Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Perlit ogrodniczy - co to jest i do czego służy?

Katarzyna Jodłowska

Perli to naturalny minerał i materiał obojętny chemicznie często stosowany w ogrodnictwie do polepszenia warunków powietrznych gleby w szklarni lub uprawie doniczkowej.

Perlit
Perlit
Fot. Allegro/Mariusz_Max

Co to jest perlit?

Perlit to nic innego jak naturalny materiał ogrodniczy często używany do rozluźnienia gleby. Powstaje w wyniku przetworzenia glinokrzemianów wulkanicznych pod wpływem wysokiej temperatury ok 1000°C.  Ten minerał kwarcowy pod wpływem przeróbki traci całkowicie wodę i gazy, a każda granulka o średnicy 6 mm zyskuje strukturę gąbki dzięki której wymieszana z ziemią rozluźnia jej strukturę i napowietrza ją.

Wszystko o glebie

Perlit - cena

Perlit staje się coraz częściej wykorzystywany przez ogrodników amatorów ze względu na swoją powszechną dostępność w sklepach ogrodniczych jak i niską cenę - 20 l kosztuje ok 20 zł. Koszt ten zależny od wielkości worka - najbardziej opłaca się kupować większe ilości bo wtedy cena za 1kg wynosi tylko 2,5 zł (125 l).

Perlit - właściwości

Perlit to naturalne podłoże czyste biologicznie. Nadaje się do upraw wszystkich roślin a w szczególności do upraw hydroponicznych.

  • porowaty, dzięki czemu posiada dużą absorbcyjność wody oraz składników w niej rozpuszczalnych
  • wchłania wodę, chroniąc ją przed wyparowaniem i wsiąkaniem w głąb ziemi
  • spulchnia podłoże, rozluźnia glebę i stwarza rewelacyjne warunki do rozwoju systemu korzeniowego
  • redukuje problemy z brakiem nasiąkliwości ciężkiej ziemi
  • reguluje prawidłową  wilgotności podłoża
  • napowietrza ziemię

Najlepsze efekty uzyskamy mieszając perlit z glebą, torfem, humusem lub innym podłożem w stosunku 1 litr perlitu 3 litry podłoża.

Włóknina czyli agrowłóknina do zadań specjalnych

Perlit
Perlit
Fot. Allegro/ Jaco11

Perlit - struktura

Poza napowietrzaniem gleby ma też niezwykłe właściwości absorbujące wodę i równoczesnego oddawania jej do gleby podczas okresów suszy. Takie właściwości pomagają roślinom rosnącym w mieszance ziemi z perlitem lepszy dostęp do wody. Powietrze zawarte między granulkami sprawia że korzenie roślin lepiej się rozwijają będąc lepiej napowietrzone. Należy pamiętać że po roku perlit zaczyna chłonąć większe ilości wody, tak więc warto go wykorzystywać do upraw jednorocznych, a dla wieloletnich wykorzystać jakiś inny materiał rozluźniający glebę. Można też sadzić w nim stosując odpowiednie nawozy do uprawy hydroponicznej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Perlit ogrodniczy - co to jest i do czego służy?