadek efektowności pompy ciepła.

Uwaga! Pompę ciepła połączoną z odwiertami pionowymi, można wykorzystać latem do chłodzenia pomieszczeń, jeśli jest w nich zamontowane wodne ogrzewanie podłogowe. Ponadto może ona współpracować z ogniwami fotowoltaicznymi, co zapewni niższe koszty jej użytkowania.

VITOCALL 300-G/VIESSMANN

 • moc 1,7-8,6 kW lub 2,4-11,4 kW;
 • cicha praca – do 38 dB w trybie nocnym,
 • współczynnik efektywności sezonowej SCOP 5,3

MAXIMA COMPACT 7-12 GT/GALMET

 • moc 7,3; 9,9; 12,5 kW;
 • zbiornik c.w.u. ze stali nierdzewnej,
 • system pogodowy i termostat pokojowy,
 • sterowanie zdalne

flexoCOMPACT exclusive/VAILLANT

 • moc 5,3; 8,9; 11,2 kW,
 • zbiornik c.w.u 185 l ze stali nierdzewnej,
 • sterownik pogodowy z możliwością montażu w pokoju i współpracujący z centralą wentylacyjną;
 • zdalny nadzór

Plusy i minusy gruntowej pomy ciepła 

+ wysoka efektywność działania – zwłaszcza gdy zastosujemy pionowe odwierty;
+ rzadko ulega awariom;
+ niski koszt konserwacji;
– wysokie początkowe nakłady na inwestycję – wynikają one z konieczności nie tylko zakupu urządzenia, ale i wykonania instalacji
czerpiącej ciepło z gruntu.

Powietrzna pompa cieplna - jaką wybrać?

Czerpie energię z otaczającego ją powietrza atmosferycznego i oddaje ją podobnie jak model gruntowy – do systemu grzewczego. Dobierając jej moc, należy zwrócić uwagę na zmienność tego parametru w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Dlatego działanie układu z pompą powietrzną projektuje się tak, aby samodzielnie ogrzewała dom przy temperaturze -5 lub -10oC. Natomiast przy silniejszych mrozach powinna być wspomagana dodatkowym źródłem ciepła – zazwyczaj są to grzałki elektryczne. Do wyboru mamy pompy powietrzne typu split (zbudowane są z dwóch części połączonych instalacją ziębniczą) oraz monoblokowe (montuje się je na zewnątrz lub wewnątrz).

BOSCH COMPRESS 7000i AW ORMS/Bosch

 • moc 5, 7, 9 i 10 kW; z osłoną dźwiękoszczelną w zestawie;
 • podgrzewacz c.w.u. z dodatkową wężownicę;
 • zdalna obsługa

ALL IN ONE/PANASONIC

 • moc 9 kW,
 • zasobnik c.w.u. 185 l ze stali nierdzewnej,
 • zdalne sterowanie i inspekcja przez serwis

VITOCAL 200 S/VIESSMANN

 • moc 5,7-14,7 kW,
 • pompa typu split,
 • zdalne sterowanie i nadzór

ALEZIO S V 200/DE DIETRICH

 • moc 4,5; 6; 8 i 11 kW,
 • pompa typu split,
 • zbiornik c.w.u. 177 l,
 • konsola sterownicza

Plusy i minusy powietrznej pomy ciepła

+ niższe koszty inwestycyjne w porównaniu do modelu gruntowego – brak konieczności wykonania prac ziemnych;
+ prosty montaż – doświadczona ekipa montuje urządzenie nawet w ciągu jednego – dwóch dni;
- wyższe koszty eksploatacji – moc i sprawność pompy powietrznej spada wraz ze spadkiem temperatury;
- wymaga regularnych przeglądów – w czasie pracy przetłacza nawet kilka tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę.

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła? 

Za pompę powietrzną o mocy 8 kW będziemy musieli zapłacić od 20 000 zł. A za ogrzewanie domu 150 m2 i c.w.u. ok. 2834 zł./rocznie

Za pompę gruntową mocy 8 kW zapłacimy od 23 000 zł, a koszty ogrzewania domu 150 m2 i c.w.u. wyniosą 2307 zł/rocznie.

