Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Palma areka (Chrysalidocarpus) czyli złotowiec - jak o nią dbać?

Tekst: Alicja Gawryś

Delikatne wąskie liście, lekka budowa i powolny wzrost to wystarczające powody, by „areka” reprezentowała rodzinę palm w naszym mieszkaniu. Jej ogromną zaletą, oprócz urody, są naprawdę małe wymagania uprawowe.

Palma Areka
Palma Areka
Fot. Shutterstock/Pixel-Shot

Nazwę „areka” ujęłam w cudzysłów, bo choć w istocie, przedstawiana tu palma nosi imię chryzalidokarpus złocisty, inaczej złotowiec (Chrysalidocarpus lutescens), jednak sprzedawana jest jako areka złocista (Areca lutescens). Dla wygody pozostaniemy przy tej nazwie handlowej, chociaż w przyrodzie istnieje też inna, właściwa areka (Areca katechu), będąca mieszkanką Ameryki Południowej.

Palma „areka” – występowanie

W naturze arekę vel złotowca można oglądać w Tanzanii (Wschodnia Afryka), na wyspach Komorach, i Madagaskarze. Rośnie w tropikalnych lasach deszczowych, gdzie osiąga kilkanaście metrów wysokości.

Palma „areka” – opis rośliny

Kupujemy zazwyczaj mały okaz, który ma kilka cienkich pędów, zakończonych pierzastymi liśćmi w kolorze jasnej zieleni. U starszych roślin ogonki liściowe stają się lekko złotawe (stąd określenie złocista). „Areka” rośnie niezbyt szybko, a po wielu latach może osiągnąć w mieszkaniu ok. 1,7 m.

W tym stadium ma smukłe, rurkowate pędy, tworzące na szczycie pióropusz zwiewnych liści.  „areka” Jest rozdzielnopłciowa, to znaczy kwiaty żeńskie i męskie występują  niej rozdzielnie. Po zapyleniu powstają owoce, które mają owalny kształt, złotawą barwę i długość 10-15 cm.

Palma „areka” – jak o nią dbać

To jedna z najmniej wymagających palm.

  • Światło. „Areka” powinna stać w miejscu dobrze oświetlonym, ale latem musimy ją chronić przed ostrym, palącym światłem, ustawiając w odległości 1-1,5m od okna.
  • Miejsce. „Arekę” można uprawiać w pokoju, na ogrzewanej werandzie i w ogrodzie zimowym, gdzie potrafi osiągnąć wysokość ok. 2 m.
  • Temperatura. Przez cały rok najlepiej rośnie w temperaturze 18-22 st. C. Zimą wystarczy jej ok. 15 st. C, bo wówczas przechodzi okres spoczynku.
  • Wilgotnośc powietrza. Palmie tej służy wilgotne powietrze. Młode rośliny należy zraszać letnią przegotowaną wodą. Starsze można ustawić na podstawce z kamykami i niewielką ilością  wody na dnie. Wtedy woda paruje, zwilżając liście, ale korzenie do niej nie sięgają, co zapobiega ich gniciu.
  • Podłoże i przesadzanie. Palmę przenosimy do nowej doniczki wiosną, ale dopiero wtedy, gdy korzenie wypełnią już starą. Na dno sypiemy sporo drenażu, np. warstwę keramzytu o wysokości 50-10 cm.  Używamy podłoża do palm. Roślinę sadzimy w wysokiej i wąskiej doniczce, większej od dotychczasowej. W podłożu umieszczamy ją tak głęboko, jak rosła dotychczas. Podłoże uciskamy wokół bryły korzeniowej.
  • Nawożenie. Przez okres wiosny i lata zasilamy palmę nawozem rozpuszczalnym dla roślin zielonych lub specjalnie przeznaczonych dla palm, co dwa tygodnie.

Palma „areka” - Podlewanie

W okresie wzrostu „arekę” podlewamy w taki sposób, by podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre. Dlatego pozostałą na podstawce nadmiar wody usuwamy po ok. 15 min.

Zimą „arekę” podlewamy o wiele mniej i rzadziej, na tyle, by ziemia w doniczce była tylko lekko wilgotna.

Palma „areka” – pielęgnacja

Polega ona na częstym zraszaniu, zmywaniu od czasu do czasu kurzu z liści (np. wilgotną ścieraczką lub pod delikatnym prysznicem wody o temperaturze pokojowej), a także wycinaniu zbrązowiałych najstarszych liści.

Palma „areka” – choroby

Brązowienie końców liści. Pojawia się przy zbyt suchym powietrzu. Poprawiamy jego wilgotność (patrz: wilgotność powietrza)

Wczesne zamieranie całych liści. Spowodowane jest często złymi warunkami uprawowymi – tj. roślina ma za ciemno, bądź za zimno lub podłoże jest ciągle zbyt mokre.

Plamistość liści. Tę chorobę grzybową zwalczamy jednym z preparatów: np. Polyversum, Fungimat lub Afik.

Palma „areka” – szkodniki

Tarczniki. Widoczne są w postaci żółtych lub brązowych drobnych zgrubień na liściach i pędach. Wysysają z nich soki, pozostawiając lepką wydzielinę. Zwalczamy je np. Substralem bądź Mospilanem.

Wełnowce. Mają postać małych „kłębuszków” waty Wysysają soki z rośliny, pozostawiają też lepką wydzielinę. Zwalczamy je np. Substralem bądź Mospilanem.

Przędziorki. Te drobniutkie pajęczaki wysysają soki z roślin i snują wokół nich cienką pajęczynkę. W rezultacie liście bledną i opadają. Stosujemy Mospilan, Envidor lub Magus.

Palma „areka” – a zwierzęta domowe

Koty bardzo lubią obgryzać delikatne liście „areki”. Ten gatunek nie jest dla nich szkodliwy, ale palma po takich zabiegach sporo traci na urodzie. Ustawmy więc ją w miejscu niedostępnym dla kota.

    Więcej o:

Skomentuj:

Palma areka (Chrysalidocarpus) czyli złotowiec - jak o nią dbać?