Zalety współpracy instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki to modelowe rozwiązanie dla nowoczesnego i energooszczędnego domu, które zapewnia
wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest obniżenie rachunków za prąd oraz ogrzewanie do niezbędnego minimum. Pompa ciepła
pozwala uniknąć opłat za paliwo opałowe, takie jak węgiel, gaz czy olej. Do wytworzenia ciepła lub chłodu wykorzystuje odnawialną energię z powietrza, wody lub ziemi, a do działania potrzebuje jedynie energii elektrycznej, którą może pobierać z fotowoltaiki. Dzięki temu, pompa ciepła zwiększa autokonsumpcję wytworzonego z instalacji fotowoltaicznej prądu, co zapewnia kolejne oszczędności energii elektrycznej. Jest to szczególnie cenne rozwiązanie w kontekście zapowiadanej likwidacji systemu opustów prosumenckich i osobnego rozliczania energii wprowadzonej oraz pobieranej z sieci elektroenergetycznej. Oba urządzenia są odnawialnymi źródłami energii, bezemisyjnymi, pracującymi w sposób przyjazny dla środowiska. Dużym plusem posiadania pompy ciepła jest także jej bezobsługowość i komfort użytkowania. Nie musimy martwić się o zapasy opału, ani też o specjalnie przygotowane pomieszczenie, w którym znajdzie się urządzenie. Wydatki poniesione na zakup i montaż pompy
ciepła można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, co dodatkowo obniża ostateczny koszt
i skraca okres zwrotu z inwestycji.

MICHAŁ KOPYŚĆ, ekspert w zakresie energetyki odnawialnej w Columbus Energy

Instalacja fotowoltaiczna – jakie są zasady rozliczeń?

Wytworzoną przez panele fotowoltaiczne energię elektryczną z promieniowania słonecznego wykorzystuje się z powodzeniem w domu nie tylko do zasilania oświetlenia, sprzętu AGD i RTV, ale też klimatyzacji oraz urządzeń grzewczych, w tym pompy ciepła.
Dzięki temu udaje się znacznie obniżyć roczne koszty eksploatacji.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nadwyżkę energii możemy odprowadzać do sieci energetycznej na zasadach opustu (inaczej też net-meteringu lub rozliczenia prosumenckiego). Oznacza to, że za 1 kWh energii odprowadzanej do sieci publicznej, prosument może odebrać 0,8 kWh energii dla instalacji do 10 kWp. Zwróćmy jednak uwagę na to, że Ministerstwo Klimatu  i Środowiska zaproponowało zmianę w rozliczeniach dla nowych użytkowników instalacji fotowoltaicznej.
Dotyczyć ma ona tych wszystkich inwestorów, którzy zdecydują się na montaż paneli już po 1 stycznia 2022 roku. W chwili obecnej kwestia ta jest jeszcze w ustaleniach międzyresortowych oraz poddana konsultacjom społecznym. 

Ogrzewanie domu kotłem na pelety

Najbardziej nowoczesną grupę kotłów na paliwa stałe stanowią kotły na pelety. Paliwo to ma postać granulatu, a wytwarza się je ze sprasowanych pod ciśnieniem odpadów z drewna. Pelety w określonej ilości podawane są automatycznie na palenisko. Kocioł rozpala się automatycznie za pomocą grzałki elektrycznej (popularnie określanej jako zapalarka) znajdującej się w palniku. Później, kiedy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura wody w instalacji grzewczej, palenisko automatycznie się wygasza.
Wiele modeli ma wbudowany system autodiagnostyki, który wyświetli informacje o braku paliwa czy konieczności
wyczyszczenia wymiennika ciepła lub palnika. W niektórych można też usuwać automatycznie popiół z paleniska.
Wszystko to sprawia, że obsługa nowoczesnych kotłów na pelety jest znacznie prostsza. Poza tym są one coraz efektywniejsze, bo na rynku znajdziemy również urządzenia tego typu w wersji kondensacyjnej.

Uwaga! Zanim zdecydujemy się na zakup i montaż koła na pelety, należy sprawdzić, czy na danym terenie nie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa zakazująca stosowania paliw stałych, w tym peletu.

Jakie wymogi prawne muszą spełnić kotły na paliwa stałe?

Od 1 stycznia 2020 roku można  wprowadzać do obrotu tylko takie kotły na paliwa, które spełniają wymogi ekoprojektu, czyli
rozporządzenia komisji (UE) 2015/1189 z kwietnia 2015 roku. Urządzenia o mocy do 20 kW muszą mieć sezonową efektywność na poziomie co najmniej 75%, zaś te o wyższej niż 20 kW – powyżej 77%. Określone są również progi emisji zanieczyszczeń, w tym cząstek stałych (pyłów PM), tlenku węgla CO i tlenków azotu NOx.

GENESIS PLUS/GALMET

 • moc 10-62 kW (modulacja mocy),
 • duży zbiornik paliwa,
 • pierwsze uruchomienie kotła bezpłatne

KOSTRZEWA MINI MATIC/KOSTRZEWA

 • moc 11 lub 20 kW, pomiar poziomu paliwa z uwzględnieniem rezerwy (rozwiązanie chronione patentem),
 • samoczyszczący palnik

Plusy i minusy kotła na pelety 

+ prosta obsługa – wynika to z możliwości automatycznego dozowania paliwa oraz wbudowanego systemu autodiagnostyki;
+ niektóre modele urządzeń mogą usuwać automatycznie popiół z paleniska;
– dość wysoka cena dobrej jakości peletów;
– kotły na pelety zwykle są dość duże – na ich montaż należy przeznaczyć sporo miejsca.

Ile kosztuje ogrzewanie kotłem na pelet? 

Za kocioł o mocy 10 kW ze zbiornikiem paliwa będziemy musieli zapłacić od 8800 zł. A za ogrzewanie dom 150 m2 i c.w.u. ok. 3600 zł./rocznie

Ogrzewanie domu kominkiem - jak to zrobić?

Kominek stojący w salonie może pełnić jedynie funkcję dekoracyjną i ogrzewać to pomieszczenie. Jeśli jednak chcemy
wykorzystać ciepło wytworzone przez spalanie drewna, mamy dwie opcje. Pierwsza to połączenie odpowiedniego
modelu urządzenia z siecią kanałów, czyli z dystrybucją gorącego powietrza (w skrócie DGP). Inny system to montaż kominka z płaszczem wodnym, który łączy się z instalacją grzewczą – grzejnikową lub podłogową.
Niezależnie jednak, jakie rozwiązanie wybierzemy, podczas planowania odpowiedniego miejsca na kominek należy pamiętać o dopływie powietrza do spalania. Powinno być ono dostarczane z zewnątrz przez oddzielny kanał nawiewny. Najlepiej go ułożyć podczas budowy domu przy wylewaniu płyty fundamentowej (w budynku niepodpiwniczonym). Do jego wykonania
zwykle stosuje się rury z blachy, aluminium lub PVC. Trzeba również wyposażać kanał w przepustnicę, która umożliwi jego zamknięcie po zakończeniu palenia we wkładzie.
Uwaga! Ciepłą wodę może dostarczać specjalna powietrzna pompa ciepła do c.w.u. lub podgrzewacz elektryczny.
Pierwsza opcja jest droższa w zakupie, ale znacznie tańsza podczas eksploatacji.

Zakup kominka - na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak kotły na paliwa stałe również wkłady kominkowe będą musiały spełniać podwyższone wymogi co do efektywności energetycznej oraz emisji zanieczyszczeń. Nowe wymogi będą obowiązywały w całej UE od 1 stycznia 2022 roku. Decydując się na montaż kominka i palenie w nim drewnem, musimy też pamiętać o lokalnych zarządzeniach. W Krakowie na przykład nie wolno w ogóle palić w kominku. Z kolei w ramach nowego Programu Ochrony Powietrza (POP) dla Mazowsza zakazano
m.in. używania kominków i pieców kominkowych w dni, w których wartość zanieczyszczenia pyłem PM 10 będzie wyższa niż 50 mikrogramów na metr sześcienny. Za złamanie tego zakazu przewidziano zarówno dla osób fizycznych, jak i gmin wysokie kary. Z zakazu zwolnieni są jednak mieszkańcy, dla których kominek lub koza są jedynym źródłem ogrzewania
w domu. Takie programy mają też inne województwa.

UNIFLAM 760 EVO/GALERIA KOMINKÓW

 • moc 11 kW, wkład powietrzny,
 • dystrybutor gorącego powietrza z czterema wylotami,
 • palenisko wyłożone szamotem KFD ECO iLINE/KFD
 • moc 8-19 kW, wkład powietrzny,
 • korpus ze stali,
 • palenisko wyłożone szamotem,
 • system podwójnego spalania

NBC BS/KRATKI.PL

 • moc 3-9 kW,
 • wkład powietrzny,
 • trójstronne przeszklenie,
 • system czystej szyby dzięki tzw. kurtynie powietrznej

AQUARIO/KRATKI.PL

 • moc 5-15 kW;
 • wkład z płaszczem wodnym,
 • system czystej szyby

Plusy i minusy kominka 

+ może ogrzać wszystkie pomieszczenia w domu przez cały
sezon grzewczy;
+ stanowi efektowną dekorację pomieszczenia, w którym jest
zamontowany;
– potrzebuje stałej obsługi;
– trzeba przygotować opał na zimę.

Ile kosztuje ogrzewanie domu kominkiem ? 

Za kminek powietrzny będziemy musieli zapłacić od 1300 zł, a kominek z płaszczem wodnym od 2600 zł . A za ogrzewanie domu 150 m2 i c.w.u. ok. 2636-3049 zł rocznie

*Pierwsza wartość dotyczy kominka wodnego i pracującej latem pompy ciepła c.w.u., druga - powietrznego i całorocznej
pracy pompy ciepła c.w.u.

Instalacja grzewcza - grzejniki  

Instalacja centralnego ogrzewania ma za zadanie dostarczyć do budynku taką ilość ciepła, która pokryje jego straty przez
przegrody zewnętrzne oraz w wyniku działania wentylacji. W domach najczęściej stosujemy wodny system grzewczy. Ciepło
wytworzone w źródle ciepła (a czasami w dwóch urządzeniach współpracujących ze sobą), dostarczane jest do pomieszczeń
poprzez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.

Grzejniki 

Kiedyś w domach montowano kaloryfery z żeliwnych żeberek. Obecnie mamy grzejniki różniące się nie tylko mocą
i wielkością, ale też konstrukcją oraz materiałem, z których je wykonano. Projektant instalacji sanitarnych, zależnie
od zapotrzebowania budynku na ciepło, parametrów działania systemu grzewczego, rodzaju pomieszczenia i miejsca
montażu, dobiera odpowiednie modele.
Dzięki temu w jednej instalacji mogą znaleźć się różne grzejniki, a całość działa bez zarzutu. Do salonu, kuchni i sypialni najchętniej wybierane są grzejniki stalowe płytowe, członowe aluminiowe, miedziano-aluminiowe – zwykłe lub dekoracyjne. Z kolei amatorzy tradycyjnych kaloryferów mogą zamontować w swoich domach, znajdujące się w ofercie wielu firm, nowoczesne modele żeberek ze stali lub żeliwa. Najczęściej w pomieszczeniach tych grzejniki zawiesza się pod oknami. Jeśli jest to z jakiś względów niemożliwe, umieszcza się je na ścianie wewnętrznej.


Uwaga! Aby zapobiec korozji w instalacji miedzianej współpracującej z grzejnikami aluminiowymi, należy zastosować przekładki dielektryczne oraz wlać inhibitor.
W łazience niepodzielnie królują grzejniki drabinkowe. Są one wykonane z materiałów (stal nierdzewna lub zwykła pokryta odpowiednią powłoką lakierniczą) odpornych na korozję – sprzyja jej bowiem znaczna wilgotność powietrza w tym pomieszczeniu,
zwłaszcza po kąpieli. Drabinki zwykle wiesza się na ścianie, równolegle do jej płaszczyzny. Innym, coraz chętniej wykorzystywanym sposobem montażu tego typu grzejnika, jest ustawienie go prostopadle do ściany. Pełni on wtedy rolę ażurowej ścianki lub parawanu.


Niekiedy w wersji standardowej lub za dopłatą producenci oferują grzejniki drabinkowe z grzałką, jako alternatywnym źródłem ciepła. W pokojach z dużymi przeszkleniami sięgającymi podłogi możemy zamontować grzejniki ukryte w podłodze, czyli
konwektorowe grzejniki kanałowe lub niewysokie modele stojące. Wytwarzają one strumień ogrzanego powietrza, co skutecznie eliminuje odczucie chłodu w pobliżu okna. Ich ważną zaletą jest to, że nie zasłaniają one widoku na ogród, a dodatkowo grzejnik
kanałowy umożliwia swobodne wyjście na taras przez drzwi balkonowe. Poza tym jedynym widocznym jego elementem (i co istotne niepsującym estetyki wnętrza) jest kratka ze stali, aluminium lub z drewna.

Nietypowe grzejniki - jakie są i kiedy się sprawdzają?

Jeśli nie mamy w pomieszczeniu miejsca na standardowy grzejnik poziomy, możemy zamontować na przykład model o nietypowych rozmiarach – wysoki i wąski. Najwyższe mają nawet 3 m wysokości, 20-30 cm szerokości i jedynie 6 cm
głębokości. Ciekawą opcją są grzejniki z funkcjonalnymi dodatkami – wieszakami, półkami czy lustrem. Możemy też kupić praktyczne grzejniki-ławki czy grzejniki typu barek. Jeśli zaś zależy nam na reprezentacyjnym grzejniku, polecanym rozwiązaniem jest model dekoracyjny. Może być na przykład w stylu florystycznym lub geometrycznym.

DUBEL PLAN/REGULUS

 • wys. 12-57 cm,
 • dłu. 40-200 cm dla wys. 12 i 21 cm oraz 40-140 cm dla wys. 30-57 cm,
 • szer. 18 cm;
 • montaż w każdej konfiguracji systemu c.o.

QUATTROVENT/REGULUS

 • grzejnik kanałowy z wentylatorem,
 • wys. wanny 10 cm umożliwia montaż urządzenia między kondygnacjami
Wodne ogrzewanie podłogowe określa się jako system niskotemperaturowy. Zazwyczaj temperatura wody grzejnej wynosi bowiem do 45oC. Dzięki temu takie urządzenia grzewcze jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła osiągają wysoką sprawność
Wodne ogrzewanie podłogowe określa się jako system niskotemperaturowy. Zazwyczaj temperatura wody grzejnej wynosi bowiem do 45oC. Dzięki temu takie urządzenia grzewcze jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła osiągają wysoką sprawność
Fot. KAN-THERM

Wodne ogrzewanie podłogowe

To najpopularniejszy rodzaj ogrzewania płaszczyznowego (rzadziej stosowane rozwiązania to ogrzewanie ścienne i sufitowe). Wodne ogrzewanie podłogowe można wykonać dwiema metodami – mokrą i suchą.

 • W pierwszej – po ułożeniu izolacji przeciwwilgociowej i termicznej rozkłada się rury grzejne, a następnie pokrywa się je wylewką cementową lub anhydrytową (gipsową). Potem można rozpocząć wygrzewanie płyty grzejnej, aby usunąć nadmiar wody, która nie została związana w procesie twardnienia betonu lub gipsu.
 • Natomiast w wersji suchej stosujemy płyty systemowe, pokryte warstwą aluminium zapewniającą równomierne rozprowadzenie ciepła. Rury, przez które przepływa woda grzejna, układa się w fabrycznie wyciętych kanałach lub w metalowych rynienkach. Zamiast wylewką, rury przykrywa się specjalnymi płytami gipsowymi lub wiórowymi z domieszką aluminiowych drobin, poprawiających przewodność cieplną. Dzięki temu skraca się znacznie czas montażu ogrzewania.

Plusy i minusy wodnego ogrzewania podłogowego

+ zapewnia najbardziej zbliżony do ideału pionowy rozkład temperatury – najcieplej jest przy podłodze, gdzie chłód jest dla człowieka
najbardziej odczuwalny;
+ komfort cieplny jest odczuwalny przy temperaturze niższej o 20C niż przy grzejnikach, co obniża koszty eksploatacji;
– nie jest możliwa bardzo szybka zmiana temperatury w ogrzewanych pomieszczeniu, gdyż podłoga najpierw dość wolno się
nagrzewa, potem z kolei wolno stygnie.

Wodne ogrzewanie podłogowe
Producenci ogrzewania podłogowego oferują różne sposoby mocowania rur grzewczych. Mogą być mocowane na przykład do izolacji termicznej plastikowymi spinkami ręcznie lub za pomocą specjalnego przyrządu – tzw. tackera
Fot. Purmo

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

W domach o małym zapotrzebowaniu na ciepło można rozważyć montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego. Na ten
system grzewczy zazwyczaj składają się przewody i maty grzejne.

 • Inny wariant tego rozwiązania to maty aluminiowe i folie grzejne. 
 • Przewody grzejne – najczęściej stałooporowe zasilane jednostronnie, zbudowane są z dwóch oddzielonych od siebie żył grzejnych, umieszczonych w warstwie izolacji. Przewody te sprzedawane są w gotowych zestawach. Moc grzewcza takiego zestawu zależy od mocy jednostkowej przewodu (waha się ona zwykle od 10 do 20 W/m) oraz jego długości (od kilku do kilkudziesięciu metrów).
 • Maty grzejne – mają postać siatki z tworzywa sztucznego o stałej szerokości 50 cm, ale różnej długości. W nią wpleciony jest kabel o niewielkiej średnicy. Ich grubość wynosi zaledwie 2,5-4,4 mm. Dzięki temu poziom podłogi w pomieszczeniu podnosi się nieznacznie.

W takim systemie grzewczym do przygotowania ciepłej wody przeznaczonej do mycia, kąpieli i sprzątania można zastosować powietrzną pompę ciepła przeznaczoną tylko do tego celu. 

Jak sterować ogrzewaniem domu?

Odpowiednio dobrane sterowanie umożliwia wygodną obsługę systemu grzewczego oraz zapewnia bardzo wymierne oszczędności w kosztach jego eksploatacji. Aby dostosować system grzewczy do zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło w budynku oraz zaprogramować jego działanie, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej automatyki. Poza tym system sterowania powinien ułatwiać eksploatację instalacji grzewczej, począwszy od zapewnienia jej bezobsługowej pracy, a skończywszy na możliwości łatwej zmiany zadanych parametrów działania. Do sterowania automatyką dostępne są też specjalne aplikacje
na smartfon, tablet i komputer. W nowoczesnej instalacji grzewczej warto wziąć pod uwagę montaż automatyki pogodowej. Niezbędnym jej elementem jest czujnik temperatury zewnętrznej, umieszczony na ścianie domu. Kiedy temperatura na dworze
spada, wówczas budynek potrzebuje więcej ciepła do ogrzania pomieszczeń. Czujnik przekazuje tę informację do układu elektronicznego automatyki.
W ten sposób w krótkim czasie temperatura wody w instalacji centralnego ogrzewania zostaje dopasowana do aktualnej temperatury na zewnątrz. Dzięki temu urządzenie grzewcze osiąga bardzo wysoką sprawność, a w efekcie koszty ogrzewania są niskie.

Uwaga! Sterowanie układem grzewczym w domu można również sprzęgnąć z instalacją inteligentnego budynku.

  Więcej o:

Skomentuj:

Elektryczne ogrzewanie domu - jakie ogrzewanie wybrać?